۹۷ درصد آب‌های زیرزمینی در غزه آلوده است

سازمان بین‌المللی حمایت از حقوق ملت فلسطین "حشد" با اشاره به آلودگی ۹۷ درصد از آب‌های زیرزمینی در نوار غزه به خاطر ادامه محاصره تحمیلی رژیم اشغالگر صهیونیستی، خواستار مداخله فوری برای حل این بحران شد.

این سازمان در پیامی به دبیرکل سازمان ملل، رئیس مجمع عمومی این سازمان، کشورهای عضو، رئیس پارلمان اروپا و پارلمان بین‌المللی خواستار مداخله فوری آن‌ها برای تامین آب شرب مناسب برای ساکنان غزه و حل بحران آب‌های آلوده در این منطقه شد.

سازمان مذکور لازمه این امر را تلاش و تحرک گسترده و سازنده جامعه جهانی به منظور تضمین این حق مسلم برای شهروندان فلسطینی در غزه دانست.

بر اساس آمارهای مراکز حقوقی فلسطینی و بین‌المللی، محاصره ۱۳ ساله غزه توسط رژیم صهیونیستی و تعطیل ماندن پروژه‌های زیرساختی موجب آلوده شدن ۹۷ درصد آب‌های زیرزمینی در این باریکه شده است.

تنها ۱۱ درصد از مردم غزه به آب قابل شرب دسترسی دارند

این در حالی است که سازمان مرکزی آمار فلسطین سال گذشته میلادی در گزارشی اعلام کرد که تنها ۱۱ درصد از خانواده‌های فلسطینی در غزه به منبع امن آب شرب دسترسی دارند و این بدین معناست که تنها یک دهم خانواده‌ها به منبع امن آب شرب دسترسی دارند.

غزه به دلیل مخلوط شدن آب‌های زیر زمینی با فاضلاب‌ها و آب دریا، با کمبود آب شرب مواجه است و بر اساس گزارش کنفرانس سازمان تجارت و توسعه سازمان ملل "اونکتاد" در سال گذشته، غزه در آغاز سال ۲۰۲۰ غیرقابل سکونت خواهد شد که این مساله ناشی از بحران‌های آب و برق است.

در این گزارش آمده است که جمعیت بیش از دو میلیون نفری غزه با کمک برکه‌های آب‌های ساحلی به عنوان آب شرب گوارا زندگی خود را ادامه می‌دهند اما ۹۵ درصد از این آب‌ها غیرقابل شرب است.

سازمان ملل: نوار غزه در سال ۲۰۲۰ غیر قابل زندگی خواهد بود

در همین راستا، دبیرکل سازمان ملل متحد سال گذشته هشدار داد که بر اساس برآوردهای این سازمان، غزه در سال ۲۰۲۰ مؤلفه‌های لازم برای زندگی را از دست خواهد داد.

آنتونیو گوترش اوضاع انسانی و اقتصادی غزه را "بسیار بد" توصیف کرد و افزود: «اوضاع انسانی و اقتصادی نوار غزه همچنان در وضعیت بسیار بدی قرار دارد به ویژه که برآوردهای ما نشان می‌دهد که این منطقه در سال ۲۰۲۰ غیر قابل سکونت خواهد بود؛ مگر اینکه اقدامات ملموسی برای بهبود سطح ارائه خدمات و اصلاح نهادهای اساسی در این منطقه صورت گیرد.»

وی افزود: غزه همچنان از مشکل بسته بودن گذرگاه‌ها و وضعیت فوق‌العاده انسانی رنج می‌برد و دو میلیون فلسطینی هر روزه شاهد فروپاشی تاسیسات زیرساختی، بحران برق، کاهش حجم ارائه خدمات اساسی و اقتصاد زمین‌گیر شده هستند 

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید