ثبت آثار مشترک؛ گامي در جهت صلح

ثبت آثار مشترک؛ گامي در جهت صلح خبرگزاری آریا- ثبت آثار مشترک مکتوب گامی در جهت صلح و دوستی در جهان است.
 سوتان سوتکوفسکی در نشست منطقه‌ای شناسایی و تبادل میراث مستند افزود: اسنادی که در طول زمان تولید می‌شوند باید حفظ شوند تا صلح و دوستی پایدار بماند.
سرپرست دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران اضافه کرد: در سال‌های اخیر اسناد زیادی به علت توجه نکردن کافی از بین رفته است که از آن جمله می‌توان به بایگانی (آرشیو) اسناد در کلن آلمان اشاره کرد که در سال 2009 بر اثر فروریختن دیوار این شهر کاملا نابود شد. قدیمی‌ترین سند این بایگانی متعلق به سال 1920 بود که از بین رفتن آن واقعا تاسف بار بود.
وی گفت:: آرشیو دیگری که نابود شد در برزیل بود که بر اثر آتش سوزی، 20 میلیون سند را از دست دادیم.
سرپرست دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران افزود: جنگ‌ها در طول زمان، میراث مستند بسیاری را به نابودی کشانده است که از آن جمله می‌توان به از بین رفتن کتابخانه بالکان و 43 کتابخانه نابود شده در کرواسی اشاره کرد.
وی افزود: کشور‌های آسیای غربی و مرکزی میراث مشترک فرهنگی زیادی دارند که می‌توانند با برنامه‌های آموزشی مشترک آن را حفظ کنند.
سوتکوفسکی گفت:: کمیته حافظه جهانی جای مسابقه و کار سیاسی نیست بلکه ما می‌خواهیم آن چه در میراث مستند بالاترین ارزش را دارد حفظ کنیم.
نشست منطقه‌ای شناسایی و تبادل میراث مستند صبح امروز در کتابخانه ملی برگزار شد.
این نشست جنبه آموزشی دارد و نمایندگانی از کشور‌های مختلف از جمله استرالیا، تاجیکستان، افغانستان، آذربایجان، قزاقستان، هند، ترکیه، پاکستان و ازبکستان در آن حضور دارند.
سازمان اسناد و کتابخانه ملی از 14 سال قبل ریاست کمیته حافظه جهانی در ایران را به عهده دارد.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید