ارسال پیام صلح به کودکان توسط تصویرگر کتاب «شاید این کتاب منفجر شود»

«سمانه صلواتی» هنرمند عرصه هنرهای تجسمی و تصویرگر برگزیده جایزه قلم طلایی پنجاهمین دوره دوسالانه تصویرگری بلگراد در گفت‌وگو با خبرنگار تجسمی تسنیم درباره تجربه تصویرگری کتاب «شاید این کتاب منفجر شود» گفت: این کتاب دارای متنی متفاوت و خارج از عرف داستان کودک و نوجوان است و تاکنون به ندرت به موضوعات این‌چنینی پرداخته شده است.

وی افزود: «شاید این کتاب منفجر شود» به موضوع جنگ می‌پردازد و البته صرفاً محدود به جنگ تحمیلی ایران و رژیم بعث عراق نیست؛ بلکه موضوعی جهانی دارد و همه جنگ‌های رخ داده در سراسر دنیا را دربرمی‌گیرد؛ این کتاب پیام‌آور صلح جهانی است.

صلواتی تصریح کرد: از نگاه من و نویسنده، یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث موفقیت این کتاب شد این بود که پیش از انتشار آن گفت‌وگو و تعامل خوبی میان مجموعه عوامل مشارکت‌کننده در تولید کتاب شکل گرفت و باعث شد من بدانم چه چالشی در انتظارم است و نویسنده دقیقاً چه چیزی را در ذهن دارد. کمکهای مدیر هنری پروژه و استادم نیز باعث شد خروجی نهایی کار؛ چه از نظر خودم و چه از نگاه نویسنده موفّقیتآمیز باشد.

این تصویرگر برگزیده جایزه قلم طلایی پنجاهمین دوره دوسالانه تصویرگری بلگراد یادآور شد: نقطه اصلی موضوع «شاید این کتاب منفجر شود» این است که جنگ‌ها توسط کشورها آغاز می‌شوند اما توسط کشورها پایان نمی‌پذیرند؛ همانطور که ما هنوز هم در غرب کشورمان به واسطه مین‌های برجای‌مانده در زمین تلفات می‌دهیم.

این هنرمند تصویرگر در پاسخ به این پرسش که آیا تصور برگزیده شدن در دوسالانه تصویرسازی معتبری چون «بلگراد» را داشته است یا خیر، گفت: به موفقیت تصویرسازی این کتاب در جشنواره‌های جهانی امید داشتم اما امید زیادی به برگزیده شدنش در دوسالانه معتبری چون «بلگراد» نداشتم؛ البته در مجموع نگاه خوبی به این کتاب داشتم؛ زیرا همانطور که اشاره کردم، چنین موضوعی تاکنون کمتر دستمایه داستان‌پردازی قرار گرفته است؛ به‌ویژه در ایران چندان بدان پرداخته نشده است.

وی اضافه کرد: سبک کار من بدین صورت است که پیش از قبول هر پروژه، درباره پیشینه پرداختن به آن جست‌وجو می‌کنم و نمونه‌های کارشده قبلی را بررسی می‌کنم؛ جست‌وجوهایم درباره این موضوع حاکی از این بود که بسیاری از آثار کار شده در این‌باره مربوط به سال‌های دور است و همین برایم نقطه قوّت و انگیزه‌بخش شد و بستر موضوعی داستان مرا امیدوار کرد.

صلواتی درباره وجود زبان جهانی در تصویرسازیهای این کتاب عنوان کرد: باتوجه به اینکه هدف نویسنده این بود که هیچ نشانه جغرافیایی در این کتاب وجود نداشته باشد و به نوعی بی‌زمان و بی‌مکان باشد، هیچ عنصر شناسایی در تصویرسازی کتاب حتی در ابزارهای جنگی موجود در آن نیز مورد استفاده قرار نگرفت و نخواستیم به ملیّت و جغرافیای خاصی اشاره کنیم. از لحاظ تکنیکی نیز به نظرم رسید که سختی راپید و سیاه بودن برخی قسمتها بعد از زدن هاشورها اتفاق بیفتد.

وی درباره اینکه دوست دارد با تصویرسازیهایش در «شاید این کتاب منفجر شود» چه پیامی را به کودکان و نوجوانان منتقل کند، گفت: مهمترین پیام،‌ صلح است و ما می‌خواهیم به همه جهانیان بگوییم کشوری که جنگ را شروع می‌کند، هیچ‌گاه نمی‌تواند آسیب‌های آن را کاملاً از بین ببرد و تبعات آغاز هر جنگ می‌تواند سال‌های سال ادامه پیدا کند.

این هنرمند تصویرگر ضمن تشکر از نویسنده کتاب، گفت: اینکه انسان بخواهد برای کودکان و نوجوانان درباره اینکه جنگ چه تلخی‌ها و آسیب‌هایی را به بار می‌آورد، بنویسد،‌ تلخ است؛ اما این حرف‌ها باید گفته شود تا در آینده شاهد وقوع تبعات ناشی از جنگ نباشیم.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید