سردار سلیمانی امنیت و صلح را برای تمام ادیان به ارمغان آورد

نماینده مسیحیان ارمنی شمال در مجلس با بیان اینکه سردار قاسم سلیمانی امنیت و‌ صلح را برای همه‌مردم‌ منطقه ‌و‌ مذاهب و‌ ادیان گوناگون به ارمغان آورد، گفت: خداوند آدمیان بزرگ را چنین می‌آفریند تا پس از مرگ هم موجب خیرات شوند.

کارن خانلری نماینده مسیحیان در مجلس شورای اسلامی در نشست علمی حقوق اقلیت‌های دینی در نظام جمهوری اسلامی ایران الگوی تحقق عدالت اجتماعی با اشاره به شهادت سپهبد قاسم سلیمانی اظهار داشت: ایشان امنیت و‌ صلح را برای همه‌مردم‌منطقه ‌و‌ مذاهب و‌ ادیان گوناگون از شیعه و‌سنی مسیحی و‌ آشوری، کلیمی و‌ زرتشتی فراهم‌کرد و به ارمغان آورد.

وی به بیان خاطره‌ای از ادیان حاضر در سوریه و جایگاه سردار سلیمانی برا آن‌ها پرداخت و افزود: اقلیت‌های سوریه از حقیر می‌خواستند تا درود آن‌ها را به سردار سلیمانی برسانم. آنها می‌گفتند این ژنرال ایرانی بارها مردم را نجات داده است. وقتی صحبت‌های مردم سوریه را به سردار سلیمانی ابلاغ کردم، ایشان تبسم پدرانه‌ای کرد که برایم تداعی‌گر‌ کرامت اسلامی بود.

خانلری با اشاره به اینکه سردار سلیمانی با شهادتش تحکیم و ‌وحدت را ‌به ارمغان آورد، گفت: خداوند آدمیان بزرگ را چنین می‌آفریند تا پس از مرگ هم موجب خیرات شوند. کاش خدا به همه بصیرت می‌داد تا دریابند از هر قطره خونش هزاران نفر برای مبارزه با دشمنان می‌جوشد.

وی در ادامه با بیان اینکه ایران ۲ هزار و ۵۰۰ سال پیش منشور کوروش داشت که بر اساس آن آزادی نیایش به همگان داده شده بود، افزود: اکنون نیز قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اصول مردم سالاری را با اصول دینی و‌فقهی عجین و‌ فضای رشد ادیان مختلف را مهیا کرده است.

نماینده مسیحیان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ادیان بر اساس اصول قانون اساسی آزاد هستند، گفت: طبق قانون اساسی در ایران اسلامی با ادیان همانطور که با مسلمانان برخورد می‌شود، رفتار می‌کنند و ادیان مختلف نیز نمایندگانی در مجلس دارند شورای اسلامی که این افراد دارای اختیارات برابر با سایر نمایندگان هستند.

خانلری با بیان اینکه اکنون ۱۰۰ هزار ارمنی در ایران ساکن هستند، خاطرنشان کرد: ارامنه در ایران اسلامی سه حوزه خلیفه‌گری و ۳۵ کودکستان و مدرسه و یک‌ مؤسسه آموزش عالی، یک روزنامه و‌ سه گاهنامه ارمنی، یک فصلنامه فارسی‌زبان و بیش از ۳۰ سالن اجتماعات دارند.

وی با بیان اینکه ارامنه در حوزه‌های مختلف نیز برای ایران اسلامی افتخارآفرینی کردند، گفت: در عرصه علمی کشور، پدر علم رباتیک ایران و‌ مادر اخترشناسی ایران از ارامنه هستند. در عرصه هنری نیز ارامنه فعالیت گسترده‌ای دارند.

نماینده مسیحیان در خانه ملت با اشاره به اینکه ثبت جهانی کلیسای ارامنه در آذربایجان شرقی و غربی در یونسکو نشانگر اهمیت به ارامنه در جمهوری اسلامی ایران است، افزود: بسیاری از خیابان‌های ایران به نام شهدای ارامنه هستند. مسیحیان از آزادی سیاسی و اقتصادی و‌ فرهنگی برخوردارند و حتی در اعتراض به جنایات تروریستی منطقه گردهمایی داشتند. البته مشکلاتی هم دارند که ارمنیان به نمایندگان مراجعه می‌کنند تا از مجاری قانونی آن‌ها را حل و‌فصل کنند.

وی با بیان اینکه مشکلات فردی و‌اجتماعی در هر جامعه وجود دارد، خاطر نشان کرد: مشارکت ارامنه در انتخابات سیاسی نشانگر اهمیت نقش آنها در کشور است. البته وجود قانون و امید به راهکارهای ترمیمی در عرصه‌های مختلف نیز اهمیت زیادی دارد که به دور از تبلیغات سیاسی و با انعکاس حقایق می‌توان الگوی‌مطلوب همزیستی در کشورها را ترویج داد و از مشکلات اجتماعی کاست.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید