پاک آیین: سردار سلیمانی امنیت ایران را در گرو امنیت مرزهای بیرونی می‌دانست

معاون بین الملل دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری گفت: سردار شهید سلیمانی نظریه پردازی بود که امنیت ایران را در گرو امنیت مرزهای بیرونی می دانست و معتقد بود امنیت کشوری تامین نمی‌شود مگر اینکه کل منطقه در امنیت باشد.

«محسن پاک آیین» در همایش تحلیلی بر نقش شهید سپهبد سلیمانی در توسعه امنیت، عدالت و صلح منطقه ای و جهانی که از سوی مجمع جهانی صلح اسلامی در باغ کتاب برگزار شد، ‌ افزود: سردار جدای از دیپلمات و سیاستمدار بودن، نظریه پرداز هم بود. ایشان معتقد بود امنیت کشوری تامین نمی شود مگر اینکه منطقه امن باشد و کل منطقه امنیت داشته باشد.

پاک آیین گفت: سردار شهید سلیمانی برای اینکه منطقه ما امن باشد و رژیم صهیونیستی نتواند کاری بکند، بر لزوم چند مشخصه تاکید داشت. نخست اینکه حاکمیت ملی کشورها محترم شمرده شود.

این دیپلمات ادامه داد: مثلا وقتی در کشوری مانند سوریه حاکمیتی از مردم شکل گرفته اما امریکا آن را در نظر نگیرد و خلاف نظر مردم آنجا عمل کند، قطعا اینجاست که سردار سلیمانی باید وارد منطقه شود. چون برای تامین امنیت رژیم صهیونیستی یکی از نخستین کارها این بود که حاکمیت ملی سوریه ناامن باشد.

معاون بین الملل دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری با بیان اینکه سردار از این حاکمیت دفاع کردند و امروز حاکمیت ملی سوریه تثبیت شده است، دومین مشخصه از دید سردار شهید سلیمانی را دفاع از تمامیت ارضی کشورها دانست و گفت: امریکا به دنبال تجزیه عراق بود تا این کشور را به سه قسمت کوردها، شیعه ها و سنی ها تجزیه کند و برای همین با امارات نشست می گذارد.

وی افزود: از زمان ورود امریکا به عراق، این بحث تجزیه طلبی همان نقض اراضی کشور مطرح شد که شهید سلیمانی معتقد بودند باید با این آسیب منطقه ای مبارزه شود؛ برای همین سردار دفاع از اراضی سوریه و عراق را هم در عرصه سیاسی و هم دیپلماسی پیاده کرد.

پاک آیین، سومین مشخصه سردار را جمع کردن همه کشورهای منطقه در قالب یک محور عنوان و تصریح کرد:  سردار سعی کرد همه کشورهای منطقه باهم جمع شوند و با هم محور مقاومت تشکیل دهند که چنین هم شد.

وی ادامه داد: کشورهایی که در معرض آسیب استکبار و رژیم صهیونیستی قرار داشتند باهم متحد شده و محور مقاومت را تشکیل دادند و اگر این محور مقاومت تشکیل نمی شد چه بسا استکبار به اهداف خود در منطقه رسیده بود. محور مقاومت امروز به اتحاد مقاومت تبدیل و موجب ثبات و امنیت در منطقه شده است.

معاون امور بین الملل حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب، امنیت پیش قراول توسعه و صلح و اعتلای فرهنگی و رفاهی کشورها دانست و خاطرنشان کرد: اگر داعش در منطقه به زانو درآمده و از بدنه داعش فقط تفکر تکفیری باقی مانده که آن هم به زودی نابود خواهد شد، در اثر مشی و سیاست سردار سلیمانی بود.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید