هنر شهید سلیمانی در همگرایی ۶ ملیت برای مقابله با تهدید، بی نظیر است

سفیر سابق ایران در لبنان گفت: هنر شهید سلیمانی در همگرایی و اتحاد ۶ کشور برای مقابله با تهدید نه تنها در تاریخ اسلام، بلکه در تاریخ جهان بی نظیر است.

«محمد فتحعلی» در همایش تحلیلی بر نقش شهید سلیمانی در توسعه امنیت، عدالت و صلح منطقه ای و جهانی که به همت مجمع جهانی صلح اسلامی در باغ کتاب برگزار شد، گفت: سردار شهید سلیمانی طیفی از رفتارهای درونی و بیرونی را شکل داده بود و امروز می توانیم مجموعه ای از رفتارهای ایشان را تجزیه تحلیل کرده و چراغ راه قرار دهیم.

وی افزود: می توان قوه تمیز حق و باطل را در وجود این سردار بزرگ دید. خداوند دریچه هایی از دانایی و روشن بینی را برای ایشان باز کرد.می توان گفت سلیمانی یک پدیده بود و به قول مقام معظم رهبری، شاگرد برجسته مکتب امام خمینی بود که توانست قله های بلند معرفت و معنویت را درک کند.

این کارشناس مسائل منطقه اظهار داشت: در منطقه خاورمیانه که به غلط به آن خاورمیانه می گویند و غرب آسیا است، همیشه تقابل سه عامل اساسی جغرافیا، سیاست و قدرت را داشته ایم، بنابراین هر کسی، هر کشوری و هر کنشگری می خواهد در این منطقه بازیگری داشته باشد باید به این سه عامل توجه کند.

فتحعلی با بیان اینکه سلیمانی بزرگ پدیده قرن بود، ادامه داد: باید این شخصیت را در منطقه تجزیه تحلیل کرد. تفاوتی در ساختارهای سیاسی منطقه وجود دارد، بدین صورت که کشوری نگاه جغرافیایی و ژئوپولیتیکی و کشوری نگاه تثبیت مذهب خودساخته مانند عربستان دارد و کشوری همه تلاشش برای تثبیت و پایداری جبهه ای به نام مقاومت است که اینها مولفه های نوینی را در منطقه شکل می دهد.

وی اضافه کرد: با این ترسیم مختصری که از منطقه داشته ام، نقش نخست شهید سلیمانی، تقویت منابع مادی کنشگرهای فعال بود. شهید سلیمانی هیچ جایی پا نگذاشت مگر اینکه تهدید خا جی وارد آن کشور شده بود مانند تجاوز رژیم صهیونیستی به لبنان یا تهدید داعش در عراق، سوریه و لبنان.

سردار سلیمانی سعی کرد هر کسی در نسخه بومی خود رشد کند

سفیر سابق ایران در لبنان خاطرنشان کرد: سردار سلیمانی براساس منطق قدرت، نخست منابع مادی را تقویت کرد. سپس سعی کرد هر کنشگری در قواعد ملی و محلی کشورش رشد کند یعنی هر کسی در نسخه بومی خود رشد کند. او پایه های قدرت را براساس نسخه بومی کشورها تثبیت کرد مثلا کسی قدرت حذف حزب الله را در لبنان ندارد چون حزب الله در این حکومت نهادینه شده است

به گفته فتحعلی، شهید سلیمانی منابع گفتمانی را تقویت کرد. تاثیر منابع گفتمانی در جایی است که موجودی مانند داعش وارد جغرافیایی می شود.

وی با مبهم خواندن پدیده داعش اظهار کرد: نگاه داعش سرزمینی بود. و حتی جای سوال است داعش چگونه و با چه قدرتی توانست این همه انتحاری را جذب کند؛  اما سلیمانی با افق دید خود آینده منطقه را خوب ترسیم کرده بود و مجموعه ای که با نسخه های بومی و نگاه دقیقی از تحولات منطقه ای مدیریت کرد که اینها پیش ران هر روند جدیدی شده اند که می خواست در مقابل صلح و ثبات قد علم کنند.

فتحعلی، حرکت شهید سلیمانی برای اتحاد ۶ تابعیت و ۶ ملیت و در کنار هم قرار گرفتن اینها در مقابله با یک تهدید را تنها حرکت نه در تاریخ اسلام بلکه در تاریخ جهان دانست و گفت: این هنر شهید سلیمانی بود که توانست ۶ ملیت با زبان های مختلف را دور هم جمع و آنان را مدیریت کند. نگاه ایشان به تحولات منطقه ای، نگاهی آینده نگرانه و براساس واقعیت های میدانی بود.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید