محکومیت صلح خاورمیانه موسوم به" معامله قرن" در نشست لندن

سیاستمداران، نمایندگان اتحادیه‌های صنفی و فعالان حقوق بشری در نشستی که شامگاه سه‌شنبه در لندن برگزار شد، طرح ادعایی رییس جمهوری آمریکا درباره صلح خاورمیانه موسوم به «معامله قرن» را محکوم کردند.

در این نشست «حسام زملط» نمایندهتشکیلات خودگردان فلسطین  در انگلیس طی سخنانی عنوان کرد که طرح رییس جمهوری آمریکا توسط تیمی سرهم بندی شده که مستقیما با تشکیلات غیر قانونی تل‌آویو کار می‌کنند و هدف اصلی‌ آنها تشکیل دولت یکپارچه و آپارتاید اسرائیل است.

وی ابتکار ترامپ را نمونه‌ای از حصر خانگی ملت فلسطین توصیف کرد و افزود: آنها می خواهند ما را در خانه‌های خود حبس کنند به شرط اینکه درست رفتار کنیم. اما ما برای آزادی و باز پس گیری سرزمین خود می‌جنگیم.

نماینده فلسطین همچنین با اشاره به نشست روز سه‌شنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد که با حضور محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین درباره طرح معامله قرن برگزار شد تصریح کرد که سخنان وی در مخالفت با توطئه آمریکا و اسرائیل مورد حمایت جامعه جهانی قرار گرفت.

او گفت؛ پیام محمود عباس روشن و رسا بود «ملت فلسطین در مقابل زورگویی‌های ترامپ و اسرائیل پیروز خواهند شد»

در ادامه این نشست «ربکا لانگ بیلی» نماینده حزب کارگر در مجلس عوام، طی سخنانی تصریح کرد که دولت انگلیس باید با طرح پیشنهادی ترامپ که ضمیمه کردن بخش‌هایی از سرزمین‌های اشغالی را شامل می‌شود مخالفت کند.

وی ابتکار رییس جمهوری آمریکا را حمله‌ای علیه ملت و سرزمین فلسطین دانست و تصریح کرد که صلح و سازش باید بر اساس شناسایی حقوق دمکراتیک و انسانی ملت فلسطین و احترام به قوانین بین‌المللی توسط تمام طرف‌ها باشد.

در این نشست شمار دیگری از نمایندگان مجلس از حزب سبز، حزب ملی اسکاتلند و حزب ایرلندی شین‌فین با اعلام وفاداری به قوانین بین المللی و موازین حقوق بشر اعتراض خود را به ابتکار ترامپ اعلام کردند.

رییس جمهوری آمریکا سه‌شنبه ۸ بهمن‌ماه همراه با بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید حاضر شد و با رونمایی از طرح سازش‌کارانه خود موسوم به «معامله قرن» اعلام کرد که این طرح، شهر قدس را پایتخت یکپارچه رژیم صهیونیستی می‌داند.

همه رهبران فلسطینی به ویژه محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین مخالفت شدید خود را با این طرح اعلام کرده‌اند.

محمود عباس دیروز در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع فلسطین برگزار شد بر اعتمادناپذیر بودن ترامپ تاکید کرد و گفت: به نیابت از ۱۳ میلیون فلسطینی که خواسته آنها مورد حمایت اتحادیه عرب، سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه اروپا است، طرح اسرائیلی - آمریکایی موسوم به "معامله قرن" را رد می‌کنم.

وی افزود: این ابتکار، حق فلسطینیان را برای آزادی، استقلال و حاکمیت خود بر دولت خود را مشروعیت می بخشد و هرگونه شهرک سازی در سرزمین های اشغالی را غیرقانونی می داند.

رییس تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید کرد که این طرح نباید به عنوان یک مرجع بین المللی برای مذاکره مورد توجه قرار گیرد. «این یک طرح اسرائیلی- آمریکایی است که باید از سوی ما رد شود برای اینکه دیگر قدس شرقی را تحت حاکمیت فلسطین نمی شناسد. تنها این مساله کافی است تا ما این طرح را رد کنیم.»  

شخصیت‌های سیاسی در کشورهای مسلمان نیز به این طرح واکنش نشان داده و بیشتر دولت‌های اروپایی و اتحادیه اروپا واکنش سردی را به ابتکار ترامپ نشان داده و بر لزوم از سرگیری مذاکرات روند صلح خاورمیانه تأکید کرده‌اند.

اعضای اتحادیه اروپایی شورای امنیت سازمان ملل متحد دیروز در حاشیه نشست شورای امنیت سازمان ملل تاکید کردند تنها مرزهای شناخته شده ۱۹۶۷ در سرزمین‌های اشغالی را به رسمیت می‌شناسند و تداوم شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی را مغایر قوانین بین‌المللی می‌دانند.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید