۱۴۸ نوازنده دنیا پیام صلح را نواختند

نوازنده و رهبر ارکستر ـ که کار مدیریت هنری پروژه را برعهده داشته است، درباره این اجرا گفت: این اجرا از یک ایده شکل گرفت که هدف آن ایجاد ارتباط میان هنرمندان و مخاطبان در سراسر جهان در دوره عبور از ویروس کرونا است. پس از طرح این ایده، کار مدیریت هنری این پروژه توسط ارکستر سمفونیک تهران را آغاز کردم که در ابتدا به یک سری از هنرمندان، نوازندگان و سولیست‌هایی از کشورهای مختلف فراخوان داده شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی، وی افزود: محور این فراخوان دعوت از نوازندگان برای اجرای قطعه‌ای با محوریت صلح، برابری و برادری بر اساس شعر معروف سعدی که می‌گوید «بنی آدم اعضای یکدیگرند» بود. این نوازندگان از کشورهای همسایه تا کشورهای اروپایی و سراسر دنیا را شامل می‌شوند. با توجه به محتوای بحث، موومان چهارم سمفونی ۹ بتهوون را برای اجرا در نظر گرفتیم که محوریت صلح و برادری دارد؛ در واقع مضمون شعر شیلر شاعر سمفونی نهم هم مضمونی شبیه شعر سعدی است.

 

او ادامه داد: اجرای این قطعه بین ۲۴ تا ۲۶ دقیقه با توجه به سلیقه اجرایی رهبرهای مختلف زمان می‌برد که من حدود ۳ دقیقه از این بخش، موومان چهارم را که محوریت بیشتری با همان پیام دوستی و صلح داشت انتخاب کردم. آنچه که مخاطب به عنوان صدای ارکستر می‌شنود اجرای تک تک نوازندگان در منزل است و فیلم‌هایی که می‌بینید صدای اصلی اجرا است و این چنین نیست که نوازنده از قطعه ضبط شده‌ای استفاده کند.

کیارس در مورد اجرای این قطعه گفت: البته اجرای چنین کاری به سادگی نیست و مشکلاتی برای خود دارد. از جمله مشکلاتی که در بحث فرمت ویدئوها وجود داشت که کار تدوین را دشوار می‌کرد. در این مسیر آقای «اُرُد انزابی‌پور» در بحث میکس موسیقی و «موحد شادلو» تدوینگر تصویر به ما کمک فراوانی کردند. صدا و تصویر فیلم‌های ارسالی از ۱۴۸ نوازنده گرفته شده است. برای من کار متفاوت و جالبی بود که همانند یک رهبری در صحنه باید هدایت این نوازندگان را انجام می‌دادم که تجربه جالب و سختی بود؛ با توجه به اینکه هیچ گونه دسترسی کلامی در حین اجرا وجود نداشت.

این رهبر ارکستر در مورد نوازندگان این اجرا بیان کرد: نوازندگان برجسته‌ای در این اجرا با ما همکاری و کمک کردند؛ از جمله آقای کیان سلطانی که یکی از برجسته‌ترین نوازندگان ویولنسل دنیا است که کمپانی «دویچه گرامافون» از ایشان سی دی منتشر کرده است و این امر جایگاه این سولیست و نوازنده را نشان می‌دهد. پیام تقدسی نوازنده ویولنسل، فیروزه نوایی و سارا توسلی که نوازنده کلارینت است، آقای فیاض و خانم سعد از دیگر نوازندگان برجسته ایرانی هستند که در خارج از کشور اقامت دارند و در این پروژه با ما همکاری کردند.

او در پایان گفت: این اجرای خانگی بعد از ایام شهادت امیر مومنان (ع) از طریق شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید