مواضع گروه‌های فلسطینی به مناسبت روز نکبت؛ ادامه مقاومت تا آزادی کامل فلسطین و بازگشت همه آوارگان

گروه‌های مختلف فلسطینی در هفتاد و دومین سالگرد اشغال سرزمین خود موسوم به روز نکبت بر پایبندی و چنگ زدن به گزینه مقاومت بر ضد اشغالگران صهیونیست با تمام وسایل موجود تا آزادسازی کامل سرزمین فلسطین و بازگشت همه آوارگان به میهنی که از آن به سبب تروریسم باندهای جنایتکار اسرائیلی رانده شده بودند، تاکید کردند.

فلسطینیان هفتاد و دومین سالروز نکبت را با تاکید بر حق بازگشت خود و تشکیل کشور مستقل از طریق برپایی فعالیت ها و کارگاه های عملی در سایه تدابیر پیشگیرانه از شیوع ویروس کرونا گرامی می دارند.

گروههای فلسطینی در بیانیه های جداگانه به مناسبت سالروز نکبت بر ضرورت پایان شکاف، اعاده وحدت ملی به ویژه در سایه تلاشهای رژیم اسرائیل و آمریکا برای الحاق بخشهایی از کرانه باختری به مناطق اشغالی در راستای طرح معامله قرن تاکیدکردند.

گروههای فلسطینی تصریح کردند ملت فلسطین قدرتمندتر از اشغالگران و قوی تر از تمام طرحهای استعماری است و حق بازگشت، هرگز با گذشت زمان از بین نخواهد رفت.

بیانیه جنبش جهاد اسلامی به مناسبت سالروز نکبت

جنبش جهاد اسلامی فلسطین در هفتاد و دومین سالگرد اشغال سرزمین فلسطین موسوم به روز نکبت بر ضرورت تقویت وحدت فلسطینی و لغو توافق سازش اسلو و ادامه مقاومت به ویژه مقاومت مسلحانه در برابر رژیم اشغالگر قدس تاکید کرد.

جنبش جهاد اسلامی در بیانیه خود آورده است طرح های پیاپی برای حذف مسئله فلسطین با موضع مستحکم و قاطع روبرو خواهد شد و ما هرگز بر سر حقوق ثابت خود با هر هزینه ای که باشد و هر جانفشانی که نیاز باشد، معامله و سازش نخواهیم کرد.

در این بیانیه آمده است ما بر مخالفت کامل خود با هرگونه خدشه وارد شدن به حقوق ثابت در وجب به وجب از خاک فلسطین یا کاسته شدن از آن تاکید می کنیم، تمام فلسطین از بحر تا نهر آن، متعلق به ملت فلسطین است و هرگز عزم و اراده ما برای مبارزه و نبرد تا آزادسازی آخرین ذره از خاک مقدس آن ضعیف نخواهد شد و تنها با بیرون راندن اشغالگران صهیونیست و آزادی تمام فلسطین آرام خواهیم گرفت، این مسئله عقیده ای است که بذر آن را در قلب های فرزندان و نسل ها خواهیم کاشت و هر قدر زمان طول بکشد، این وعده محقق خواهد شد همان طور که در قرآن هم بر آن تاکید شده است.

این بیانیه تصریح کرد مقاومت با تمام اشکال آن حق مشروع ملت فلسطین است و ملت ما بر ادامه مقاومت و در راس آن مقاومت مسلحانه مصمم است، مقاومت گزینه نخست باقی خواهد ماند و تلاش برای توسعه امکانات آن، اولویت اساسی با وجود همه شرایط باقی خواهد ماند.

جهاد اسلامی بر آمادگی کامل خود برای تمام اشکال هماهنگی و فعالیت یکپارچه با گروههای مختلف برای حمایت از حق مقاومت و توسعه انواع آن و گسترش در امتداد وطن تاکید کرد.

این جنبش خواستار بسیج همه نیروها و امکانات و تحکیم صفوف و افزایش فعالیت و تقویت وحدت برای مقابله با خطراتی که مسئله فلسطین را احاطه کرده و قطع هرگونه روابط با دشمن صهیونیستی(از سوی تشکیلات خودگردان) و پس گرفتن اعتراف به آن و لغو تمام توافقات ذلت بار از جمله اسلو با دشمن شده است.

بیانیه جنبش حماس به مناسبت سالروز نکبت

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) در بیانیه ای به مناسبت هفتاد و دومین سالگرد نکبت قشرهای مختلف مردم فلسطین در داخل و خارج سرزمین فلسطین را به مشارکت گسترده و موثر و قدرتمند در تمام مناسبتها و فعالیتهای مربوط به این مناسبت دعوت و بر مخالفت کامل با تمام طرحهایی تاکید کرد که هدف از آن حذف مسئله فلسطین یا خدشه وارد کردن به حقوق ملت فلسطین است و در راس آن مقابله با توطئه آمریکایی موسوم به معامله قرن و عملیات الحاق که اشغالگران قصد دارند آن را اجرا کنند، تاکید کرد.

جنبش حماس تاکید کرد ملت فلسطین حق دارد در برابر اشغالگران با تمام وسایل از جمله مقاومت مسلحانه ایستادگی کند، مقاومت که گزینه راهبردی برای دفاع از ملت و بازپس گیری حقوق آنها به شمار می رود.

این جنبش بر ضرورت تسریع در تدوین راهبرد ملی فراگیر که مسیر مبارزاتی مقاوم را ساماندهی کند از طریق دعوت به برگزاری نشست چارچوب رهبری موقت تاکید کرد که طی آن خطرات الحاق و راههای مقابله با آن بررسی شود.

بیانیه جبهه خلق در سالروز نکبت

جبهه خلق برای آزادی فلسطین هم در بیانیه ای بر چنگ زدن به تمام حقوق تاریخی فلسطین و مخالفت با تسلیم شدن در برابر نتایج نکبت(اشغال فلسطین) تاکید کرد که به گفته این گروه این مسئله مستلزم آن است که رهبران فلسطین که توافقات اسلو را امضا کرده و به رژیم صهیونیستی اعتراف کردند، اعتراف خود را پس گرفته و این توافقات را لغو کنند و مصوبات مجالس ملی و مرکزی در این زمینه را اجرا کنند.

این جبهه همچنین از تمام گروه های ملی و اسلامی خواستند به مسئولیت تاریخی خود برای خروج از این وضعیت بحرانی و تحقق وحدت ملی بر اساس طرح آزادسازی کامل و ایجاد استراتژی کامل عمل کنند

در این بیانیه تاکید شده است که مقاومت یکپارچه و فراگیر در برابر طرح های صهیونیستی یک مسئله اساسی و سرنوشت ساز و ضروری است به ویژه با توجه به اینکه دشمن بدون توقف برای اجرای مفاد طرح معامله ترامپ-نتانیاهو فعالیت می کند و گامهای آن در سایه تشکیل دولت جدید صهیونیستی تسریع خواهد شد.

این گروه فلسطینی افزود مهمترین گامهای اصلی این طرح الحاق حدود 30 درصد اراضی کرانه باختری و دره اردن است تا این مسئله مورد تاکید قرار گیرد که طرح صهیونیستی با تمام عناصر حزبی و سیاسی آن درباره استراتژی نفی و حذف حقوق و وجود ما و توسعه طلبی و سیطره در اجرای اهداف توسعه طلبانه خود اتفاق نظر دارند.

موضع کمیته های مقاومت فلسطین به مناسبت روز نکبت

ایمن الششنیه دبیرکل کمیته های مقاومت فلسطین هم در سخنانی تاکید کرد ملت فلسطین در سرزمین خود باقی مانده و به تمام خاک خود به عنوان یک مجموعه واحد و غیر قابل تجزیه یا تقسیم چنگ زده است.

وی با تاکید بر غیر قابل قبول بودن وجود اشغالگران در سرزمین فلسطین و زوال حتمی آنها تصریح کرد هفتاد و دو سال اشغالگری و جعل واقعیتها و نقشه های یهودی سازی، همگی در برابر ایستادگی ملت ما و جانفشانی ها و ایمان آن به حتمی بودن پیروزی شکست خورده است.

بیانیه جبهه دموکراتیک در سالروز نکبت

جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین هم تاکید کرد مبارزه برای از بین بردن آثار و پیامدهای نکبت بزرگ عنوان همیشگی دستورکار ملت ما و جنبش ملی آن باقی می ماند و مسئله آوارگان فلسطینی هم باید بر اساس قطعنامه 194 حل شود که حق بازگشت آنها را به سرزمینشان که در سال 1948 بیرون رانده شدند، تضمین کرده است.

در این بیانیه تصریح شده است مبارزه برای بازگشت با مبارزه ملی مردم ما در مناطق اشغالی 1948 در راستای دفاع از حقوق ملی و اجتماعی و برای فروپاشی قوانینی که نظام تبعیض نژادی فاشیستی اسرائیل بر آن بنا شده، به هم پیوند خورده است.

بیانیه حزب الشعب در سالروز نکبت

حزب الشعب(مردم) هم در سالروز نکبت بر چنگ زدن به حق ملت فلسطین و بازگشت آوارگان بر اساس قطعنامه 194 و تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس اشغالی تاکید کرد.

این حزب از قشرهای مختلف ملت فلسطین خواست سالروز نکبت را به هر شکل ممکن زنده نگه دارند و همچون صفی واحد در مقابله با تمام تلاشهای حذف حقوق ملی بایستند.

این حزب تاکید کرد ملت فلسطین با وجود شدت و سختی تجاوزگری، ایستادگی و وحدت خود را ثابت کرد و اینکه قوی تر از قلدرمآبی اشغالگران است و حق بازگشت هم با گذشت زمان از بین نمی رود.

سد مستحکم ملت فلسطین در برابر توطئه ها

از سوی دیگر «عزت الرشق» رئیس دفتر روابط عربی و اسلامی و عضو دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) خواستار تشدید رویارویی با اشغالگران در کرانه باختری و قدس اشغالی شد و تاکید کرد ملت ما قدرت خود را برای شکست نقشه های اشغالگران و درهم شکستن قلدرمآبی آنها اثبات کرده است.

الرشق افزود سکوت در برابر نقشه الحاق کرانه باختری یا پیشبرد آن جایز نیست بلکه باید باتمام وسایل ممکن به مقابله با آن پرداخت. وی تاکید کرد دشمن هرگز موفق نخواهد شد از طریق الحاق اراضی و سیطره بر آن، خواسته های خود را به عنوان امر واقع تحمیل کند و ملت فلسطین هم هرگز اجازه پیشبرد این طرح را نخواهد داد و همچون سد مستحکمی برای توقف این جنایت بزرگ خواهد ایستاد.

الرشق خواستار یکپارچه شدن موضع فلسطینیان در سطح مردمی و گروهها برای مخالفت با این نقشه و طرح از طریق توافق بر دیدگاه ملی استراتژیک یکپارچه ای شد که بر برنامه مبارزاتی مقاومت برای حفظ اصول متکی باشد و از حقوق دفاع کند و به تمام توافقات مشکوک پایان دهد و طرحهای سازش را رد کند.

عضو دفتر سیاسی حماس خواستار بسیج مواضع عربی، اسلامی و کشورهای جهان در مخالفت با نقشه های الحاق اراضی فلسطینی در کرانه باختری و مخالفت با تصمیماتی شد که به حقوق تاریخی و اصول ملی فلسطینیان خدشه وارد می کند.

الرشق خاطر نشان کرد اشغالگران از ویروس کرونا که جهان را به خود و پیامدهایشان مشغول کرده، سوء استفاده می کنند تا نقشه شوم خود را در تحمیل امر واقع از طریق ترسیم نقشه ای پیاده کنند که اشغالگری خود در کرانه باختری و قدس را تثبیت کنند.

وی هشدار داد طرح الحاق، حجم و مساحت اراضی فلسطینی را به کمتر از یک چهارم کاهش خواهد داد و مناطق کشاورزی حاصلخیز و مناطق مقدس و آبها را غصب خواهد کرد و کرانه باختری به زندانی بزرگ تحت سیطره اقتصادی و امنیتی رژیم صهیونیستی تبدیل خواهد شد.

عضو دفتر سیاسی حماس تلاشهای اشغالگران و دولت آمریکا برای الحاق اراضی کرانه باختری و دره اردن و تحمیل حاکمیت اسرائیل بر آن را از خطرناک ترین طرح هایی دانست که برای تغییر کامل نقشه جغرافیایی فلسطین تلاش می کند و به مثابه ادامه و تشدید اقدامات برای تحکیم و تثبیت طرح معامله قرن آمریکا به شمار می رود که برای قطع پیوند و به هم پیوستگی شهرهای کرانه باختری و روستاهای آن تلاش می کند.

الرشق تاکید کرد سرزمین فلسطین هرگز سازش یا تقسیم را قبول نمی کند و هرگز میدانی برای تحمیل محاسبات سیاسی و یا بهره برداری های انتخاباتی میان دولت آمریکا و اشغالگران صهیونیست نخواهد بود.

عضو دفتر سیاسی حماس تاکید کرد ملت ما همچنان خط نخست دفاع از فلسطین تاریخی خواهد بود و به ذره ذره خاک پاک خود چنگ خواهد زد و استوار و مقاومت تا پس گرفتن حقوق و بازگشت به این سرزمین باقی خواهد ماند.

استقامت ملت فلسطین در سرزمین خود با وجود توطئه‌ها

یوسف الحساینه عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی تصریح کرد ملت فلسطین با وجود همه توطئه ها همچنان استوار در سرزمین خود باقی مانده است .

الحساینه تاکید کرد هفتاد و دو سال نکبت، عزم و اراده ملت فلسطین را تضعیف نکرده و اراده آنها را درهم نشکسته است.

وی که به مناسبت هفتاد و دومین سالروز نکبت سخن می گفت، افزود : طی هفتاد و دو سال از نکبت، همچنان توطئه ها علیه ملت و مسئله فلسطین و مقدسات آنها ادامه دارد و متوقف نشده است، دهه های طولانی گذشت و ملت ما در معرض تروریسم، کشتار، آوارگی، رانده شدن، محدودیتها و محاصره قرار دارد تا وادار به سازش و پذیرش اشغال سرزمینش شود.

وی افزود از زمانی که انگلیس پا در سرزمین فلسطین گذاشت و باندهای صهیونیستی را به اینجا آورد، ملت ما هر روز در معرض کشتار و تروریسم سازمان یافته و هدفمند دشمن صهیونیستی قرار داشته، دشمنی که از حمایت بین المللی بهره می برد.

عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی از ایستادگی و مقاومت ملت فلسطین در رویارویی با فریبکاری و تجاوزات اسرائیلی تمجید کرد و گفت ملت فلسطین، ملتی پویا و زنده است که جهان را در هر مرحله از مراحل مبارزه خود غافلگیر می کند و اشغالگران را با ایستادگی و صبر و هوشیاری و مبارزات خود بهت زده می کند، ملت فلسطین ارزشمندترین گوهر وجودش یعنی جان خود را در راه فلسطین و مسجدالاقصی و مقدسات فدا می کند.

الحساینه اظهار داشت هر سال با این فاجعه ای روبرو می شویم که غرب مسبب آن بود و به باندهای صهیونیستی این امکان را داد تا فلسطین را اشغال کرده و رژیم تروریستی خود را در خاک فلسطین برپا کنند.

عضو دفتر سیاسی جهاد اسلامی بار دیگر تاکید کرد قشرهای مختلف مردم فلسطین اعم از جوان و پیر و زن و اسیر در کرانه باختری و غزه و قدس و مناطق اشغالی و اردوگاه ها به سرزمین و مقدسات و اصول خود پایبند خواهند بود و مسئله فلسطین هرگز به فراموشی سپرده نخواهد شد.

الحساینه افزود ملت فلسطین همواره وسایل و ابزار مبتکرانه ای را در مبارزه ایجاد می کند که همگی جدید است و نشان می دهد که ملت فلسطین شکست ناپذیر است و هرگز مسئله خود را فراموش نخواهد کرد و همواره و همیشه در تمام میادین و جبهه های دفاع از سرزمین و مقدسات خود حاضر است.

وی افزود از هفتاد و دو سال پیش که نکبت رخ داد و بیست و هفت سال پیش که توافق اسلو رقم خورد، توافقی که مرحله عقب نشینی و کوتاه آمدن از بییش از هشتاد درصد از سرزمین فلسطین تاریخی را آغاز کرد(از سوی تشکیلات خودگردان)، مردم ما همچنان به خاک و سرزمین خود چنگ زده است.

الحساینه اظهار داشت توافق اسلو، دست و پای ملت فلسطین را بست(در زمینه مقاومت در کرانه باختری) و به دشمن زمان بیشتری برای بلعیدن و غصب اراضی بیشتر و نقض و نادیده گرفتن حقوق ملت فلسطین اعطا کرد.

دفتر سیاسی جهاد اسلامی خاطر نشان کرد چالش هایی که ملت فلسطین با آن روبرو است و تهدیدهایی که مسئله فلسطین در معرض آن قرار دارد، واقعی و جدی و سرنوشت ساز است. وی افزود توافق اسلو به بن بست رسیده و تشکیلات خودگردان باید به صراحت و شفاف در خصوص این مسئله با ملت فلسطین و امت اسلام و عربی افشاگری کند.

الحساینه خواستار توقف توافق اسلو و پیامدهای فاجعه بار آن و بازتعریف وظیفه تشکیلات خودگردان به صورتی شد که وظیفه محوری و نخست آن خدمت به مردم فلسطین و تقویت ایستادگی و مقاومت آن در سرزمینشان باشد.

وی با تاکید بر ضرورت پایه ریزی طرح ملی فلسطینی بر اساس اصول ملی خواستار بسیج تمام امکانات ملت فلسطین و ملتهای عربی و اسلامی و تجمیع قوای ملت فلسطین در پشت سر مقاومت و گام برداشتن در مسیر مقابله با دشمن صهیونیستی شد.

موضع شیخ الازهر به مناسبت سالروز نکبت

احمد الطیب شیخ الازهر مصر هم در سخنانی به مناسبت هفتاد و دومین سالروز نکبت گفت روز چهاردهم می باید روزی برای از بین رفتن رنج و آلام مظلومانی باشد که سرزمین و اراضی آنها غصب شده است.

الازهر بین سالهای 1948 تا 1988 میلادی یازده کنفرانس درباره مسئله فلسطین برگزار کرد، آنگاه در ژانویه 2018 کنفرانس جاری یاری قدس را در مخالفت با یهودی سازی شهر قدس و اعلام آن به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، برگزار کرد. همچنین شیخ الازهر با رد دیدار با مایک پنس معاون دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفته بود که «چگونه می توانم در کنار کسانی بنشینم که آنچه را بخشیدند که خود صاحب آن نبودند و به کسانی که استحقاق و شایستگی آن را نداشتند، دادند».

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید