حذف حکومت سعودی از فهرست سیاه قاتلان کودکان و واکنش‌ سازمان‌های حقوق بشری

سازمان دیدبان حقوق بشر،تصمیم «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل را مبنی بر خروج ائتلاف عربی به رهبری ریاض از فهرست ناقضان حقوق کودکان محکوم کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه ، ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی را از فهرست سیاه سازمان ملل متحد حذف کرد در حالیکه در سال های گذشته عربستان بارها کودکان یمنی را با بمباران شهرهای مسکونی این کشور به خاک و خون کشیده است.

بنابراین دیدبان حقوق بشر در این بیانیه، گوترش را به نادیده گرفتن نقض‌های صورت گرفته توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی متهم کرد.

این سازمان افزود که گوترش در گزارش سالیانه خود اعلام کرده ائتلاف تحت رهبری عربستان مسئول کشتار 222 کودک یمنی طی سال 2019 است، اما نام آن را از فهرست سیاه کشتار کودکان خارج کرد.

سازمان ملل از سال 2002 اقدام به صدور لیست سیاه کرد که این لیست شامل نقض حقوق کودکان،ضرب و شتم،خشونت جنسی و.. بود.

سازمان ملل متحد نیروهای مسلح میانمار که حقوق کودکان را نقض می‌کردند و همچنین نیروهای آمریکایی در افغانستان و نیروهای مزدور رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی را با وجود تخلفات مستند شده را از لیست سیاه حذف کرد.

در همین راستا، «جوبیک»مدیر بخش دفاع از حقوق کودکان در واکنش به گزارش گوترش اعلام کرد که دبیرکل سازمان ملل با حذف نام ائتلاف سعودی با وجود تداوم کشتار کودکان توسط این ائتلاف،ننگی را به سازمان ملل وارد کرد.

وی در ادامه افزود که گوترش با وجود ارائه شواهد توسط سازمان ملل درباره نقض حقوق کودکان توسط کشورهای قدرتمند، بدون هیچگونه توجیهی نام این کشورها را از فهرست خود خارج کرده است.

در همین راستا نماینده سازمان ملل در امور کودکان مدعی شد که تصمیم اخیر ناشی از فشارهای عربستان نبود و این تصمیم بعد از گزارش‌هایی مبنی بر کاهش کشتار کودکان در یمن اتخاذ شد.

عربستان سعودی , کشور یمن , سازمان ملل متحد ,

عربستان سعودی طی سالهای تجاوز ائتلاف خود در یمن علاوه بر کشتار غیرنظامیان٬ اقدام به تخریب گسترده زیرساخت‌های یمن و تحت فشار قرار دادن مردم این کشور کرد. ریاض٬ نیروگاه‌های برق و تأسیسات زیربنایی و حتی تأسیسات آب‌شیرین‌کن یمن را طی این مدت همواره مورد هدف قرار داده و این امر نشان می‌دهد که انگیزه و هدف اصلی عربستان در یمن٬ نابودی این کشور و تخریب روحیه مقاومت ملی آن است.

عربستان سعودی علاوه بر کشتار غیرنظامیان و کودکان یمنی٬ با محاصره ظالمانه این کشور٬ ملت یمن را از امکان دسترسی به ابتدایی‌ترین امکانات زندگی نیز محروم کرده است.

طبق گزارش سازمان بین‌المللی محافظت از کودکان بیش از 2 میلیون کودک نیز در اثر این تجاوزات از تحصیل محروم هستند. بر اساس گزارش همین سازمان 2.1 میلیون کودک زیر 5 سال یمنی از سوءتغذیه شدید رنج می برند و با توجه به شرایط فیزیکی کودکان و اینکه در مراحل اولیه رشد به سر می‌برند٬ پیامدهای این شرایط برای آینده یمن٬ بعدها خود را نشان می‌دهد.

عربستان همه این جنایت‌ها را در سایه سکوت شرم‌آور سازمان‌های حقوق بشر و سازمان ملل متحد مرتکب شد که اکنون نیز با خارج کردن این کشور از لیست سیاه قاتل کودکان مهر تاییدی بر تصمیمات آمریکایی این سازمان زد. درحالی که خود سازمان ملل بارها گزارش‌های متعددی از جنایات غیر انسانی سعودی علیه غیرنظامیان یمنی منتشر کرده است.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید