ایزدی: محکومیت آمریکا در دادگاه لاهه آبروریزی بزرگی برای این کشور است

تحلیلگر بین‌الملل در خصوص تبعات محکومیت آمریکا در دادگاه لاهه گفت: این محکومیت برای آمریکا آبروریزی بزرگی است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص تحریم دیوان بین‌المللی کیفری لاهه توسط دولت ترامپ با دکتر فؤاد ایزدی استاد دانشگاه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

ایزدی درباره دلیل ترامپ برای تحریم دیوان بین‌المللی کیفری لاهه گفت: این دادگاه پرونده‌ای در خصوص عملکرد سربازهای آمریکایی در افغانستان داشت و همزمان یک الی دو پرونده دیگر را نیز مطرح کرده است. با توجه به اینکه دولت آمریکا جنایتکار جنگی است و سربازان این کشور نیز عاملان جنایت های جنگی محسوب می شوند، این ترس را داشت که پرونده در دادگاه لاهه مطرح و آمریکا نیز محکوم شود.

وی دولت آمریکا را تروریست پرور توصیف کرد و افزود: سربازان آمریکایی تروریست هستند و از این بابت نگران هستند که در دادگاه لاهه به عنوان مرجع قضایی بین‌المللی محکوم شوند و تروریست بودن آن‌ها برای افکار عمومی بیش از پیش ثابت شود.

این استاد دانشگاه درباره ماهیت تحریم هایی که آمریکا علیه دادگاه لاهه تحریم کرده است اظهار کرد: دولت ترامپ هم خود دادگاه لاهه و هم قضات آن را تحریم کرده است و این نخستین بار است که یک نهاد قضایی بین‌المللی، در لیست تحریمی آمریکا قرار می گیرند و این تنها به دلیل بررسی پرونده جنایت های مرتبط با آمریکا در دادگاه لاهه است.

وی افزود: تحریم دادگاه لاهه فراتر از تحریم یک نهاد است و برای تک تک افرادی که با این نهاد ارتباط دارند، هزینه سازی کرده‌اند و درواقع به این شکل قصد آوردن فشار به این نهاد قضایی را دارند.

ایزدی در خصوص تبعات محکومیت احتمالی آمریکا در دادگاه لاهه گفت: محکومیت آمریکا آبروریزی بزرگی است. در چند سال گذشته آمریکایی از برخی از پیمان های بین‌المللی مانند پیمان پاریس خارج شدند که آن اقدامات سطحی از آبروریزی را برای آمریکا به همراه داشتند اما در صورت محکومیت در لاهه، سطح آبروریزی برای آمریکا بسیار بیشتر خواهد بود.

وی تصریح کرد: آمریکایی ها نه تنها اعتنایی به نهادهای بین المللی ندارند، بلکه مسئولین این نهادها را محکوم می کنند و خود این موضوع نیز جنبه آبروریزی برای آمریکا دارد و به نوعی یک اعتراف است که سربازان آمریکا در نقاط مختلف جهان دست به جنایت جنگی می زنند زیرا اگر سربازان این کشور جنایتی مرتکب نشده بودند، باید از ورود نهاد قضایی بین‌المللی استقبال می کرد.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید