کنفرانس خبری ائتلاف جهانی برای صلح و عدالت در مجمع جهانی صلح اسلامی برگزار شد

کنفرانس ائتلاف جهانی برای صلح و عدالت همزمان با 30 شهرویرماه روز جهانی صلح، به صورت مجازی در روزهای 29 و 30 شهریور  در تهران برگزار می شود.
بدین منظور کنفرانس خبری با حضور دکتر داود عامری دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی، دکتر محسن پاک آیین دبیر علمی کنفرانس برگزار شد.
در این کنفرانس خبری آقای داود عامری دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی اشاره کردند که کنفرانس ائتلاف جهانی برای صلح و عدالت  فرآیندی است که قریب به دو سال قبل آغاز شد و مبتنی بر این ایده که بتوانیم به همراهی نخبگانی از ایران و جهان در حوزه  صلح و عدالت به یکی از مهمترین آرمان های جامعه بشری پاسخ دهیم و سندی جهانی برای ارایه به مراکز تصمیم گیر و تصمیم ساز بین المللی مانند سازمان ملل و یونسکو ارایه دهیم. بدین منظور از 2 سال پیش با برگزاری 3 هم اندیشی و 2 همایش با مشارکت مراکز علمی، فرهنگی و برخی سازمان ها و دستگاه های داخلی و بین المللی تلاش کردیم در این زمینه اتفاقات خوبی رقم بخورد و بحمدالله هم در داخل و هم در خارج این گفتمان بین مراکز علمی و نخبگی به خوبی شناخته شده است.
خوشبختانه تاکنون قریب به ۶۰ مقاله  و دیدگاه از ایران و کشورهای مختلف به دبیرخانه کنفرانس رسیده است قرار بود این کنفرانس در شهریور ماه با حضور جمعی از نخبگان بین‌المللی و ایرانی  و برخی مسئولان بین المللی و ایرانی در تهران برگزار شود اما با توجه به شرایط به وجود آمده ناشی از کرونا، این کنفرانس به شکل مجازی برگزار می‌شود و پیش بینی شده است بعد از عادی شدن شرایط بتوانیم با حضور مسئولین و نخبگان کنفرانس حضوری را برگزار کنیم.
در این همایش مجازی تلاش شد برخی از نخبگان و همراهان در سراسر دنیا که در همایش های قبلی هم مشارکت داشتند دیدگاه خود را ارسال کنند که خوشبختانه قریب به 70 مقاله و دیدگاه ارسال شد که در این کنفرانس تعداد 34 مورد را انتخاب و ارایه می کنیم. برنامه ریزی شده است که این کنفرانس در قالب چهار پنل در دوروز با مراسم افتتاحیه و اختتامیه برگزار شود امیدواریم این اقدام فصل تازه ای باشد برای کاری بزرگتر در جهان چرا که امروزه گفتمان صلح بدون عدالت بشر را به سمت نابودی می برد و ما نیاز داریم برای سعادت  بشر و صیانت ازصلح  و عدالت در دنیا اقداماتی متناسب انجام دهیم تا زمینه را برای هنجارسازی و نرم سازی های بین المللی فراهم سازد.
اکنون که عدالت خواهی به یک مطالبه اجتماعی تبدیل شده است انتظار می‌رود سازمان ملل و جامعه نخبگی در دنیا به کمک ما بیایند.
در ادامه آقای دکتر پاک آیین  دبیر علمی کنفرانس در خصوص محورها و اهداف آنبه ایراد سخنرانی پرداختند.
ایشان  اشاره کردند؛ این کنفرانس در چهار محور  به شرح زیر برنامه ریزی شد:
- مفهوم شناسی و مبانی نظری صلح و عدالت در اسلام با تاکید بر اندیشه¬های اسلامی و مقام معظم رهبری
- آسیب شناسی صلح و عدالت در جهان
- مطالعات موردی در حوزه صلح، عدالت و سلامت (کرونا و پسا کرونا)
- چگونگی پیاده سازی، نهاد سازی و رفتار سازی گفتمانی صلح عادلانه در جهان

یکی از ویژگی های این کنفرانس تاکید بر اندیشه های مقام معظم رهبری است که بیانات متعددی را در خصوص صلح و عدالت ارایه کردند قابل ذکر است معظم له صلح مبتی بر عدالت را در دوران جنگ تحمیلی   و در گفتگو با نمایندگان و سازمان های مختلف که ادعای صلح بین ایران و عراق داشتند را مطرح کردند. از نظر ایشان تا زمانی که بخشی از سرزمین ایران در اشغال رژیم بعث عراق قرار داشت ، صلح بی معنا است .صلح زمانی پایدار است که مبتی بر عدالت باشد.
یکی دیگر از ویژگی‌های این کنفرانس این است در شرایط کرونا که امکان حضور و کنار هم بودن میسر نبود تلاش کردیم این اتفاق در فضای مجازی صورت بگیرد که با استقبال خوبی روبرو شد و پس از بررسی کمیته علمی تعداد ۳۴ دیدگاه در قالب سخنرانی انتخاب شد که در قالب چهار پنل در دو روز یعنی روزهای شنبه ۲۹ شهریور و یکشنبه ۳۰ شهریور ازطریق فضای مجازی در ۴ شبکه اطلاع رسانی پخش و به اطلاع اندیشمندان، نخبگان و علاقه‌مندان این عرصه خواهد رسید.
خوب است به استحضار برسانم که مقالاتی ازکشور های مختلف جهان از جمله آمریکا، استرالیا، برزیل، کلمبیا، شیلی، اسپانیا، هندوستان، عراق، فلسطین، پاکستان، افغانستان، تونس، مصر و الجزایر  به دبیرخانه کنفرانس رسید.
همچنین، این کنفرانس با توجه به شرایط کنونی و با توجه به جریان صورت گرفته در منطقه موقعیت بسیار خوبی فراهم می¬آورد تا بتوانیم در روز جهانی صلح ضمن پاسداشت آرمان فلسطین، دیدگاه های اسلامی برای صلح نیز ارائه شود.
امیدواریم  با بهره‌گیری از تجربیات  نخبگان و دیدگاه های عرضه شده بتوانیم شرایطی را فراهم سازیم تا از دستاوردهای این کنفرانس که سابقه ای دو ساله دارد، زیرساختی برای ارایه اندیشه اسلامی در این حوزۀ آماده شود و بنا داریم از مقالات و نظرات ارائه شده سندی برای ارائه به دستگاه های بین المللی تدوین و ارایه نماییم.
به گزارش دبیرخانۀ کنفرانس ائتلاف جهانی برای صلح و عدالت، نخبگان، اندیشمندان، پژوهشگران وعلاقه مندان این حوزۀ مطالعاتی می توانند به یکی از روشهای معرفی شده در ذیل ، از مباحث و مطالب علمی این کنفرانس بهره مند شوند. همچنین می توانید نظرات خود را در مورد مطالب ارایه شده در کنفرانس، از طریق کانال و شبکه های مجازی مجمع و یا ارتباط با سایت مجمع جهانی صلح اسلامی به اطلاع مسئولان برگزاری کنفرانس برسانید.
زمان برگزاری کنفرانس ائتلاف جهانی برای صلح و عدالت :شنبه 29 و یکشنبه 30 شهریور
ساعت برگزاری :20 الی 22:30
لینک های پخش وبینار:
www.aparat.com/iwpeace/live

www.aparat.com/itfarhangsara/live

www.rubika.ir/iwpeace

 

 

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید