لک زایی بر مناسبات ولایت و صلح در اندیشه های امام خامنه ای (حفظه الله) تاکید کرد

حجت الاسلام و المسلمین دکتر نجف لک زایی، ریس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در کنفرانس ائتلاف جهانی برای صلح و عدالت بر مناسبات ولایت و صلح در اندیشه های امام خامنه ای (حفظه الله) تاکید کرد.
وی ادامه داد:ایشان برای ولایت سه بعد قائل شدند که به نظر می رسد اگر امروز هم مورد توجه امت اسلامی قرار گیرد و در مرتبه دوم غیرمسلمانان هم به این بحث توجه کنند، خواهند دید که تنها راه منحصر به فرد برای میل به صلح عادلانه و صلح پایدار حرکت از مسیر ولایت الهی است.
ایشا ن افزود : ولایت الهی سه بعد دارد: بعد اول مربوط به عرصه درونی امت اسلام می شود. اگر امت اسلامی در درون خود و جامعه اسلامی چنان پیوندی با هم داشته باشند که هیچ تفرقه ای و فاصله ای بین آنها وجود نداشته باشد، می توان تعبیر ولایت را اینجا بکار برد. بعد دوم ولایت مربوط به عرصه ارتباطات خارجی است. در این قسمت، معظم له به آیاتی از سوره ممتهنه و سوره های دیگر قرآن از جمله سوره مبارکه مائده استناد کردند. بعد سوم ولایت مربوط به نقطه مرکزی که می تواند به امت اسلامی کمک کند تا بعد اول و دوم ولایت به خوبی تحقق پیدا کند.
وی در پایان گفت: که ولایت عنصر مهمی در بحث صلح سازی و ایجاد صلح عادلانه و امنیت پایدار برای امت اسلامی و در سطح جهانی برای همه دولتها و کشورها و مردمی است که اهل ظلم نباشند و از ظلم پرهیز کنند. خدای متعال می فرماید: آنان که ایمان آوردند و ایمانشان را به ظلم آغشته نکرده اند، اینها از امنیت برخوردار در دنیا و آخرت برخوردار هستند و نسبت به کسانی که ممکن است هنوز اهل ایمان نباشند و مسیر غیراسلام را در پیش بگیرند، اگر دست به ظلم نزنند، این مومنان عادل با آنها هم عادلانه برخورد خواهند کرد و فقط در برابر کسانی خواهند ایستاد که اهل ظلم و سلطه و ستم باشند.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید