اکبریان :راهبردهای صلح مقتدرانه ما را به صلح عادلانه منتهی می کند

حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی اکبریان،عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در کنفرانس ائتلاف جهانی برای صلح و عدالت بر بازخوانی مبانی فقهی امام خامنه ای درباره صلح عادلانه و راهبردهای تحقق آن تاکید کرد.
علی اکبریان گفت :بحث صلح عادلانه در سخنان معظم له و در برخی از پیامهای ایشان به کرات شنیده شده است. در ادبیات دیپلماسی بین المللی، صلح عادلانه قابل ارائه است. امام خامنه ای در واقع پیشنهاد صلح عادلانه بین تمام کشورهای اسلامی و غیراسلامی دارد.
وی دادامه داد : اما ما می دانیم در زمینه مذاکره صلح، آنچه قدرت چانه زنی را برای اطراف میز ایجاد می کند، قدرت و اقتدار است. هرکه قدرت دارد چانه می زند و نظرش را بر دیگری تحمیل می کند و آن کسی که ضعیف است و قدرتی ندارد، بر سر میز مجبور به پذیرش است.
ایشان افزود:اگر ما دنبال صلح عادلانه ایم، ما که معیارهای صلح عادلانه را می دانیم و راهبرد تحقق عدالت در صلح این است که ما مقتدر باشیم تا موازنه چانه زنی در میز صلح به ضرر ما نباشد، به نفع ما باشد. ما با اقتدار بر سر میز صلح بنشینیم تا بتوانیم یک صلح عزتمند ایجاد کنیم، والا اگر کسی بدون قدرت تقاضای صلح عادلانه کند، در واقع التماس صلح عادلانه می کند و صلح عادلانه از روی ذلت و التماس و خاری تحقق خارجی ندارد.
وی درپایان گفت :شما تاکیدهای مقام معظم رهبری بر تقویت جبهه مقاومت در منطقه را ببینید. شعارهای سال اقتصادی چند سال اخیر ایشان را در رابطه با اقتصاد مقاومتی، تولید ملی، جهش تولید را ببینید، این کارهایی که باعث اقتدار و قدرت کشور اسلامی است همه راهبردهای صلح مقتدرانه است که ما را به صلح عادلانه منتهی کند.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید