فارن پالیسی: آمریکا از زمان ورود به افغانستان بازنده بوده است

نشریه آمریکایی با اشاره به حضور ۱۹ ساله نظامی دولت واشنگتن در افغانستان اظهارداشت که آمریکا از زمان ورود به افغانستان بازنده بوده است.
 نشریه آمریکایی فارن پالیسی در گزارش نوشت که 19 سال سال پیش و پس از حادثه تروریستی 11 سپتامبر، آمریکا برای شکست طالبان وارد افغانستان شد اما پس از ساال‌ها جنگ، خونریزی و ویرانی، اوضاع این کشور بهبود نیافته است.

این نشریه افزود که سال 2001 آمریکا برای دستیگری و کشتن «ملا عمر» عملیاتی در قندهار انجام داد که تعداد زیادی از غیرنظامیان افغان کشته شدند و نتیجه‌ای نداشت. چنین حملاتی بارها انجام شد در حالی که حتی یک تروریست وجود نداشت و تنها مردم کشته شدند.

کارشناسان معتقدند که آمریکا با نزدیک به دو دهه حضور نظامی در افغانستان دستاوردی نداشته است. جنگ، فقر، ناامنی، خشونت و خونریزی همچنان در این کشور ادامه دارد و در آستانه خروج نظامیان آمریکایی، دولت واشنگتن بازنده این جنگ طولانی مدت است.

فارن پالیسی خاطرنشان کرد که حملات آمریکا حملات بسیاری از مردم افغانستان را آواره کرد، عزیزان آنها را گرفت و افرادی که بستگان کشته شده در حملات هوایی به طالبان پیوستند. حتی بسیاری از افرادی که با طالبان مخالف بودند نیز با آغاز چنین حملاتی از سوی نیروهای خارجی با این گروه ابراز همدردی کردند.

این نشریه نوشت که به نظر می‌رسد آمریکا از زمان ورود به افغانستان نیز بازنده بوده است و در شرایط کنونی این رهبران طالبان هستند که در مقابل مقامات آمریکایی و افغان مذاکره می‌کنند.

همچنین پس از سالها، دولت ترامپ اعلام کرده است که تا سال جدید میلادی تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج خواهد کرد. حالا پس از دو دهه وعده ساختگی، اشتباهات جدی سیاسی، شکست‌های پرشمار و ویرانی، هنوز هم آینده افغانستان در هاله ای از ابهام قرار دارد.

این در حالی است که به تازگی «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه ترامپ در امور صلح افغانستان تاکید کرده است که آمریکا منافع خود در این کشور را رها نمی‌کند.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید