گزارشگر ویژه سازمان ملل خواستار لغو تحریمهای آمریکا علیه سوریه شد

«آلِنا دوهان» گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در ژنو خواستار لغو تحریمهای ظالمانه ای شد که ایالات متحده علیه سوریه وضع کرده است و تأکید کرد که در شرایط شیوع بیماری همه گیر کرونا، این تحریمها ناقض حقوق بشر هستند.

 وی ادامه داد : «تحریمهای فزاینده غرب علیه سوریه بویژه قانون سزار که از ژوئن گذشته در ایالات متحده به اجرا گذاشته شد، ناقض حقوق بشر بوده و به مانعی برای بازسازی سوریه تبدیل شده است و باید هرچه سریعتر لغو شوند، به ویژه در دوران شیوع جهانی کرونا. آنچه برای من هشدار دهنده است، نادیده گرفتن موازین حقوق بشر در قانون سزار است، از جمله [رعایت] حقوق مردم سوریه برای برخورداری از مسکن، بهداشت و استاندارد مناسب زندگی و توسعه. دولت ایالات متحده نباید در مسیر بازسازی بیمارستانها مانع ایجاد کند؛ زیرا فقدان خدمات درمانی حق اساسی تمام افراد برای برخورداری از حیات را تهدید می کند».

گفتنی است، که «قانون سزار» پس از تصویب در مجلس سنای آمریکا و امضای قانونی ترامپ در دسامبر ۲۰۱۹، از ۱۷ ژوئن سال جاری میلادی به اجرا گذاشته شد.

بر اساس این قانون، افراد و نهادهای مرتبط با درگیری‌ها در سوریه مشمول تحریم‌های اضافی و محدودیت‌های مالی خواهند شد. همچنین افراد و سازمان‌های خارجی و حامی پیمانکارانی که به نمایندگی از دولت قانونی سوریه و کشورهای دوست این کشور فعالیت می‌کنند، ممکن است مورد تحریم قرار گیرند. این تحریم‌ها همچنین علیه کسانی که در تولید نفت به سوریه و یا در رفع نیازهای جنگی و فنی نیروهای این کشور علیه تروریست‌ها کمک می کنند و دانسته به آنها خدمات و اطلاعات ارائه می‌دهند، اعمال خواهد شد.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید