تحریم می کنیم تا مذاکره دارویی را پیش بکشیم/لس انجلس تایمز درحالی از توافق کوید19 صحبت می کند که تحریم های غیرانسانی مواد اولیه دارویی را نسبت به ایران سانسور می کند

روزنامه «لس‌آنجلس تایمز» در یادداشتی از مقام‌های آمریکایی و اروپایی خواسته با ایران به توافقی موسوم به «کووید» دست یابند و راه را برای دستیابی جمهوری اسلامی به واکسن باز کنند.

این روزنامه آمریکایی در ابتدا جمهوری اسلامی ایران را به دشمنی با آمریکا بعد از سال ۱۹۷۹، یعنی آغاز انقلاب اسلامی متهم کرد و دوران شیوع ویروس کرونا را فرصتی برای همکاری و توافق دو کشور ارزیابی کرد.

در این یادداشت آمده است که این همه‌گیری جهانی فرصتی غیر‌معمول را برای همکاری میان ایران و آمریکا فراهم می‌آورد.

لس‌آنجلس تایمز نوشت ایران و آمریکا اکنون در یک طرف و در حال جنگ با دشمنی هستند که جان بیش از ۳۴۷ هزار آمریکایی و بیش از ۵۵ هزار ایرانی را گرفته است

لس‌آنجلس تایمز در پایان یادداشت نیز آورده است که اگر دولت بایدن به توافق کووید با ایران دست یابد می‌تواند در بین میلیون‌ها نفر ایرانی محبوب شود.

این یادداشت در حالی منتشر شده که روز نهم دی ماه ایران در جهت ساخت واکسن کرونا و کوتاه‌تر شدن مسیر کنترل همه‌گیری کرونا با وارد شدن واکسن ایرانی به فاز آزمایش انسانی علیرغم فشار تحریم‌ها گام بلندی برداشت.

محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم پیشتر در خصوص اقدامات غیرانسانی آمریکا در ممانعت از دسترسی ایران به امکانات پزشکی گفته بود: «ایالات متحده حتی به ما اجازه نمی‌دهد که از پول‌های خودمان در کشورهای مختلف برای پرداخت واکسن کرونا استفاده کنیم. اگر چیزی غیر از این را بیان می‌کنند، دروغ می‌گویند.»

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید