نشریه آمریکایی ‏فارین پالسی در تحلیلی از تلاش‌های موفقیت آمیز ایران در بی اثر کردن تحریم‌های آمریکا نوشت

نشریه آمریکایی ‏فارین پالسی در تحلیلی به تلاش‌های موفقیت آمیز ایران در بی اثر کردن تحریم‌های آمریکا پرداخته و نوشته است: گذشت زمان به نفع ایران است تا امریکا. تاثیر تحریم‌ها کاهش یافته است. فروش ‌نفت ایران رو به افزایش است و راه‌های دور زدن تحریم‌ها برای ایران راحت‌تر شده است. همچنین توانایی ایران برای غنی‌سازی نسبت به گذشته افزایش چشمگیری یافت.گذشت زمان به نفع ایران است تا امریکا. تاثیر تحریم‌ها کاهش یافته است. فروش ‌نفت ایران رو به افزایش است و راه‌های دور زدن تحریم‌ها برای ایران راحت‌تر شده است. همچنین توانایی ایران برای غنی‌سازی نسبت به گذشته افزایش چشمگیری یافت.

از طرفی تجربه چهار رییس جمهور گذشته امریکا در رابطه با محدودسازی برنامه اتمی کره شمالی نشان داده که در صورت شکست برجام در توافق بعدی، این ایران خواهد بود که امتیازات بیشتری خواهد داشت، نه امریکا.

برای مشاهده اصل خبر بر روی تصویر زیر کلیک کنید
چرا زنده کردن برجام از سوی بایدن بهتر از یک توافق جدید است؟

در ادامه این مطلب آمده است: تصمیم ایران برای غنی سازی اورانیوم تا سطح بیست درصد، نوعی تشدید تنش در بحران طولانی مدت است و هم یک تهدید. به این ترتیب ایران هشدار می دهد که اگر پس از روی کار آمدن دولت بایدن، ایالات متحده به توافق هسته ای برنگردد، تهران برنامه هسته ایش را توسعه می دهد تا در هر گفت‌وگوی پیش روی دست بالا را بگیرد. به این ترتیب، هر توافق تازه ای چه بسا از زنده کردن توافق کنونی بدتر باشد.

به رغم تلاش های دولت ترامپ و واکنش ایران، هنوز توافق هسته ای از هم نپاشیده است. بایدن می تواند آن طور که قول داده با برداشتن تحریم ها توافق را زنده کند. با این حال، اگر بایدن شکست بخورد، ایران بی تردید پایبندی اش را کاهش داده و حتی اگر در صدد ساخت سلاح هسته ای برنیاید، برنامه هسته ای را گسترش می دهد؛ یعنی ایران در همان نقطه ای قرار خواهد گرفت که سال ۲۰۱۳ متوقف شده بود

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید