کنفرانس بین المللی صلح خاورمیانه در اردن برگزار شد

اردن روز دوشنبه میزبان کنفرانسی با حضور سیاستمداران برجسته و کارشناسانی از دیگر کشورها از جمله ایران به منظور تبادل نظر در خصوص روند صلح خاور میانه بود.
خبرگزاری ریانووستی روسیه و شورای سیاست دفاعی و خارجی این کشور کنفرانس دو روزه موسوم به Valdai را سازماندهی کرده است که در ساحل شرقی بحر المیت برگزار می شود.
این کنفرانس که برای نخستین بار در خاورمیانه برگزار می شود در سال دو هزار کار خود را آغازکرد که در سواحل دریاچه Valdai در روسیه تشکیل شد و خط مشی سیاستمداران روس را به منظور تبادل نظر برای موضوعات بین المللی با همتایان خارجی خود تعیین می کرد.
در این نشست که با شعار "خاورمیانه دو هزار و بیست: آیا صلحی فراگیر دست یافتنی است؟ " برگزار می شود، شرکت کنندگانی از اردن، سرزمینهای فلسطینی، فلسطین اشغالی، ایران، عربستان سعودی، سوریه، روسیه، ترکیه، آمریکا، انگلیس و فرانسه حضور دارند.
احمد قریع، نخست وزیر پیشین فلسطین در مراسم گشایش این نشست گفت گزینه صلح بدون توجه به همه عواملی که باعث ناکامی و پیچیدگی شرایط می شوند، اجتناب ناپذیر است و برگزاری این نشست ثابت می کند که همچنان نوری در پایان این تونل طولانی وجود دارد.
وی تنها راه حل را شکل گیری کشور مستقل فلسطینی در مرزهای ژوئن سال هزار و نهصد و شصت و هفت به مرکزیت بیت المقدس شرقی دانست.
قریع در عین حال بر توقف هرگونه اقدامات غیر قانونی و یک جانبه گرایانه اسرائیلی ها در بیت المقدس و کنار گذاردن سیاست یهود سازی در این شهر مقدس از طریق ساخت شهرکهای بیشتر تاکید کرد.
این در حالی است که روزنامه نگاران اردنی در اعتراض به مشارکت اسرائیلی ها در نشست گشایش این کنفرانس از حضور در آن خودداری کرده اند.
پریماکوف، نخست وزیر پیشین روسیه نیز در این کنفرانس خاطر نشان کرد اوضاع در منطقه پیچیده تر شده است پس از آنکه برخی موضوعات جدید از جمله برنامه هسته ای ایران و ادامه جنگها در عراق و افغانستان تحت فرماندهی آمریکا شکل گرفتند.
وی تاکید کرد برخوردها و مناقشات تازه باعث تشدید افراط گرایی می شود که برخی از جنبش های اسلامگرا نیز آنرا دنبال می کنند.
خبرگزاری آلمان در گزارشی از امان به نقل از پریماکوف اعلام کرد دولت آمریکا به ریاست باراک اوباما می تواند به حل مناقشه عربی - اسرائیلی کمک کند به ویژه آنکه با هدف متوقف کردن ساخت شهرک های اسرائیلی در سرزمینهای اشغالی فلسطینی تلاش شود.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید