اشاعه صلح بین ملت‌ها با ورزش

سرپرست وزارت ورزش و جوانان

سرپرست وزارت ورزش و جوانان، ورزش را چشم و چراغ ملت در دوران جنگ و صلح توصیف کرد و گفت: ورزش در همه ایام عامل پیوند مردم است و به هیچ عنوان این موضوع در دولت یازدهم مورد بی مهری قرار نمی‌گیرد.
شریعتمداری با بیان اینکه ورزش هرگز نمی‌تواند به محاق برود، گفت: ارتباط این مقوله با سلامتی و اشاعه صلح بین ملت‌ها، از عناصر اهمیت این حوزه است.
وی با اشاره به اهمیت تخصص‌گرایی در حوزه‌های مختلف وزارتی آن را ناکافی دانست و گفت: اینگونه نیست که تمامی مدیران تمامی علوم را بدانند بلکه باید در بخش‌های مختلف از مشورت دیگران بهره گیرند.
وی این وی‍‍ژگی را خصیصه یک مدیر قوی توصیف کرد و افزود: این موضوع برای وزارت ورزش و جوانان هم صدق می‌کند و این انتظار عجیبی است که بخواهیم مدیر این حوزه در همه امور مربوط به این وزارتخانه متخصص جامع باشد.
سرپرست وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: زمانی هاشمی طبا، مهرعلیزاده، علی آبادی و عباسی انتخاب شدند و در یک حوزه تخصص داشتند با فراز و فرود بسیار هم در این بخش کارکردند.
وی درباره انتخاب دکتر سجادی به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان گفت: از اولین رییس در این بخش تا آقای عباسی بدون اغراق، هیچ کدام تخصصی در حد دکتر سجادی نداشتند. او تنها وزیری است که در این سطح از تخصص در حوزه ورزش قرار دارد و ما معتقدیم باید از دانش و آگاهی وی بهره گرفته شود.
شریعتمداری با اشاره به نزدیکی دکتر سجادی با حوزه جوانان اظهار کرد: وی چندین سال در دانشگاه تدریس کرده در آموزش و پرورش معاون وزیر و مدیرکل بوده است. جوانان و نوجوانان را در حوزه کاری‌اش خوب می‌شناسد، تالیفات خوبی دارد که بیانگر ‌ تجربیاتی است که در این زمینه دارد یعنی کارهای تحلیلی پژوهشی در حوزه جوانان کرده است.
وی ادامه داد: وزیر پیشنهادی ضرورت حضور جوانان را در نظام اجتماعی خوب می‌شناسد و در این خصوص برنامه دارد.
وی در ادامه با اشاره به اهمیت موضوع ورزش و جوانان گفت: همه باید کمک کنند؛ ‌موضوع ورزش و جوانان بسیار مهم و پیچیده است که نیاز به همیاری و تعامل همه دستگاه‌ها دارد.
سرپرست وزارت ورزش و جوانان توضیح داد: ورزش موضوعی فرابخشی و فراقوه‌ای است و قوانین متناسب با خود را می‌خواهد که باید برای ورزش تدوین شود.
سرپرست وزارت ورزش و جوانان با ناکارآمد خواندن قوانین موجود در حوزه ورزش اظهار کرد: متاسفانه قوانین ورزش، علیل‌ترین قوانین موجود در کشور است که باید برای اصلاح آن گام‌های بلندی برداشته شود. این حوزه نیازمند تعامل با قوه مقننه و سایر نهادها از جمله وزارت علوم تحقیقات و فن‌آوری و آموزش و پرورش است.
وی ادامه داد: این دو حوزه همانند دوبال عمل می‌کنند و می‌توانند موضوع ورزش را در کنار وزیر ورزش و جوانان که قوه عاقله این موضوع است در مسیر توسعه قرار دهند.
شریعتمداری با اشاره به اهمیت دولت نسبت به وزارت ورزش و جوانان اظهار کرد: دکتر روحانی از دکتر صالحی به عنوان مسوول کارگروه انتخاب وزرای بخش فرهنگی دولت بهره گرفته بودند و این بیانگر اهمیت حضور وی در دولت بود.
وی تصریح کرد : دکتر صالحی معاونت فرهنگی مرکز تحقیقات استراتژیک را در یک دوره 8 ساله برعهده داشتند تالیفاتی مهمی را هم در این حوزه داشتند هرچند به جوسازی‌هایی علیه وی صورت گرفت شد ولی واقعیت این است که دکتر صالحی پژوهش هایی قابل ملاحظه داشتند و واقعیت این است دکتر روحانی تلاش کرده بود فرد جامع الشرایطی را با حداقل ضریب خطا برای این پست انتخاب کند. پس از اینکه دکتر صالحی و دکتر سلطانی فر نتوانستند از رای مجلس برخوردار شوند طبیعی است که فرد سومی برای این پست انتخاب شد و آن هم کسی نبود جز دکتر سجادی که از ابتدا به عنوان گزینه برای وزارت ورزش و جوانان مطرح بود.
سرپرست وزارت ورزش و جوانان به دیدارش با سپ بلاتر رییس فدراسیون جهانی فیفا اشاره کرد و گفت: ما دیروز به مناسبت زدن پلی بین ورزش و مسائل زیست محیطی، نشستی با سپ بلاتر داشتیم و در این نشست به توجه کمیته بین المللی المپیک به محیط زیست اشاره کردیم. بلاتر در این جلسه اعلام کرد فیفا در این زمینه چه اقداماتی را در دستور کار خود دارد و گفتیم آیا وقت آن نرسیده ما بین مسائل زیست محیطی و فوتبال رابطه ایجاد کنیم؟
وی ادامه داد: در این نشست دکتر سجادی حضور داشتند و فصل جدیدی درباره مسائل زیست محیطی گشوده شد که بسیار بدیع بود.
سرپر ست وزارت ورزش و جوانان با اشاره به توانایی‌های دکتر سجادی تاکید کرد:‌ شما با یک وزیر ورزش که تنها در زمینه تجربی کار کرده مواجه نیستید بلکه با یک وزیر که تجربه اجرایی و آکادمیک دارد همراه هستید.
وی درباره نداشتن پیشینه سیاسی دکتر سجادی و چگونگی حمایت احزاب از وی در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مفتخریم که دولت تدبیر و امید با مشی اعتدال دارای یک حزب نبوده بلکه تمامی احزاب که نگاهی به اعتدال داشتند طرفدار آن هستند. دکتر سجادی هم حتما اعتماد و حمایت تمام احزاب اعتدال را خواهد داشت،‌ ایشان هیچ وابستگی سیاسی حزبی به دسته‌ای مشخص ندارد و من این را یک نقص برای وزیر نمی دانم.
شریعتمداری در ادامه از ورزش به عنوان چشم و چراغ ملت‌ها در دوران جنگ و صلح نام برد و گفت: دولت‌ها در همه ایام ورزش را عامل پیوند مردم می‌دانند و به هیچ عنوان این موضوع در میان دولتمردان مورد بی مهری و بی‌اعتنایی قرار نمی‌گیرد.
وی ادامه داد: ورزش هرگز به محاق نمی‌رود چون به سلامتی انسان بستگی دارد و عامل اشاعه صلح بین ملت‌هاست.
سرپرست وزارت ورزش و جوانان افزود: با این نگاه و تفکرات به نظر من دکتر سجادی علاوه بر این که خود دارای شخصیت و صلاحیت هستند موضوع مرتبط با ایشان(ورزش و جوانان) مورد توجه و اهتمام دولت است که می توان از آن به عنوان یکی از مهمترین موضوعات و برنامه‌های دولت دکتر روحانی در دوره تبلیغات انتخاباتی‌شان نام برد.
وی گفت: دکتر روحانی بازگرداندن نشاط اجتماعی را در جامعه در دستور کار خود دارد و به صراحت موضوع جوان را مورد تاکید قرار داده و من فکر نمی‌کنم به هیچ وجه این موارد، مورد بی اعتنایی قرار بگیرد چراکه کشور ما کشوری جوان است و در این کشور بدون اعتنا به جوان نمی‌شود کار جدی در دولت انجام داد.
وی به محدودیت‌های بودجه‌ای اشاره کرد و افزود: پروژه‌های در جریان تنها در حوزه ورزش، 3600 مورد هستند. این‌ پروژه‌ها به یازده هزار میلیارد تومان منابع نیاز دارند. هزار و صد میلیارد آن را روی کاغذ داریم که تنها 10 درصد آن تخصیص یافته و کمتر از آن‌چه پیش بینی شده، است.
شریعتمداری توضیح داد‌: قصد بدنمایی و سیاه‌نمایی ندارم. همه آنهایی که پیش از ما بوده‌اند تلاش خود را کرده‌اند. 170 هزار میلیارد منابع درآمدی در اصلاحیه بودجه پیش بینی شده است و ما پیش بینی نمی کنیم که بیشتر از 129 هزار میلیارد محقق شود و این خوش‌بینانه است.
وی افزود: البته متمم دویست و چهل هزار میلیاردی به مجلس رفت و 179 هزار میلیارد تصویب شد که این خود قابل بحث است. اینکه ما پیش بینی می‌کنیم بین 110 تا 120 هزار میلیارد است که 128 هزار میلیارد هزینه جاری است و عمرانی تقریبا صفر است.
وی اظهار کرد: فردا (یکشنبه) انشاالله با اعتماد نمایندگان محترم، وزیر ورزش و جوانان انتخاب می‌شود. هرچند مجلس پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و پیش بینی رای در مجلس تقریبا غیر ممکن است و هیچ کس نمی تواند ادعا کند که نتیجه رای مجلس را می داند. دلیل ندارد نمایندگان مجلس رای مخفی خود را اعلام کنند به همین دلیل در رای دادن آزاد هستند.

مرجع:
نسیم آنلاین
تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید