عروسک ها پیام صلح را به گوش جهان می رساند

عروسک ها پیام صلح را به گوش جهان می رساند

مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی- مبارک شب گذشته در فرهنگسرای نیاروان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار موج، مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی- مبارک، شب گذشته با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حمید شاه آبادی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از هنرمندان برگزار شد.
سید محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: فرهنگ کهن و اصیل ایران دارای ظرفیت و توان بالایی است، که می تواند مفاهیم انسانی را برای مردم ایران و جهان ترسیم کند.
وی اظهار داشت: برگزاری جشنواره های مختلف از جمله جشنواره تئاتر عروسکی، فرصتی است تا هنرمندان کشورهای دیگر با فرهنگ ایران آشنا شده و آن را به جهان معرفی کنند.
وی تصریح کرد: فعالیت ها و تلاش های فرهنگی و هنری باید صورت گیرد تا زمینه برای معرفی درست تمدن ایران باشد و نگاه مردم جهان را نسبت به اینکه مردم و تاریخ ایران پر از خشونت است را تغییر دهد. هنرمندان می تواند در این عرصه با تولید آثار فاخر بسیار موفق عمل کنند.
در ادامه مراسم، حمید شاه آبادی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز داشت: تئاتر عروسکی امروز پیش از گذشته در راه بین المللی شدن قدم برداشته و جایگاهش بیش از پیش در جهان نمایان شده است و این امر تنها با همت هنرمندان و فرهیختگان عرصه تئاتر و تئاتر عروسکی میسر شده است.
وی افزود: هرچند تا امروز تئاتر عروسکی با افت و خیزهای بسیاری مواجه بوده اما باید تلاش کنیم تا با نگاهی جهانی تر به جشنواره تئاتر عروسکی شرایط برای رونق آن را فراهم کنیم.
شاه آبادی گفت: برای قوام بیش از پیش هویت ایرانی باید در برابر تهدیداتی که برای نسل جوان وجود دارد مقابله کنیم که یکی از بهترین راه ها برای مقابله، می تواند تئاتر عروسکی باشد. در واقع عروسک ها با خود پیام هویت و زیبایی را اعلام می کنند.
وی اظهار داشت: جهان امروز منتظر شنیدن صدای فرهنگ ایران و دنیا به دنبال عدالت واقعی است. به خاطر داشته باشیم که صلح بدون عدالت فاقد ارزش خواهد بود و نمایش عروسکی یکی از بهترین راه ها برای رساندن پیام صلح و عدالت به گوش جهان است.
وی ابراز داشت: برگزاری هفته های هنری در کشورهای مختلف یکی از راه های معرفی فرهنگ ایران زمین است، اولین هفته هنر ایرانی، آبان ماه در کشور قطر برگزار خواهد شد. وی افزود: با توجه به اهمیت اجرای عمومی در داخل و خارج از کشور، باید سالانه دست کم سه نمایش عروسکی در سه کشور مختلف اجرا کنیم.
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جشنواره تئاتر عروسکی می تواند بهترین فرصت برای شناسایی استعدادها و ظرفیت ها باشد. که باید برای آن برنامه ریزی لازم صورت گیرد.
در این مراسم، از فلور ماری فونتس مدرس کارگاه ساخت عروسک های غول پیکر، گروه آخرین پناهگاه از انگلستان، گروه نمایش مونشانز از کشور سوییس و گروه نمایش کنسرت حشرات تقدیر شد.
همچنین تندیس جشنواره به اتحادیه یونیمای جهانی اهدا شد. در ادامه مراسم از علیرضا حیدرپور کارگردان با سابقه تئاتر عروسکی شیراز نیز تجلیل به عمل آمد.
برگزیدگان مسابقه نمایشنامه نویسی که تنها بخش رقابتی این دوره از جشنواره بود، به شرح ذیل است:
نمایشنامه های "ماه پیشونی چنین بود" نوشته سیمین خنجری، نمایش "و گفت امروز بینی و فردا بینی و پس فردا" نوشته نیما دهقانی و نمایش نفرین عاشقانه بر آتش نوشته اکبر حسنی.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید