سفر دوچرخه «رویای صلح در خلیج فارس» نادعلیان به کره جنوبی

سفر دوچرخه «رویای صلح در خلیج فارس» نادعلیان به کره جنوبی

این هنرمند محیطی که تاکنون به کشورهای بسیاری سفر کرده و آثار محیطی را در طبیعت این کشورها انجام داده و ثبت کرده است، این بار با انعقاد قراردادی با مرکز آرکو در شهر سئول و دریافت دعوت نامه رسمی از ریاست این مرکز- «کیم چان دونگ» - آبان ماه سال جاری راهی کره جنوبی خواهد شد تا مجموعه ای از آثارش را در یک نمایشگاه که به هنرهای محیطی اختصاص داده شده ارائه کند.

به گفته نادعلیان؛ موزه مرکز آرکو معمولا برگزارکننده نمایشگاه های رسمی کشور کره در قلمروی هنر معاصر است که این بار در ابعادی وسیع تر هنرمندانی از دیگر کشورها را میزبانی خواهد کرد و ده هنرمند از کشورهای ژاپن،آمریکا، آلمان ، چین،انگلستان، آرژانتین،هلند،هند و دو هنرمند از کره جنوبی دعوت شده اند.

این هنرمند محیطی بیان داشت: در اولین دعوت نامه ،مسئولان و انتخابگران نمایشگاه توجه خاصی به دوچرخه «رویای صلح در خلیج فارس» داشتند و تقاضا کردند تا این اثر با نمایش در این مجموعه ،پیام صلح دوستانه را در آن نقطه جهان نمایش دهد که من هم از این پیشنهاد استقبال کردم.

او تصریح کرد:برای نمایشگاه کره جنوبی علاوه بر دوچرخه صلح که به صورت مجموعه عکس و چیدمان دوچرخه بر روی ماسه ها در فضای نمایشگاه ارائه خواهد، اثر ویدئوئی «مرگ ماهی ها» و مجموعه عکس هایی تحت عنوان «حیاتی دوباره» که پرتاب ماهی ها به داخل آب خواهد بود، نیز در سئول نمایش می دهم.

پیش بینی شده است که نادعلیان در مدت اقامتش در کره جنوبی آثارش را در نشستی مرور کند و در ساحل رودخانه «هان» که از میان شهر سئول می گذرد آثار هنر محیطی انجام دهد. او پیش از افتتاح رسمی نمایشگاه با دوچرخه اش در یکی از سواحل کره جنوبی رکاب می زند و برای این سفر علاوه بر دو چرخه قبلی خط نوشته های جدیدی نیز آماده خواهد کرد.

همچنین علاوه بر پرداخت هزینه های سفر به کره و اقامت در آنجا،طی سخنرانی آثارش معرفی و منتشر می شود و با توجه به اجازه نشر اثرش در کتاب ویژه نمایشگاه و سخنرانی هزینه معادل دو هزار دلار هم پرداخت می شود. مهم تر از همه اینها صدای صلح مردم ایران، دوستی ملل و پیوند انسان با طبیعت که در فرهنگ ما ریشه دارد، بواسطه هنر در قلمرویی جهانی منتشر خواهد شد.

به گزارش ایسنا،اثر«رویای صلح در خلیج فارس» با استفاده از یک دوچرخه در بهمن ماه سال 87 در جزیره هرمز ارائه شد.این اثر در ادامه روند مجموعه مهرهای استوانه ای که نادعلیان از سال 85 ساخت و بر روی ماسه ها چاپ کرد، شکل گرفت.

چرخ های این دوچرخه با استفاده از چند لاستیک کهنه دوچرخه طراحی و ساخته شده است. یک لاستیک کهنه دوچرخه که پس از استفاده مکرر صاف و بدون عاج بوده به صورت حروف بریده شده و حروف برجسته بر روی دو لاستیک دیگر که فاقد عاج بودند به صورت وارونه چسبانیده شد. با سوار شدن بر این دوچرخه می توان در ساحل ماسه ای رکاب بزنیم و با این کار خط نوشته هایی به صورت صحیح بر ماسه های ساحل نوشته خواهد شد و اثر هنری شکل می گیرد.

بر روی چرخ های دو چرخه علاوه بر «رویای صلح در خلیج فارس» جملات کوتاهی همچون «جنگ نه»، «دوستی ملل»، «محیط پاک» نوشته شده است.

آدرس سایت آثار محیطی نادعلیان به نشانی «WWW.RIVERART.NET» نیز دیده می شود. تمامی نوشته ها به به دلیل وسعت کاربرد آن در جهان به زبان انگلیسی است.

نادعلیان بهمن ماه سال 87 در جزیره هرمز بیش از 1400 کیلومتر رکاب زد.این مسافت به صورت نمادین مرتبط با میزان تقریبی ساحل خلیج فارس است که از خرمشهر تا بندرعباس وسعت دارد.

او اعلام کرده بود: قصد من ترویج فرهنگ صلح و صیانت از حریم جغرافیایی سیاسی و فرهنگی کشورم ایران است. هنر انسانی ترین راه مقابله با تحریف نام خلیج فارس است.

نادعلیان در همین رابطه گفت: از سال 85 به واسطه سایت نامه های بسیاری دریافت کردم که طی آن هنرمندانی اجازه گرفته بودند تا از طرح مهرها استفاده کنند. هنرمندانی همچون اریک انگستورم و ارانا داویز از آمریکا از این جمله بودند.

او اضافه کرد: چنانچه در یک کشور سرمایه داری زندگی می کردم این طرح می توانست برای تبلیغات محیطی استفاده شود. برای مثال از شرکت های تبلیغاتی می خواستم که موضوع طرح تبلیغ شرکت ها بر روی لاستیک هایی را که در سواحل استفاده می شود، اقدام کنند. در این صورت تبلیغات چاپی فضای تصویری طبیعی را آلوده نخواهند کرد. چنین تبلیغاتی هر روز دیده خواهد شد و جزر و مد دریا آنها را پاک نمی کند. مردم هم با دوچرخه هایی که شرکت ها به رایگان در اختیارشان قرار می دادند، ورزش می کردند.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید