نقش اهالی هنرو قلم درترویج صلح

آیت الله اراکی گفت: «در مسئله ترویج صلح و جلوگیری از خشونت رسانه‌ها و اهل هنر و قلم حتی نقشی بالاتر از علما دارند، رسانه‌ها می‌توانند بفهمانند که کدام عالم دین، حق است و آن عالم دینی اهل تزویر کدام است.»
به گزارش خبرآنلاین، آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در آستانه هفته وحدت و برگزاری کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در گفت و گو با ایسنا درباره مقوله وحدت، چالش‌ها، آسیب‌ها و خطرات پیش روی تقریب و کنفرانس وحدت تهران سخن گفته است. خلاصه مهم ترین نکات این گفت و گو را در ادامه می خوانید.
* در آیات و روایات مثال‌های فراوانی در خصوص ضرورت بحث انسجام و وحدت داریم، مثلا زمانی که حضرت موسی(ع) به مدت 40 شبانه روز قوم خود را رها کرد و برای مناجات با خدا به میعاد رفت خداوند پیام ناراحت‌کننده‌ای به او داد که ای موسی زمانی که برگردی قومت دیگر آن قوم سابق نیستند و گوساله پرست شده‌اند. موسی(ع) زمانی که از مناجات برگشت با حالت متاسف و خشمگین به سوی قومش رفت و از برادرش هارون که او را جانشین خود قرار داده بود سوال کرد که چرا مقابل آنها نایستادی؟ هارون در پاسخ گفت ترسیدم بگویی وظیفه‌ات را انجام نداده‌ای اگر من راه جنگ را پیش می‌گرفتم این بنی‌اسراییل از هم متلاشی می‌شد و دیگر چیزی نبود که تو اصلاح کنی.
* آیه دیگر در قرآن در سوره شوری داریم که می‌فرماید "همه انبیاء یک ماموریت داشتند و آن اقامه دین خدا و جلوگیری تفرقه در آن بود" بر این اساس،‌ اساسا راه دین راه تفرقه نیست زیرا جامعه‌ای که جامعه دینی باشد، باید با تفرقه مبارزه کند.
* امام خمینی(ره) قبل از انقلاب یک سخنرانی داشتند در رابطه با خطر عالم دینی گمراه که اگر عالم دین گمراه شد از همه چیز خطرناک‌تر است بنابراین مردم باید در انتخاب دین کاملا هوشیارانه عمل کنند و بر این اساس رهبران دینی و گروه‌های تاثیرگذار دیگر در این انتخاب نیز باید به بهترین شکل و براساس عقل و منطق مردم را راهنمایی کنند.
* به نظر من در مسئله ترویج صلح و جلوگیری از خشونت رسانه‌ها و اهل هنر و قلم حتی نقشی بالاتر از علما دارند، اگر اهل هنر و قلم بتوانند مردم را در رابطه با انتخاب‌ها هوشیار کنند و راه صحیح و حق را نشان دهند تا انتخاب‌شان مبتنی بر عواطف غیرعقلانی نباشد نقش آنها از نقش عالمان دینی هم برتر خواهد بود و رسانه‌ها می‌توانند بفهمانند که کدام عالم دین، حق است و آن عالم دینی اهل تزویر کدام است.
* بنابراین رسانه‌ها باید علمایی که فتوا به قتل می‌دهند آن هم قتل بی‌گناهان و انسان‌های بی‌دفاع را به مردم بشناسانند. چه مبنای عقلی و دینی دارد که این انفجارها رخ دهد و هزاران انسان به خاک و خون کشیده شوند؟ انفجارهای اخیر که در لبنان‌، سوریه و عراق برخاسته از همین فتواها صورت می‌گیرد انسان‌های بی‌گناه و بی‌دفاع را به خاک و خون می‌کشد و اینها هیچ مبنای عقلی و دینی ندارد.
* بنده شخصا به شیخ قرضاوی نامه نوشتم و خواستم به جای اینکه با سخنرانی‌های آتشین مردم را به جان هم بیاندازد و دسته‌ای از مسلمین را تکفیر کند جمعی از علمای اثرگذار در جامعه اسلامی درست کند تا این بحران‌ها حل شود و طرف‌های درگیر را بهم نزدیک کند.
* اگر امثال آقای قرضاوی کمک می‌کردند امروز شاهد این وضعیت نبودیم اما همین امروز هم از شیخ قرضاوی می‌خواهیم کمک کنند و من به ایشان قول می‌دهم که می‌توانیم بسیاری از علما‌، اندیشمندان و سیاستمداران را همراه کنیم و در حل مشکلات موجود اثرگذار باشیم. متاسفانه ایشان تاکنون به نامه ما پاسخ ندادند در حالی که من در قطر با معاون ایشان حضوری دیدار کردم و خواستار کمک وی شدم، لذا ایشان نباید از قدرت و نفوذی که دارد در حل مشکلات دریغ کند، او می‌تواند از نفوذ خود در حل مشکل و کم کردن بحران‌های موجود استفاده کند ما از علمای اهل سنت و شیعه در قم،‌ نجف، الازهر و سایر کشورها دعوت کردیم و دست آنها را می‌گیریم تا در همنوایی برای نزدیک کردن مسلمین به یکدیگر کمک کنیم.
* کنفرانس وحدت اسلامی در این دوره اجتماعی برای اعضای عمومی مجمع‌التقریب است که کمیته‌هایی برای حل مشکلات جهان اسلام در حاشیه آن تشکیل می‌شود، بنابراین حضور علمای بزرگ شیعه و سنی در این اجلاس کمک موثری برای کاهش این مشکلات خواهد کرد. چهره‌های بانفوذ زیادی برای حضور در این کنفرانس دعوت شدند که حداقل قریب به 20 مفتی اعظم اهل سنت برای شرکت در این کنفرانس دعوت شده‌اند.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید