داعش و زنده به گور کردن ایزدی ها

الیاس علی، پناهنده ای است که 9 فرزند دارد. او نمی داند باید نسبت به آینده چه فکری داشته باشد. شیون زنان و کودکان هنوز بلند است. آنها جزو ایزدی هایی هستند که هزاران نفرشان از سنجار و روستاهای اطراف آن گریختند.
گروه های افراطی سنی بر این باورند که ایزدی ها شیطان پرست بوده و باید یا اسلام بیاورند یا کشته شوند. گروه داعش از مدت ها پیش حکم مرگ آنان را صادر کرده است. بخشی از این آوارگان در اردوگاه های مناطق کرد نشین شمال عراق اسکان داده شده اند. یکی از آنها خانواده الیاس علی است.

پس از آنکه ستیزه جویان دولت اسلامی داعش اقدام به کشت و کشتار و اعدام جمعی ایزدی ها کرد بقیه پیروان این فرقه ترجیح دادند از عراق خارج شوند. بخشی از آنها که توانستند به دولت های اروپایی از جمله آلمان و غیره پناهنده شوند. جاهایی که چندان اطلاعی از آداب و رسوم آنها ندارند. حملات هوایی آمریکا به مواضع دولت اسلامی داعش و تعهد رهبران کرد مبنی بر باز پس گیری روستاها و شهرهای ایزدی، هنوز نتوانسته است اطمینان خاطری را در بین آنان به وجود آورد. چرا؟ پاسخ به این پرسش را می توان به سادگی حدس زد.

علی می گوید ده روز پیش ستیزه جویان داعش خانواده او بقیه هم روستایی هایش را ناگهان در نیمه شب محاصره کردند. آنها ریش های پر پشت داشتند و به تفنگ های خودکار مجهز بودند. برخی از آنها  صورت شان را پوشانده بودند.

پیشمرگه ها در صحنه حضور نداشتند. کسی نبود که به قولی «با مرگ دست و پنجه نرم کند». کردها پیش تر گفته بودند تمام مناطق شمال عراق را تحت سیطره خود داشته و اجازه نخواهند داد که ستیزه جویان داعش پای شان به آنجا برسد. اما آنها هم مثل هزاران سرباز عراقی که از سوی آمریکایی ها آموزش دیده بودند پا به فرار گذاشتند و سلاح های سبک و سنگین خود را برای ستیزه جویان داعش گذاشتند.

ناگهان ستیزه جویان شروع به کندن خندق ها کردند. معلوم شد قصد دارند گورهای دسته جمعی درست کنند. علی که 46سال دارد و روزگاری برای خود مغازه ای داشته است این صحنه را این طور توضیح می دهد: «نمی فهمیدیم چرا. بعد شروع کردند مردم را به سمت این خندق ها فرستادن. آنها هنوز زنده بودند».

لحظه ای توقف می کند. اشک امانش نمی دهد. سپس می گوید: «بعد از مدتی صدای شلیک گلوله ها را شنیدیم. من آن صحنه را هرگز نمی توانم فراموش کنم». زنان و کودکان فریاد می زدند و کمک می خواستند. ما هیچ چاره ای جز این نداشتیم که فرار کرده و هرطور شده خودمان را نجات دهیم. تقریبا هیچ امکانی وجود نداشت».

باید خاطر نشان کرد که منبع مطمئنی وجود ندارد تا به وسیله آن بتوان این خبرها را تایید یا رد کرد. برخی از ایزدی ها توانستند به کمک کردها یا ترک ها و سوری ها فرار کنند. در این باره داستان های مشابه زیادی وجود دارد که به حوادث شمال عراق مربوط می شود. مقامات عراقی می گویند ستیزه جویان داعش بیش از 80 ایزدی را در روستای «کوجو» کشته اند زیرا آنها نمی خواستند طبق خواسته داعش مسلمان شوند. گفته می شود کودکان و زنان را هم با خود ربوده اند.

کشتار فرقه ای

به نظر می رسید افراط گرایان دولت اسلامی داعش به شدت دنبال این هستند که پیروان ادیان دیگر بخصوص شیعیان را که اکثریت عراق را تشکیل می دهند به قتل برسانند زیرا آنها شیعیان را یک گروه منحرف می دانند که به گفته آنان از دین خارج شده اند اما با حمله به شمال عراق دو اقلیت ایزدی و مسیحیان به شدت آسیب دیده و درمعرض خطر قرار گرفتند. ایزدی ها پیروان یک دین قدیمی هستند که از زرتشتی ریشه گرفته است. آنها در شمال عراق اسکان داشته و بخشی از اقلیت کردها را تشکیل می دهند.

البته اکثر روستاهای آن ها در دوران صدام حسین نیز منهدم شد. صدام تصمیم گرفته بود کردها را سرکوب کند. با این حال برخی از ایزدی ها در مقامات بالای این کشور حضور داشتند و جزو افسران اطلاعات صدام به شمار می آمدند. الان اما آنها احساس می کنند هیچ کاری از دست شان بر نمی آید. عراق می رود که یک نخست وزیر جدید را تجربه کند. کسی که گفته می شود شخصیت میانه روی دارد. شاید کمتر از نخست وزیر قبلی تمایل داشته باشد با کردها برسر بودجه یا نفت جدال کند. اگر هدف اصلی اش ثبات کشور باشد همکاری با شمال نیز می تواند برایش مفید باشد.

اما بسیاری از ایزدی ها دیگر به ماندن در عراق اطمینان ندارند. آنها فرا روی خود گزینه های چندانی ندارند. برخی از این شکایت می کنند که نیروهای کرد هم به آنها اجازه سفر به ترکیه را نمی دهند. از این رو آنها چاره ای جز این ندارند که همچنان در انتظار بمانند تا شاید گذشته فراموش شود.

داود حسن که 26 سال دارد و کارش تعمیر خودرو بوده است می گوید: «زنان و کودکان را داخل خندق ها انداختند. آنها هنوز زنده بودند. من همچنان فریاد های شان را می شنیدم. آنها تلاش می کردند سرشان را بالا بیاورند تا نفس بکشند». وی می افزاید: «برای ما دیگر عراق تمام شده است. خانه و مغازه ای داشتیم. همه دارایی های ما را به آتش کشیدند. ما می خواهیم از مرز رد شده و به ترکیه برویم اما کردها نمی گذارند. ما اینجا نمی مانیم. می خواهیم برویم اروپا».

این روشن نیست که آیا نیروهای عراقی یا پیشمرگه های کرد خواهند توانست سرزمین های تصرف شده را بازگردانند یا خیر. همین امر موجب می شود ایزدی ها نسبت به باقی ماندن در عراق اطمینان خاطر نداشته باشند.

طمع ورزی های دولت اسلامی داعش روز به روز بیشتر می شود. شبه نظامیان داعش تقریبا بر اکثر مناطق شمال پنجه افکنده اند. آنها منابع نفتی عراق را در اختیار گرفته اند و همین امر موجب می شود تا بودجه کافی را برای خلافت اسلامی مورد ادعای شان داشته باشند.

افرادی مثل حسن که یک دانشجوی 22 ساله است سرش را تکان می دهد. او باور نمی کند کردها بتوانند با شبه نظامیان داعش مقابله کرده و زندگی را به آنها برگردانند. او که در مقابل خیمه ای موقتی ایستاده و در داخل آن زنان درحال گریستن هستند می گوید: «دست های یک زن را به عقب ماشینی بستند. بعد پاهایش را هم به یک خودرو دیگر بستند و او را دو تکه کردند. آیا شما تا حالا چنین صحنه ای دیده اید؟ فقط برای این مجازاتش کردند که می گفتند نمی خواهد دینش را ترک کند».

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید