هزینه بیرحمانه جنگ در یمن

افزایش تلفات غیرنظامیان در حملات هوایی به یمن و کشته شدن تعداد زیادی از کودکان در این حملات هزینه بیرحمانه این جنگ را نشان می دهد.

روزنامه گاردین در پایگاه اینترنتی خود در گزارشی به قلم سام جونز نوشت: سازمان ملل متحد اعلام کرده است در نبردهای خیابانی و حملات هوایی در یمن از 26 مارس تاکنون بیش از یک هزار نفر جان خود را از دست داده اند. بیش از 550 نفر از آنها نیز غیرنظامیان، شامل دست کم 115 نفر کودک ، بوده اند.
صندوق کودکان ملل متحد( یونیسف) ‌اعلام کرد دست کم 64 کودک در حملات هوایی ، 26 نفر بر اثر انفجار مهمات عمل نکرده و مین، 19 نفر بر اثر اصابت گلوله ، سه نفر در حملات توپخانه ای و سه نفر نیز بر اثر «عوامل تایید نشده مرتبط با جنگ» کشته شده اند. این خشونت موجب زخمی و معلول شدن 172 کودک دیگر شده و در مجموع 1185 نفر از غیرنظامیان در آن زخمی شده اند.
جولین هارنیز Julien Harneis نماینده یونیسف در یمن گفت :«صدها هزار نفر از کودکان در یمن همچنان در خطرناکترین شرایط به سر می برند و بسیاری از آنها در نیمه های شب با صدای بمباران ها و گلوله باران ها وحشت زده از خواب می پرند.»
وی افزود :«تعداد تلفات در میان کودکان به روشنی نشان می دهد این جنگ چه تاثیر مخربی بر کودکان یمن دارد. اگر این خشونت ها به سرعت متوقف نشود، کودکان زندگی عادی نخواهند داشت.»
کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه با صدور بیانیه ای اعلام کرد هرچند جنگ میان حوثی ها و گروه های مسلح دیگر اغلب بدون هدفگیری های دقیق بوده است ، حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری سعودی ها به حوثی ها به رغم پایان رسمی بمباران ها، همچنان هم موجب مرگ ده ها غیرنظامی شده است.
این کمیساریا اعلام کرد در حملات هوایی 22 آوریل به اهداف نظامی و غیرنظامی در صنعا، اب ، حجه ، و تعز -- که درست یک روز پس از آن صورت گرفت که عربستان اعلام کرد حملات را متوقف می کند -- 58 غیرنظامی ، شامل هفت کودک کشته شدند.
صبح روز 22 آوریل پس از آن که هواپیماهای جنگی دو بار به یک پل در استان اب حمله کردند، 40 غیرنظامی کشته و 70 نفر زخمی شدند. گفته می شود غیرنظامیانی که برای کمک به مجروحان به محل حمله شتافته بودند در موج دوم حملات هدف قرار گرفتند.
یک روز قبل از آن کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرده بود در یک حمله هوایی به ساختمانی در منطقه ای از شهر صنعا دست کم 20 غیرنظامی کشته و 120 نفر زخمی شده اند. در این حمله همچنین به تعدادی از دفاتر سازمان ملل در پایتخت یمن، از جمله دفاتر متعلق به کمیساریای عالی حقوق بشر آسیب رسید.
سازمان خیریه اکسفام یکشنبه گذشته اعلام کرد در یکی از حملات هوایی یکی از انبارهای این سازمان در شمال یمن هدف قرار گرفت که اکسفام آن را بسیار زشت و ناپسند دانست. یک سازمان غیردولتی دیگر ، گروه پزشکی بین المللی، اعلام کرد در یکی از حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان در روز دوشنبه شش نفر از کارکنان این سازمان که در دفتر خود در صنعا کار می کردند زخمی شدند و یک انبار کمک های بشردوستانه حاوی اقلام پزشکی و غیره نیز در این حمله آسیب دید.
عربستان سعودی و متحدانش حملات هوایی خود را به یمن اواخر مارس آغاز کردند تا قدرت را به عبدربه منصور هادی رئیس جمهور (فراری) این کشور بازگردانند. وی ماه گذشته با پیشروی های جنگجویان حوثی تحت حمایت ایران مجبور به فرار از یمن شد.
کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد چند هفته بمباران ها و درگیری های خیابانی همچنین موجب آسیب دیدن بیمارستان ها و قطع آب و پر شدن سردخانه ها از اجساد شده و آمبولانس ها نیز به سبب نداشتن سوخت قادر نبوده اند به کمک مجروحان بروند. طبق برآورد سازمان ملل، دست کم 64 ساختمان عمومی به صورت جزئی یا کلی در این حملات تخریب شده است.
یکی از سخنگویان این کمیساریا گفت :«ما از همه طرف های کشمکش می خواهیم به قانون بین المللی حقوق بشر و قوانین بشردوستانه بین المللی احترام بگذارند و ترتیبی دهند که در این جنگ به غیرنظامیان آسیبی نرسد. همه طرف های درگیر باید ترتیبی دهند که کمک های بشردوستانه -- که به شدت مورد نیاز است -- به دست مردم یمن برسد.»
محمد المنتصر حسین، مدیر کمیته بین المللی نجات در یمن گفت اوضاع انسانی این کشور در حال تبدیل شدن به فاجعه است.
وی گفت :«بیمارستان ها درست کار نمی کنند چون آب و برق قطع است و دارو و تجهیزات کافی نیز ندارند. بمباران ها ادامه دارد و جنگ خیابانی نیز هنوز در جریان است و هیچ تمایزی میان غیرنظامیان و افراد مسلح در خیابان ها نیست.»
وی گفت هرچه سریعتر باید امکان دسترسی بشردوستانه فراهم شود و حملات هوایی به طور کامل متوقف شود.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید