دموکراسی و حقوق‌بشر ابزار منافع آمریکا هستند

«رابرتس نیمن» ستون نویس روزنامه هافینگتون پست و فعال ضدجنگ ضمن اشاره به حملات اخیر عربستان علیه مردم یمن، این اقدام سعودی‌ها را مانند اقدامات اسرائیلی‌ها در محاصره و حمله به غزه عنوان کرد و گفت حمایت واشنگتن به دلیل روابط دیرین عربستان و آمریکاست.
وی ضمن اشاره به گذشته آمریکا گفت در تاریخچه آمریکا هیچ دموکراسی وجود نداشته و در مورد اخیر که آمریکایی‌ها از حملات سعودی ها به یمن حمایت می‌کنند، استثنایی وجود ندارد و این رویه همواره در تاریخ سیاست‌ خارجی آمریکا وجود داشته است.
رابرتس نیمن ادامه داد: وقتی دموکراسی و حقوق بشر به سود آمریکا باشد، از این ابزار استفاده می‌کنند. در مواردی آمریکا سروصدای زیادی در موضوع حقوق بشر به راه می‌اندازد اما بعداز استفاده از این ابزار مساله را کنار می‌گذارند.
وی سپس به موضوع لیبی اشاره‌ای داشت و گفت: آمریکایی‌ها به بهانه دموکراسی قذافی را برکنار کردند اما مداخلات آمریکا این کشور را تخریب کرد و اکنون که شرایط لیبی افتضاح است کسی در آمریکا به حقوق بشر اهمیت نمی‌دهد و هیچ رسانه‌ای در آمریکا وضعیت حقوق بشر در لیبی را پوشش نمی‌دهد.
در نظر وی این مساله مهم است که به دلیل دوروریی و دوگانگی غربی‌ها به غرب و سیاست‌هایش بدبین بود اما نباید نسبت به مساله حقوق بشر بدبین شد.
آقای نیمن مثال دیگری را ذکر کرد و گفت مردم آمریکا همواره دیده و شنیده‌اند که دولت این کشور «حسنی مبارک» را دوست خود معرفی می‌کرده است ولی درعین حال مردم می‌دیدند که نیروهای پلیس مبارک، خون مردم را می‌ریختند.
این فعال ضدجنگ آمریکایی ادامه داد: از سوی دیگر و در چنین شرایطی سیاست‌های آمریکا هر روز تغییر می‌کرد و این را در رسانه‌های آمریکایی مثل نیویورک تایمز می‌دیدیم که سیاست‌های دولت آمریکا در قبال این موضوع روزانه متغیر بود. پس باید به غربی‌ها و سخنانشان در حقوق بشر بدبین بود اما اصل این موضوعات مثل حقوق بشر اهمیت دارند.
وی افزود: در شرایط کنونی و حملات سعودی‌ها به یمن و حمایت آمریکا‌یی‌ها نیز موسسات و سازمان‌های بسیاری از آمریکا و عربستان انتقاد می‌کنند. در میان خود سعودی‌ها هم اختلافاتی وجود دارد و چند وقت پیش بود که یک شاهزاده سعودی به دلیل مخالفت با این حملات برکنار شد.
در ادامه گفت‌وگو از نیمن درباره مداخلات سعودی‌ها در مناسبات داخلی دیگر کشورها مانند همین مساله یمن و مساله بحرین سوال کردیم.
وی در پاسخ خاطرنشان کرد: سعودی ها فکر می‌کنند تمام این منطقه به آن‌ها تعلق دارد و این منطقه را حیات خلوت خود می‌دانند. درست مانند آمریکایی‌ها که آمریکای لاتین را حیات خلوت خود می‌دانند. سعودی‌ها هم‌چنان بر پایه این نگرش ادامه‌ می‌دهند تا جایی که یک مقاومت جهانی در مقابل آن بایستد.
وی در ادامه گفت: سعودی ها خیلی قدرتمند هستند. دلیل قدرت سعودی‌ها متحدبودن با آمریکا و به دلیل در اختیار داشتن پول و نفت است. به همین دلیل کشورهای زیادی از این که با عربستان درگیر شوند امتناع دارند؛ برای مثال روسیه یا چین همواره در مورد عربستان سکوت می‌کنند.
آمریکا از نفوذ عربستان استفاده می‌کند، برای مثال آمریکا می‌خواست به چین فشار وارد کند تا با تحریم‌ها علیه ایران موافقت کند اما ایران موافقت نکرد و قیمت پایین نفت برای مدتها کنار بیایند.
ستون‌نویس روزنامه هافینگتون پست به موضوع اتحاد امریکا و عربستان از یک سو و اتحاد امریکا و اسرائیل از سوی دیگر اشاره کرد و گفت: روابط سعودی و امریکا عمیق‌تر از روابط اسرائیل و آمریکاست و از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون این روابط برقرار بوده‌است. این مساله سوال‌برانگیز است که بعد از تجاوزات تابستان گذشته اسرائیل به غزه اعتراضات مردمی بسیاری در میان مردم آمریکا و حتی جمعیت یهودی آمریکا به دنبال داشت ولی در حال حاضر شرایط مشابهی روی داده است و همان طور حملات علیه مردم یمن وجود دارد و همان محاصره توسط عربستان است اما اعتراضاتی دیده نمی‌شود.

این فعال ضدجنگ آمریکایی افزود: آن‌چه اکنون عربستانی‌ها در یمن انجام می‌دهند همان است که اسرائیلی‌ها در غزه مرتکب شدند و هیچ بهانه‌ای وجود ندارد، این‌جا هم شرایط همان است ولی با این وجود خیلی‌ها می‌ترسند در این‌باره اظهار نظر کنند. در میان اعراب هم به دلیل قدرت عربستان کشورهای عربی هیچ شکایتی نمی‌کنند ولی از سوی دیگر با هر تجاوز اسرائیل مردم بیشتری از حمایت اسرائیل دست برمی‌دارند.
رابرتس نیمن در پاسخ به سوالی درباره عدم حضور  ملک سلمان در نشست کمپ دیوید در آمریکا گفت آن‌طور که رسانه های غربی می‌گویند این حرکت اشاره‌ای از سوی سعودی‌ها به آمریکاست. در واقع عربستان به آمریکایی‌ها می‌گوید که با نزدیک شدن مقامات واشنگتن به توافق هسته‌ای با ایران خوشحال نیست.
نیمن تاکید کرد: استنباطی که در حال حاضر وجود دارد این است که چشم انداز مذاکرات ایران در بهترین زمان ممکن قرار دارد. احتمالا ایران و آمریکا با هم به توافق می‌رسند ولی اسرائیل و سعودی‌ها و دوستانشان در کنگره سعی کردند به این توافق حمله کنند.
وی خاطرنشان کرد: سعودی‌ها مانند دوستان اسرائیلی‌شان از این مساله خوشحال نیستند، به نظر می‌رسد که حرکت بزرگی صورت گرفته است اما این‌ها ناراحتند ولی قادر نیستند جلوی این توافق را بگیرند. حال عکس‌العمل از سوی سعودی‌ها  و اسرائیلی‌ها این است که چنین توافقی بدترین توافق در تاریخ بشریت خواهد بود و در حال حاضر تمام تلاش خود را می‌کنند تا از رسیدن به این توافق جلوگیری کنند. در واقع سعودی‌ها و اسرائیلی‌ها می‌ترسند که توافقی صورت بگیرد و همه می‌دانند عدم حضور سعودی‌ها در این نشست به دلیل احتمال توافق با ایران است.
نیمن بر این باور است که ایران و امریکا می‌توانند روابط بهتری در موضوع عراق و مذاکرات بهتری برای سوریه و یمن و فلسطین داشته باشند. وی گفت در تاریخ می‌ببینیم که با این که این دو کشور با هم مخالفند اما همکاری‌هایی داشته‌اند. برای مثال این دو کشور در سال 2001 باهم در موضوع افغانستان و در سال 2006 در لبنان همکاری‌هایی داشتند. و همکاری‌های بسیار دیگری برای دو کشور مقدور بوده است مثلا اخیرا در مبارزه علیه داعش هر دو با هم علیه داعش می‌جنگند و من امیدوارم درهای دیگری هم باز شود هم‌چنین امیدوارم  که توافق بشود.
این روزنامه‌نگار آمریکایی گفت مهم نیست چه تاریخی توافق حاصل خواهد شد و یادآوری کرد پیش از این هم ضرب الاجل‌ها تمدید شدند اما هر دو طرف به توافق نیازمندند و هر دو از این توافق سود می‌برند.

این توافقی است که باید رخ دهد و اکنون بهترین زمان است. بعد از انتخابات ایران و انتخاب روحانی هم چنین بعد از انتخابات آمریکا و باانتخاب مجدد اوباما، هر دو کشور شاهد تغییراتی در زمینه سیاسی بودند و
روحانی وعده داد که تحریم‌ها را برمی‌دارد و به توافق می‌رسد و اوباما هم وعده داد که مثل بوش نیست و با همه حتی مخالفان آمریکا گفت‌وگو می‌کند.

نیمن افزود: اکنون زمان و فرصت خوبی است باید از این فرصت استفاده کرد؛ ایران می‌خواهد از تحریمها رها شود و هم چنین مردم و کشور ایران دوست دارند در مناسبات بین‌المللی تاثیرات بیشتری در جهان داشته باشند. به نظر من بخشی از دلیل مشکلات این است که ایران آن‌طور که باید در مناسبات بین‌المللی بر میز مذارکات باشد، نیست و می‌تواند با کشورهای مناطق مختلف همکاری‌ کند اما اسرائیل و سودی‌ها نمی‌خواهند ایران در این مناسبات باشد.

این روزنامه‌نگار آمریکایی ضمن اشاره به توافق بد گفت: حرف از توافق بد است اما این توافق بد به چه معناست؛ یک توافق دیپلماتیک توافقی است که به ایران اجازه می دهد برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای داشته باشد. وی خاطر نشان کرد: همه می‌دانند یک وفاق ملی میان ایرانیان وجود دارد و همه جوانب راست و چپ و مخالف و موافق، همه می‌گویند ایران حق انرژی هسته‌ای دارد و ایده‌ای که امریکا باعث شد ایران ساخت سلاح هسته‌ای را کنار بگذارد فقط افسانه است هر فرد منصف و مطلعی می‌داند که این مساله واقعیت ندارد.
ایران می‌خواهد برنامه صلح آمیز هسته‌ای و غنی سازی داشته باشد؛ اگر این در نظر غربی‌ها توافق بدی است پس توافق خوب چیست این سوال کلیدی است.
بیمن تصریح کرد، دیپلماسی این است که هر دو سو پیروز باشند در واقع توافق برد-برد توافق خوب این است که توافق باید واقع گرایانه باشد. هم‌چنین مردم آمریکا اصلا خواستار جنگ با ایران نیست بنابراین دولت امریکا باید راه دیپلماتیک را طی کند و برای همین اوباما را انتخاب کردیم.

در ادامه ‌گفت‌وگو نظر آقای نیمن را به عنوان فردی رسانه‌ای درباره استقلال رسانه‌های غربی بویژه آمریکایی و هم‌راستایی سیاست‌های رسانه‌ای با سیاست‌های دولت آمریکا سوال کردیم.
رابرتس نیمن تاکید کرد که خودش برای یک سازمان مستقل غیرانتفاعی کار می‌کند که بی طرفانه و مدافع تغییرات در سیاست خارجی آمریکاست. وی گفت: ما سعی داریم این تغییرات در سیاست خارجی آمریکا را با دادن اطلاعات به مردم آمریکا انجام دهیم و بعضی وقت‌ها از طریق رسانه این کار را می‌کنیم.
وی تصریح کرد: خیلی جاها هست که می توان رسانه‌های آمریکایی را مورد نقد قرار داد. این رسانه‌ها از لحاظ مالی زیر نظر دولت نیستند اما از لحاظ سیاسی نمی توان آن‌ها را مستقل دانست، کارکنان رسانه‌ها کارمندان دولت نیستند ولی باید دید چقدر رسانه‌های آمریکایی از لحاظ سیاسی مستقل هستند، پیش میاید که برخی رسانه‌ها گاهی دروغ دولت را افشا می‌کنند اما همیشه این نیست.

نیمن ادامه داد: در مورد مسایل خاصی مثل مسایل امنیتی، رسانه‌ها افتضاحات اخلاقی و سیاسی دولت را منتشر نمی‌کنند. اما در برخی مواقع رسانه‌هایی از دولت هم تندروتر می‌شوند. البته رسانه‌ها هم در حال تغییر هستند ولی این مشکل هم چنان وجود دارد گرچه در مقایسه با سال‌های پیشین بسیار تغییرکرده است. باید به خاطر عدم استقلال رسانه‌ها از آن‌ها انتقاد کنیم. درباره تاثیر صهیونیست‌ها بر رسانه‌های جمعی در آمریکا باید بگویم که این مساله درحال کاهش است چرا که گروه‌هایی هستند که اعتراض می‌کنند و همین باعث تغییراتی شده است.
رابرتس نیمن گفت: من هیچ یک از رسانه‌های بزرگ امریکایی را کاملا مستقل از سیاست‌های دولت نمی‌دانم اما برخی رسانه‌ها در امریکا هستند که اصول روزنامه نگاری استاندارد و نقد دولت را در پیش گرفتند. هر رئیس جمهوری در آمریکا یک نوع جنگی به راه انداخته و دروغ‌های بسیاری گفته شد که دموکراسی به ارمغان می‌آورد. اما تضادهایی هم بود چون نظامیان آمریکایی که در عراق حضور داشتند خودشان دیدند که آمریکا در جنگ سوریه وارد شد و به نیروهای مخالف دولت سوریه کمک می‌کرد در حالی‌که این نیروها همان‌هایی بودند که با آمریکایی‌ها در عراق می‌جنگیدند و با دیدن این تضاد، نظامیان آمریکایی فریاد برآورده و معترضند.
 

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید