مرگ نیم میلیون کودک در عراق توسط قدرت های جهانی

دنیس هالیدی هماهنگ کننده سازمان ملل در امور عراق در سال 1998 با صراحت تمام بیان می کند،"تحریم ها مرگ 5 هزار کودک عراقی را در ماه با خود به همراه آورد.ما در حال از بین بردن یک جامعه هستیم واین کار وحشتناک ، غیر قانونی وغیر اخلاقی است"
فجایع انسانی رخ داده در عراق و ادامه سیاست های جنگ افروزانه بریتانیا در خاورمیانه در دهه 1990 ،اینک موضوع بحث مجالس ومحافل صلح طلبان انگلیس قرار گرفته است.
ایان سینکلر از فعالان صلح طلب انگلیس طی مقاله ای نا گفته هایی از فجایع انسانی در دهه 1990 در عراق را که در اثر تحریم های آمریکا وانگلیس و تحت حمایت سازمان ملل رخ داد ، بازگو کرده است.
نگارنده مقاله می نویسد:هانس فون هماهنگ کننده سابق امور بشر دوستانه سازمان ملل در عراق در کتابی که در سال 2006 از او منتشر شد عنوان کرد ، تاکنون هیچ کشوری به اندازه عراق در معرض تحریم های اقتصادی از طرف سازمان ملل قرار نگرفته است.
به گفته وی در سال 1999 سازمان یونیسف اعلام کرد حدود پانصد هزار کودک عراقی زیر 5 سال به علت عدم درمان ،کمبود غذا واستفاده از منابع آب آلوده جان خود را از دست دادند.
ایان سینکلر در ادامه می افزاید ،در سال 1996 سازمان ملل برای مقابله با برخی از اثرات تحریم ،برنامه ای با نام " نفت در برابر غذا " طراحی کرد که طبق این برنامه به عراق اجازه داده شد در ازای فروش نفت مجاز باشد تا غذا ،دارو وبعضی محصولات دیگر را وارد نماید اما هانس فون معتقد است در هیچ دوره از تحریم ها ی اقتصادی منابع کافی برای پاسخگویی به نیازهای حداقلی برای ادامه بقا چه از لحاظ جسمی وچه از لحاظ روانی نه قبل و نه طی اجرای برنامه "نفت در برابر غذا" وجود نداشت .
در سال 1998-99 برای یک مدت 6 ماهه مبلغ 49 دلار یعنی روزی 27 سنت به هر عراقی بابت غذا تعلق گرفت . این در حالی است که به هر یک از سگ هایی که سازمان ملل برای پاکسازی مناطق مین گذاری شده استفاده می کرد 160 دلار برای مدت مشابه در نظر گرفته بودند .
طبق تحقیقات این مقاله نویس ، دنیس هالیدی هماهنگ کننده دیگر سازمان ملل در امور عراق در سال 1998 با صراحت تمام بیان می کند،"تحریم ها مرگ 5 هزار کودک عراقی را در ماه با خود به همراه آورد.ما در حال از بین بردن یک جامعه هستیم واین کار وحشتناک ، غیر قانونی وغیر اخلاقی است"
هالیدی بعدها در مصاحبه ای اعتراف کرد که او برای یک سیاست نسل کشانه آموزش داده شده بود.سیاستی که به طور عمد منجر به کشته شدن بیش از یک میلیون کودک وبزرگ سال گشت .
دوسال بعد جانشین هالیدی یعنی وان اسپونک به نشانه اعتراض از سمت خود استعفا داد. وی در استعفا نامه خود چنین نوشت:"تا کی مردم غیر نظامی عراق به خاطر جرمی که هرگز مرتکب نشده اند باید چنین مجازات شوند"
گزارش ها حاکی است که همه سیاست مداران به جز چند مورد استثناء ونیز رسانه ها ی بریتانیا یا از فاجعه چشم پوشیدند یا منکر کشته شدن جمعیت انبوهی از مردم عراق در اثر تحریم ها شدند.
ایان سینکلر می گوید ، در دنیایی که خبرها به صورت 24 ساعته در جریان است ،حاکمان سیاسی با همراهی رسانه های مطیع موفق شدند به زیر خاک رفتن صدها هزار نفر از مردم عراق را که نتیجه مستقیم سیاست های خارجی بریتانیا بود پنهان نگاه دارند.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید