وضعیت حقوق بشر در اتحادیه اروپا، آمریکای شمالی و رژیم صهیونیستی

معاونت امور بین الملل ستاد حقوق بشر وضعیت حقوق بشر در اتحادیه اروپا، آمریکای شمالی و رژیم صهیونیستی را در سلسله بولتن های خبری مورد بررسی قرار داده است که متن سی و پنجمین گزارش بولتن خبری را در ذیل می خوانید:  

آمریکا: استفاده از باکتری های سیاه زخم کشنده در آلمان

دی ولت- 20/4/9

ارتش آمریکا ظاهراً چندین بار در مانورهای نظامی ناتو در آلمان، از باکتری های فعال سیاه زخم بسیار کشنده استفاده کرده است. این مسئله با توجه به ایمیل های رد و بدل شده بین سفارت آلمان در واشنگتن و ارتش آمریکا در 24 ژوئن 2015 مشخص شده است. بر اساس این گزارش در سال های 2007، 2009 و 2010 پاکت های حاوی پودر باکتری مهلک سیاه زخم که یکی از مرگبارترین سلاح های زیستی دنیا است، به آزمایشگاه ارتش آمریکا در ایالت راینلند- فالتز  آلمان تحویل داده شده است. در چارچوب بسیاری از مانورهای ناتو در آلمان، این نمونه های مرگبار برای شناسایی مواد تسلیحاتی بیولوژیکی، شیمیایی و هسته ای مورد استفاده قرار گرفته است. بر اساس اطلاعات منتشر شده از طرف آمریکا، آثار این نمونه های میکروبی مرگبار همچنان در آلمان وجود داشته و فعال می باشد. میکروب سیاه زخم، بیماری کشنده سیاه زخم را ایجاد کرده و می تواند برای چندین دهه  فعال باقی بماند.

آمریکا: همکاری انجمن روانشناسی در شکنجه های سیا

خبرگزاری فرانسه- 20/4/94

انجمن روانشناسی آمریکا با ارائه دستورالعمل‌های اخلاقی به نهادهای دولتی از جمله سازمان سیا و پنتاگون، عملاً حمایت خود را از روش‌های بازجویی و شکنجه مأموران امنیتی آمریکا اعلام کرده بود. غرق مصنوعی و جلوگیری از خوابیدن زندانیان، از جمله روش‌های بازجویی و شکنجه مأموران سیا بوده است. در این خبر همچنین آمده است: انجمن روانشناسی آمریکا با برخی نهادهای دولتی از جمله سیا و پنتاگون تبانی کرده و دستورالعمل‌های اخلاقی را برای برنامه بازجویی و شکنجه در دوره دولت جورج دبلیو بوش ارائه کرده است. بر همین اساس، نهادهای دولتی آمریکا به این دستورالعمل‌های اخلاقی نیاز داشتند تا روانشناسان این نهادها بتوانند در روش‌های بازجویی سخت پس از حملات 11 سپتامبر همچنان مشارکت داشته باشند. انجمن روانشناسی آمریکا در واکنش به این گزارش اعلام کرد که در سیاست‌های خود بازنگری خواهد کرد. این انجمن خواستار ممنوعیت حضور مستقیم روانشناسان خود در روند بازجویی‌ها شده است.

کانادا: افزایش آمار بیکاری

سی.بی. سی- 20/4/94

نرخ بیکاری در بین جمعیت فعال کانادا در ماه ژوئن امسال به شش و هشت دهم درصد رسید. سازمان ملی آمار کانادا روز جمعه 19 تیرماه اعلام کرد در ماه گذشته میلادی حدود شش هزار و 400 نفر دیگر به شمار بیکاران کانادا افزوده شد و نرخ رسمی بیکاری در بین جمعیت فعال این کشور به شش و هشت دهم درصد رسید. کارشناسان مسائل اقتصادی که سیاست های غلط دولت دولت را نتیجه این افزایش آمار بیکاری می دانند، معتقدند که میزان بیکاری یک دهم درصد بیشتر از این میزان است.

اسپانیا: اعتصاب کارکنان خطوط هوایی

ال موندو- 20/4/94

مسئولان اتحادیه کارگری در اسپانیا از اعتصاب دو روزه گسترده کارمندان بخش کنترل پروازها و کارگران خطوط هواپیمایی این کشور در اعتراض به شرایط کاری خبر دادند. پروازهای ساعات ۱۰ صبح الی ۱۳ ظهر روز شنبه 20 تیرماه  و ۱۷ الی ۲۰ شب یکشنبه 21 تیرماه به وقت محلی لغو شده اند. مقام های اسپانیا اعلام کردند برای جایگزین کردن حدود ۸۰ درصد پروازهای لغو شده تلاش می کنند. اعتصاب ها در خطوط هواپیمایی در اسپانیا با شروع فصل گردشگری در این کشور هم زمان شده است. اعتصاب کنندگان که از شرایط کاری خود ناراضی هستند، خواهان بهبود شرایط کاری و افزایش دستمزد هستند. بسیاری از کارکنان معتقدند که حقوق آنان نقض شده و دستمزدشان بر مبنای عدالت پرداخت نمی شود.

اسپانیا: جان باختن سالمندان در آتش سوزی

آسوشیتدپرس- 21/4/94

بر اثر وقوع  آتش سوزی در یک خانه سالمندان در ساراگوسا واقع در شمال اسپانیا، هشت سالمند جان باختند و 12 نفر مجروح شدند. دو نفر از مجروحان اکنون در شرایط بحرانی به سر می برند. بر اساس گزارش اولیه، آتش گرفتن ملحفه ها، پرده ها و تشک ها  باعث دود فراوانی شد که برخی سالمندان را خفه کرد. به رغم اینکه نیروهای آتش نشانی در دقایق بسیار کمی در این محل حضور یافتند، نتوانستند همه سالمندان را سریع از محل خارج کنند. به گفته نیروهای آتش نشانی، در زمان وقوع آتش 19 سالمند در این مرکز حضور داشتند که برخی از آنان دارای معلولیت حرکتی بوده و برخی دیگر بالای 90 سال داشتند. طبق  آمار منتشره، سیاست‌های ریاضتی دولت اسپانیا و به تبع آن تضعیف بخش مراقبت درمانی موجب شده تا سلامت سالمندان این کشور در معرض خطر جدی قرار گیرد. ناظران حادثه آتش سوزی خانه سالمندان ساراگوسا، معتقدند که سالمندان این مرکز در شرایط سختی به سر می بردند و فقدان امکانات اولیه سبب بروز این حادثه شده است. به گفته شاهدان عینی نه تنها هیچ ابزار اطفای حریقی در این مرکز نبوده، بلکه پرستاران و خدمه نیز به حدی کم بودند که عملاً نمی توانستند 19 سالمند ناتوان را در موقع بحران نجات دهند.

آمریکا: قتل یک سیاهپوست دیگر

خبرگزاری فرانسه- 21/4/94

مرگ یک مظنون سیاهپوست پس از بازداشت و استنشاق اسپری فلفل تازه ترین مورد از قتل سیاه پوستان توسط پلیس آمریکا می باشد که روز شنبه 20 تیرماه خبر آن منتشر گردید. یکی از ساکنان تاسکالوسا در ایالت آلاباما روز جمعه طی تماس با پلیس از مشاهده مردی خبر داد که روبروی خانه همسایه اش نشسته است و خطرناک به نظر می رسد. این مرد که "آنتونی دیواینه ویر" 35 ساله بود به محض دیدن پلیس اقدام به فرار کرده و ماموان پلیس با تعقیب وی در حالی که هیچ خطری را متوجه کسی نمی نمود وی را تعقیب و بازداشت کردند. ولی در زمان بازداشت، مأموران جهت کنترل وی به طرز ناشیانه و افراطی از اسپری فلفل استفاده می کنند که متوجه می شوند آنتونی قادر به نفس کشیدن نیست و در حال خفه شدن می باشد. وی در نهایت در مسیر انتقال به بیمارستان جان خود را از دست می دهد. این تازه ترین مورد از قتل سیاه پوستان آمریکایی در جریان بازداشت توسط پلیس به شمار می رود. طی یک سال گذشته شهرهای مختلف آمریکا شاهد اعتراضات وسیع و گسترده ای علیه خشونت و رفتارهای تبعیض آمیز پلیس با سیاه پوستان و سایر رنگین پوستان بوده است.

آمریکا: وضعیت اسفناک دختران رنگین پوست

مرکز حقوق بشر دختران- 22/4/94

مرکز "حقوق بشر برای دختران" آمریکا، با همکاری دو نهاد فعال دیگر در حوزه زنان، گزارشی تحت عنوان "سوءاستفاده جنسی راهی به سوی زندان: داستان دختران" را منتشر نموده که پرده از وضعیت اسف بار دختران سیاه پوست و رنگین پوست در بستر سیستم قضایی ایالات متحده آمریکا برمی دارد. در این گزارش ضمن اشاره  به مصائب و دشواری های دختران سیاه و رنگین پوست آمریکایی که در پیچ و خم سیستم قضایی این کشور به جای مورد حمایت قرار گرفتن، قربانی می شوند، می افزاید: خشونت علیه دختران، بخشی از حقیقت دردناک آمریکا است. این حقیقت دردناک بیان می کند که از هر 4 دختر 18 ساله آمریکایی، 1 نفر انواع خشونت جنسی را تجربه کرده است و 15 درصد از قربانیان تجاوز و خشونت جنسی نیز دختران کمتر از 12 سال هستند. قریب به نیمی از قربانیان تجاوز تا پیش از 18 سالگی به عنوان مجرم در زندان به سر می برده اند و دختران 16 تا 19 ساله چهار برابر بیشتر از سایر افراد در معرض خشونت جنسی و تجاوز قرار دارند. علت شایع و اصلی قربانی بودن این زنان آن است که در دوران نوجوانی یا کودکی به جای مورد حمایت قرار گرفتن از سوی سیستم دادرسی ویژه نوجوانان، خود به عنوان مجرم قلمداد شده و به حبس محکوم شده اند. به بیان بهتر دخترانی که قربانی قاچاق انسان به منظور فساد و فحشاء واقع می شوند، از سوی نظام قضایی ایالات متحده به عنوان روسپی شناخته شده و مجازات می شوند. گزارش مذکور، مملو از مثال های دردناک در این خصوص می باشد.

دانمارک: اظهار اعتقاد به خدا وزیر را در آستانه اخراج قرار داد

لوکال- 22/4/94

وزیر دانمارکی پس از اعلام اینکه «خدا خالق جهان است»، مورد هجمه شدید سایر مقامات قرار گرفت. "اسبن لوند لارسن" وزیر آموزش عالی دانمارک، هفته گذشته در نطق رسمی خود اعلام کرد که بر این باور است خدا خالق جهان است. وی پس از این اظهارات، مورد هجمه شدید هم قطاران و سایر مقامات قرار گرفت که اعلام کردند وی دیگر برای منصب وزارت مناسب نیست. لارسن در مصاحبه خود گفته بود که نه تنها خداوند متعال خالق جهان است، بلکه او خالق نوع بشر نیز هست. به هر تقدیر، وی بر این باور است که نظریه تکامل داروین قابل دفاع نیست. «ژان اندره هربنر» و «میکائیل روتسین»، دو تن از منتقدان جدی لارسن می گویند: "حضور لارسن در وزارت آموزش عالی، خطری جدی برای جامعه دانمارک است. ما واقعاً نمی توانیم تصور کنیم که شخصی بتواند حقیقت نظریه تکامل را زیر سئوال ببرد." لارسن در آن سوی میدان معتقد است که: "این برای جامعه دانمارک شکست بزرگ و امری شرم آور است که به وزیر آموزش عالی حتی اجازه باور به خدا را هم ندهند". گفتنی است رسوخ و غلبه اندیشه داروین یعنی تکامل تدریجی و نظریه بیگ بنگ (انفجار عظیم) به حدی در غرب جدی است که هرگونه آزادی بیان را از خلقت گرایان و کسانی که به این نظریه نقد وارد می کنند، گرفته است.

استرالیا: شرایط بد پناهجویان

ایندیپندنت - 22/4/94

استرالیا افرادی را که شرایط بد پناه‌جویان خارجی در این کشور را افشاء می‌کنند، به دو سال حبس تهدید کرد. پناه‌جویان خارجی که در کمپ‌های استرالیایی برای دریافت حق اقامت صبر می‌کنند، شرایط سختی را پشت سر می‌گذارند. بر اساس گفته برخی پزشکان و پرستاران و دیگر متخصصین درمانی استرالیایی، پناه‌جویان خارجی در مراکزی حضور دارند که در مواردی مورد سوء استفاده جنسی قرار می‌گیرند و شرایط زندگی بسیار سختی را می‌گذرانند و گاهی نیز از شدت سختی این شرایط، دست به خودکشی می‌زنند. همچنین در این کمپهای نگهداری، کودکان بسیاری مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته‌اند. کمیسیون حقوق بشر استرالیا نیز اخیراً از سوءاستفاده جنسی زنان و کودکان پناه‌جوی خارجی در کمپ «نارو» خبر داده و گفته بود شرایط زندگانی و بهداشت در این کمپ پایین‌‌تر از حد استاندارد است. دولت استرالیا برای جلوگیری از انتشار اخبار بد مربوط به پناه‌جویان، تهدید کرده است منابعی که چنین خبرهایی را منتشر می‌کنند به مدت دو سال زندانی می‌شوند. این برنامه جدید دولت استرالیا همه پزشکان، پرستاران، معلمان و کارکنان خدمات اجتماعی را که در مراکز نگهداری پناه‌جویان خارجی مشغول کارند، تهدید می‌کند.

ایرلند: نقض حق کار پناهجویان

دیده بان حقوق بشر- 22/4/94

دیده بان حقوق بشر با ارسال نامه ای به وزیر دادگستری ایرلند ضمن انتقاد از نقض حق اشتغال و کار پناهجویان، عنوان نمود "دولت ایرلند بایستی طبق قوانین اتحادیه اروپا حداکثر نه ماه بعد از ثبت درخواست پناهندگی، به آنان کار بدهد". در حال حاضر، دولت ایرلند پناهجویان را تا زمان روشن شدن وضعیت پناهندگیشان از کار کردن منع می نماید. بنابر گزارشات موثق، بیش از 55 درصد از درخواست های پناهندگی در ایرلند بالای پنج سال طول می کشد تا تعیین تکلیف گردد و طی این مدت نیز پناهجویان حق کار کردن را ندارند. مدیر برنامه پناهجویان دیده بان حقوق بشر، "بیل فریلیک"، با اشاره به اینکه ایرلند وضعیت مناسبی نسبت به پایبندی به قوانین پناهجویی اتحادیه اروپا ندارد، افزود: ایرلند با انجام تعهداتش نسبت به پناهجویان در اعطای کار طبق قوانین اتحادیه اروپا، می تواند نقش مهمی را در این زمینه ایفاء نماید.

رژیم صهیونیستی: نابینا شدن 12 فلسطینی در اثر استفاده از گلوله های اسفنجی

مرکز حقوق بشر فلسطین-23/4/94

   17 تن از فلسطینیان ساکن شهر بیت المقدس از جمله 12 کودک که خردسال ترین آنان 6 سال دارد، از آغاز سال جاری تاکنون به ضرب گلوله نظامیان صهونیستی یکی از چشمان خود را از دست داده اند. تازه ترین قربانیان تیراندازی نظامیان اسرائیلی به سوی فلسطینیان، مردی 55 ساله است که دو روز پیش (21 تیرماه) به ضرب گلوله اسفنجی چشم راست خود را از دست داد و بینی و صورتش شکست. یک نهاد حقوقی، شکوائیه ای را به مشاور حقوقی رژیم صهیونیستی و بازرس کل پلیس این رژیم در همین خصوص ارسال کرد که متضمن گواهی ها و شهادت های قربانیان تیراندازی نظامیان اسرائیلی است. "آن سوتشیو" وکیل مدافع این انجمن تاکید کرد: استفاده نیروهای پلیس و ارتش رژیم اشغالگر قدس از این گلوله ها، یک اقدام غیرقانونی به شمار می رود. وی از مقامات ارتش و پلیس اسرائیل خواست تا به استفاده از این گلوله ها پایان بخشند.

رژیم صهیونیستی: اعتراض یهودیان آمریکا

آناتولی- 23/4/94

هزاران نفر از اعضای سازمان های "صدای یهودی طرفدار صلح" و "وکود بینک" با تجمع در خیابان های واشنگتن علیه سیاست های رژیم صهیونیستی شعار دادند. تظاهرکنندگان، پرچم های فلسطین و پلاکاردهایی را در دست گرفته بودند که بر روی آنها عبارت های "فلسطین آزاد"، "به اشغال فلسطین پایان دهید" و "نتانیاهو جنایتکار جنگی است"نقش بسته بود. شرکت کنندگان در این تظاهرات همچنین به احترام شهدای فلسطینی قربانی جنگ 51 روزه رژیم صهیونیستی علیه غزه در تابستان گذشته، یک دقیقه سکوت کردند. سخنگوی سازمان های یهودی برگزارکننده این تظاهرات تاکید کرد که رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان ساکن غزه مرتکب جنایت شده است. تظاهرکنندگان همچنین از محاصره بیش از 8 ساله رژیم اشغالگر قدس علیه نوار غزه که مشکلات زیادی را برای ساکنان این منطقه ایجاد کرده است، به شدت انتقاد کردند.

انگلستان: اتخاذ سیاست های ضد مهاجرتی

رویترز - 23/4/94

دولت لندن در راستای سیاست ضد مهاجرتی خود قصد دارد اقامت و اشتغال دانشجویان خارجی را در انگلیس ممنوع کند. این اقدام در راستای دستورات جدید "ترزا مِی"، وزیر کشور انگلیس برای جلوگیری از افزایش مهاجرت به این کشور انجام می‌شود. بر این اساس، دانشجویان خارجی ناچارند انگلیس را ترک کنند و سپس دوباره برای بازگشت به این کشور درخواست بدهند. این قوانین جدید که در مورد همه دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا اعمال خواهد شد، دیگر اجازه نمی‌دهد افراد به بهانه تحصیل در دانشگاه «ویزای کار در انگلیس» دریافت کنند. بر اساس قوانین جدید، به دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا مجوز کار اعطاء نخواهد شد و آنها نمی‌توانند پس از پایان تحصیلاتشان درخواست تمدید ویزا کنند. بر اساس این طرح، انتظار می‌رود مدت زمان اقامت دانشجویان نیز به دو سال کاهش یابد.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید