مذاکرات صلح سوریه در مونیخ برگزار خواهد شد

نماینده روسیه در سازمان ملل معتقد است که پافشاری بر برداشته شدن محاصره برای از سرگیری مذاکرات باعث به تاخیر افتادن آن می شود.

به گزارش  خبرگزاری صدا و سیما؛ ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد در کنفرانسی خبری که در نیویورک درباره مذاکرات سوریه برگزار شده بود گفت: قرار دادن هرگونه پیش شرطی برای مذاکرات کار را پیچیده می کند و اکنون نگاه ما به مذاکراتی است که در یازدهم فوریه در مونیخ برگزار خواهد شد.
چورکین در پاسخ به ادعای نماینده فرانسه که گفته بود حملاتی که با حمایت روسیه صورت می گیرد باعث متوقف شدن مذاکرات شده است گفت: چنین چیزی درست نیست و استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه نیز حملات هوایی روسیه به تروریست ها در سوریه را عامل شکست مذاکرات ژنو سه نمی داند.
وی افزود: ما درباره همکاری سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه با جان کری، همتای آمریکایی خود درباره حل مشکل سوریه خوش بین هستیم و شکی نداریم که این دو تمام تلاش خود را برای نزدیک کردن افکار کشورهای حامی سوریه خواهند کرد و امیدواریم که نشست های این دو مفید واقع شود.
نماینده روسیه در سازمان ملل تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که بر سر راه تشکیل مجموعه ای به نمایندگی از مخالفان سوریه وجود دارد این است که هیچ یک از طرف های سیاسی نمی خواهد مذاکرات را به نمایندگی از آنها به دست بگیرد.
وی یاد آور شد: اخضر ابراهیمی نماینده سابق سازمان ملل در سوریه نیز معتقد بود گروه موسوم به ائتلاف ملی نماینده همه مخالفان و حتی بخش مهمی از آنها نبود. اتفاقی که در ژنو یک افتاد و امیدواریم این اتفاق در دوباره تکرار نشود.
چورکین گفت: ما تلاش های خود را برای رساندن کمک های انسانی به مردم سوریه انجام می دهیم و در این زمینه حتی نشستی با سازمان برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل داشتیم و آنها نیز بر مشارکت خود برای امداد رسانی به مردم سوریه و ارسال هوایی نیازهای غذایی به مردم محاصره شده در دیر الزور تاکید کردند.   
وی گفت: ما در زمینه همکاری با آمریکا برای ارسال کمک های انسانی به مردم سوریه در مناطق محاصره شده و دور افتاده صحبت کردیم و امیدواریم که شهرها و مناطقی که در محاصره تروریست ها قرار دارند از جمله شهر دیر الزور هر چه زودتر آزاد شوند.
چورکین در پاسخ به سؤالی درباره انتقاد هیئت آمریکایی از حملات هوایی روسیه به سوریه گفت: ما باید به دنبال حل مشکلات سوریه باشیم و لذا اینگونه اتهام زدن های علنی شیوه ای نادرست است.  
وی خاطر نشان کرد: حملات هوایی روسیه به سوریه بخشی از مبارزه با تروریسم در این کشور است و تحرکات نظامی گروه های مسلح تروریسم در سوریه متعدد است و اینها جزء مخالفان معتدل به شمار نمی آیند.
چورکین در ادامه گفت: آنچه مد نظر ما است این است که اوضاع به شکل طبیعی بر گردد و آتش بس بر قرار شود، موضوعی که در قطعنامه 2245 نیز بر آن تاکید شده است
وی تاکید کرد: اگر مرزهای مشترک سوریه و ترکیه برای عبور تروریست ها و کمک های تسلیحاتی به آنها باز باشد این راه درستی برای متوقف کردن جنگ نیست و لذا بسته شدن مرزها امری لازم و ضروری است.
نماینده روسیه در سازمان ملل تاکید کرد: پافشاری و صبر کردن برای برداشته شدن محاصره از شهرهای محاصره شده عامل به تاخیر افتادن از سرگیری مذاکرات است و لذا نباید منتظر چنین اتفاقی برای شروع دوباره مذاکرات باشیم.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید