مدیریت بحران سوریه در راستای آتش‌بس

وضعیت دردآور و فاجعه آمیز بیشتر ملت ها و کشورهایی که در آتش جنگ و خون ریزی می سوزند و از آوارگی و فقر رنج می برند، معلول اغراض سلطه گرانه و تروریستی است. عمر ترور و تروریسم به قدمت بشریت است. واقعیت این است که اسلام، خود، بزرگ ترین قربانی تروریسم است. پیشوایان معصوم علیهم السلام همگی به دست حکومت های ستمگر ترور شدند و شربت شهادت نوشیدند. سوریه هم در این قضیه مستثنا نیست. مردم سوری هم در آتش خودکامگی و زیاده خواهی متجاوزان می سوزد و چشم امیدش به مذاکرات مونیخ است.  سوال های اساسی بی پاسخی وجود دارد؛ چرا سرنوشت زندگی مردم مظلوم سوری باید به دست غرب باز شود؟ آیا آنها به مانند سایر بشریت حق زندگی و تصمیم گیری در سرنوشتشان را ندارند؟

صباح زنگنه، کارشناس و تحلیلگر مسائل بین‌الملل درباره ارزیابی خود از نتایج نشست مونیخ که منجر به توافق آتش‌بس میان دولت سوریه و گروه‌های معارض شد، گفت: اجلاس مونیخ زمینه‌ای فراهم کرد تا ایران سیاست‌های کلی خود را بیان کند و در مقابل گروه‌های مسلح هیچ راه دیگری جز این وجود نداشت.

وی اظهار کرد: گروه‌های مسلح از آنجا که روز به روز ته‌مانده سرزمین‌هایی که اشغال کرده‌اند را از دست می‌دهند به همین دلیل چاره‌ای جز آتش‌بس نداشتند.همچنین،  جمهوری اسلامی ایران هم به لحاظ اصولی طرفدار توقف درگیری و جنگ و برقراری صلح است و تنها راه تحقق صلح را همواره مذاکره و راه‌حل‌های سیاسی می‌داند. در شرایط موجود گروه‌های مسلح عملا راه دیگری غیر از پذیرش آتش‌بس و بلکه اصرار بر آتش‌بس نداشتند.

زنگنه درباره اهداف ترکیه و عربستان از مبادرت به اقداماتی در جهت حمله به سوریه به موازات این توافق گفت: این اقدامات از یکسو‌ نوعی فشار بر آمریکا و روسیه برای پذیرش آتش‌بس است و از سوی دیگر اقدامی تحریک‌آمیز برای کشورهای همسایه نیز می‌باشد. ایشان تاکید داشتند، ترکیه نیازمند اقدامی است تا حسن نیت خود را در میزبانی از تسلیحات جدید در منطقه نشان دهد و حضور این تسلیحات می‌تواند تهدیدی برای عراق، ایران، سوریه و ارمنستان باشد.

این تحلیلگر مسائل بین‌المللی درباره نوع واکنش احتمالی امریکا، روسیه و کشورهای اروپایی به این اقدامات ترکیه و عربستان گفت: توافق امریکا و سوریه حفظ سقف تنش در سوریه است تا اجازه ندهند تنش‌ها و درگیری‌ها در سوریه اوج بگیرد و به کشورهای دیگر سرایت کند و یا اینکه منجر به حضور تسلیحات جدید در سوریه شود.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید