جهان در آزمون انسانیت شکست خورده است

چندی است که در رسانه های غربی مطالبی درباره اسلام هراسی انتشار می یابد.  موج اسلام هراسی در اروپا هشدار دهنده شده است و ما باید به سهم خود  بکوشیم این معضل خطرناک ضد حقوق بشر دوستانه را حل و فصل کنیم. چرا که با گسترش روند نژاد پرستانه نسبت به مسلمانان برخوردهای اجتماعی شدیدتر و منجر به وضع قوانین محدود کننده تر برای مسلمانان و مبهم شدن جایگاه آنان در آینده خواهد شد.

روزنامه عرب نیوز در گزارشی نوشت: در حالی که حملات جدیدی و آتش بس ها به مشاجرات کنونی در خاورمیانه تبدیل شده اند، جنگ در این منطقه تشدید شده است. سیل پناه جویان از سوریه ادامه دارد و این آوارگان که می خواهند جان خود را نجات دهند با مشکلات متعددی مواجه هستند. بحران پناه جویان که درهای اروپا به روی آنها بسته شده، نشان داده است که جهان در آزمون انسانیت شکست خورده است و تاریخ هیچگاه این موضوع را از خاطر نخواهد برد.
اکنون پناه جویان با مسئله ای به نام «نژاد پرستی» مواجه هستند. این مسئله نه تنها به پناه جویان بلکه به خود اروپا نیز لطمه خواهد زد.
پیروزی جبهه ملی در فرانسه در سال گذشته نشان داد که رویه جدید نژاد پرستی در اروپا تا چه حد قوی تر شده است. واکنش ها به سیل مهاجران از سوی برخی سیاستمداران به موج جدیدی از نژادپرستی و اسلام هراسی در اروپا منجر شده است.
این وضعیت به فرانسه محدود نبوده است. بر اساس نظرسنجی مرکز تحقیقاتی «پیو» که در هفت کشور عضو اتحادیه اروپا ترتیب داده شده  بود، نفرت از اقلیت ها عمدتا بر رومی ها، مسلمانان و یهودیان متمرکز شده است. این روند به ویژه در کشورهای راست گرایی مانند یونان، ایتالیا و لهستان قابل مشاهده است. علاوه بر این، سیاستمداران از این طیف از صحنه های سیاسی به طور فزاینده ای برای اتخاذ لحن خصمانه بهره می برند. به عنوان مثال، «سورن اسپرسن» نماینده دانمارکی با بیان این عبارت که «بیایید زنان و کودکان را در جاهایی که داعش هست بمباران کنیم»، وضعیت را بسیار روشن کرده است.
این وضعیت تمایلات نژادپرستانه در برخی از کشورهای اروپایی را تشدید کرده است. تبلیغات نژادپرستانه از سوی برخی از جنبش های دست راستی در اروپا این روزها حتی تا مرز قانونی در  نظر گرفته شدن هم رفته است. یک شهروند آلمانی گفت که پلیس آلمان هیچ مانعی در برابر تظاهرات های نژادپرستانه ایجاد نمی کند و بی دلیل به خارجی ها سخت می گیرد.
«اوزان سیهان» که به عنوان یکی از اعضای پارلمان اروپا در چهارمین و پنجمین دوره خدمت کرده است، می گوید که تعصبات نسبت به مسلمانان و پناهندگان باعث شده تا بیش از 100 کرسی در پارلمان توسط سیاستمداران ضد اسلامی و نژادپرست اشغال شود. وی همچنین می گوید که این تعصبات نه تنها به مسلمانان و یا پناهندگان آسیب می زند، بلکه روند دموکراسی در اتحادیه اروپا را نیز مختل می کند. او در ادامه می گویند: «ما به طور مداوم آسیب هایی را که یک سیاست نژادپرستانه به دموکراسی اروپا در انتخابات وارد می کند، مشاهده می کنیم. با کناره گیری احزاب مرکز گرا، نیروهای افراطی و نژاد پرست قوی تر شده اند.»
مشکل واقعی برای اروپا سکوت حاکم در برابر این سیاست های نژادپرستانه است. با توجه به سکوت حاکم، به نظر نمی رسد طرز فکر نژادپرستانه که در اروپا در سال 2015 افزایش یافته بود، در 2016 کنار گذاشته شود.
این دشمنی رو به رشد نسبت به خارجی ها، پناهندگان و به ویژه مسلمانان، در حال حاضر به یک عامل تفرقه در جوامع اروپایی تبدیل شده است. اکثر مردم در کشورهای اروپایی ناراضی و ناراحت هستند، و احساس اتصال و همبستگی خود را تا حد زیادی از دست داده اند. گرایش های نژادپرستانه در حال رشد در اروپا ممکن است به خود این قاره و دموکراسی در این کشور آسیب برساند.
علاوه بر این، نباید فراموش شود که هر سخن نفرت انگیزی بهانه لازم را به دست خشونت افروزان خواهد داد. طرفداران شعارهای نژادپرستانه در اروپا نباید فراموش کنند که چنین شعارهایی هیزم در آتش تروریسم می ریزد و دامن اين قاره را نيز مي گيرد.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید