شورای امنیت خواستار ازسرگیری فوری مذاکرات صلح شد

سازمان ملل متحد با هدف برپایی صلح، امنیت جهانی و توجه به حقوق بشر فعالیت خود را آغاز کرد. اما ظاهرا این نهاد هم از پس  کشورهای ابر قدرت غربی وبر نیامده است. متاسفانه در خصوص مسئله مهم حقوق بشرباید یادآور شد  که این سازمان بین المللی درگیر مسائل سیاسی و تامین منافع ابرقدرتها شده است. نفوذ برخی کشورها و موضع گیری بر حسب سیاست های دول غربی شورای حقوق بشر را با چالش جدی مواجه کرده است. حوادث اخیر یمن و تجاوز آشکار نظامی عربستان و عدم ورود این شورا به برقراری آتش بس و جلوگیری از نسل کشی صورت گرفته خود موید ضعف اصلی سازمان ملل در برخور با مسئله مهم حقوق بشر و از سویی نقش قدرتهای بزرگ می باشد.

شورای امنیت سازمان ملل هفته گذشته در جلسه‌ای ویژه و اقدامی دیر هنگام با اشاره به شدت گرفتن موج جنایات جنگی در یمن، بحران انسانی و تخریب زیرساخت های این کشور را بررسی کرد. این تحرکات شورای امنیت سازمان ملل همزمان شده با ناکامی‌های نظامی رژیم سعودی در این کشور و پیروزی‌ها و پیشروی‌های انصار حزب الله، نیرو‌های مردمی و ارتش یمن در صحرای میدی و باب المندب و سایر مناطق یمن. بنابراین می‌توان اقدام شورای امنیت سازمان ملل را تلاشی برای نجات عربستان و متحدانش از باطلاق یمن قلمداد کرد نه کنترل جنایات جنگی، بحران انسانی و تخریب زیرساخت های این کشور.
این شورا همچنین نگرانی خود را از قدرت گرفتن گروه‌های تروریستی به ویژه گروه (تفکیری صهیونیستی) داعش و القاعده در یمن اعلام کرد. در این باره نیز نباید فراموش کرد که ریاض وقتی با دژ مستحکم مقاومت مردمی در یمن روبرو شد، سعی کرد با گسیل و حمایت تروریست‌ها به یمن جبهه جدیدی برای انصار الله و ارتش یمن ایجاد کند تا توانایی نظامی آنها را تضعیف کند.
نماینده آنگولا در سازمان ملل که کشورش ریاست دوره ای شورای امنیت را برعهده دارد، اعلام کرد این شورا پیش نویس قطعنامه ای را برای رسیدن کمک های انسانی به یمن بررسی می کند.
همچنین 15 کشور عضو شورای امنیت اوضاع انسانی در یمن را «بسیار خطرناک» توصیف کردند و از «طرف‌های درگیر احترام به حقوق بشردوستانه بین المللی» را خواستار شدند.
به گزارش دیروز  خبرگزاری فرانسه از سازمان ملل متحد، شورای امنیت در پایان «نشست رایزنی درباره یمن»، «آزادی رسیدن آژانس‌های بشردوستانه» به غیر نظامیان، «توقف فوری درگیری ها» و «ازسرگیری فوری مذاکرات»‌ صلح زیر نظر سازمان ملل متحد را که از 20 دسامبر متوقف شده است خواستار شد.  
در واکنش به مطالبات شورای امنیت سازمان ملل، عبدالله المعلمی نماینده سعودی در سازمان ملل متحد مواضع و گزارش های این سازمان را به شدت مورد انتقاد قرار داد و با صدور قطعنامه جدید شورای امنیت درباره اوضاع انسانی در یمن مخالفت کرد.
شروع درگیری دولت یمن با مردم به سال 2009 برمی گردد. این مخاصمه با مداخله عربستان در سال 2015 رنگ و بوی بین المللی به خود گرفت. حمله ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان که از فروردین سال جاری آغاز شده علاوه بر ویرانی مناطق شهری و زیرساخت های یمن، منجر به شهادت بیش از 8 هزار یمنی و حدود 20 هزار نفر مجروح شده اند.
سازمان ملل از ابتدا عکس العمل های متفاوتی نسبت به بحران یمن از خود نشان داده و شورای امنیت سازمان ملل نیز که مهمترین رکن تصمیم گیرنده در سازمان ملل می باشد از سال 2011 شش قطعنامه صادر نموده است. اما موضع شورای امنیت در این قطعنامه ها منفعلانه، محتاطانه و غالبا در حمایت از دولت مستعفی و فراری یمن و (بخصوص در قطعنامه 2216) توجیه گر حملات عربستان بوده است.

نویسنده: مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید