750 هزار آواره در نوار غزه

 دفتر امور انسانی سازمان ملل: 750 هزار آواره در نوار غزه/ 85 درصد مردم غزه معیشت روزانه خود را با استقراض می گذرانند /40 درصد از مصرف مواد غذایی در خانواده‎های فلسطینی این منطقه کاسته شده است.

به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) به نقل از فلسطین الیوم، طبق گزارش منتشر شده دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل (OCHA)  با وجود اینکه از حملات 51 روزه رژیم صهیونیستی به نوار غزه 18 ماه می گذرد، هنوز بیش از 75 هزار فلسطینی ساکن نوار غزه در حالت آوارگی به سر می برد و همچنین از هر چهار فلسطینی یک نفر در ویرانی های خانه های خسارت دیده خود زندگی می کنند.

در این گزارش بیان شده است تنها 3 هزار مورد از 18 هزار خانه ای که به طور کامل و یا شدیدا در طول حملات سال 2014 رژیم صهیونیستی ویران شده بودند بازسازی و یا تعمیر شده اند.

سازمان ملل این گزارش را با تحقیق در میان 16 هزار خانواده آواره فلسطینی بدست آورده است. در این گزارش نوشته شده است در حالی که ورود سیمان و مصالح ساختمانی برای بازسازی ویرانی ها نسبت به سال 2015 بهبود یافته است به لطف محدودیت های مداوم اسرائیلی و روند کند کشورهای دیگر در مورد عمل به تعهدات خود برای بازسازی نوار غزه، پیشرفت ها کند هستند.

این سازمان بین المللی  در این گزارش تخمین زده است به ساخت و ساز بیش از 70 هزار خانه در نوار غزه نیاز است تا با رشد جمعیتی و تاثیرات جنگ و محاصرات مقابله شود.

در طول جنگ 51 روزه نوارغزه، بیش از 11 هزار خانه به طور کامل ویران شده، 6800 خانه شدیدا آسیب دید، 5700 خانه متحمل خسارت های بزرگ شد و 147500 واحد ساختمانی دیگر به طور جزئی با خسارت روبرو شد.

طبق برآوردهای انجام شده در این گزارش، نزدیک به نیمی از خانواده های آواره فلسطینی در نوار غزه غذای کافی برای خوردن ندارند و همچنین سه چهارم جمعیت نوار غزه به دلیل ناکافی بودن منابع آب شرب به آب مخزن ها متکی هستند.

بیش از 1500 کودک فلسطینی در جنگ سال 2014 نوار غزه، یتیم شدند این درحالی است که 551 کودک به شهادت رسید و 3436 کودک دیگر مجروح شدند که بسیار از کودکان مجروح شده اکنون با معلولیت مادام العمر مواجه هستند.

روز گذشته برای نخستین بار طی ماههای اخیر 5600 محموله کالا و مواد مختلف از طریق گذرگاه کرم ابوسالم وارد نوارغزه شد.

ورود این محموله کالا و مواد به غذا در حالی است که بسته بودن گذرگاه‎های اصلی نوارغزه با دنیای خارج طی ماههای اخیر شرایط بحرانی این منطقه را تشدید کرده است.

بنابراین گزارش، 80 درصد از خانواده‎های فلسطینی در غزه برای بازسازی منازل خود وام و یا قرض گرفته‎اند. همچنین 85 درصد از این خانواده‎ها معیشت روزانه خود را با قرض گرفتن گذرانده‎اند.  پس از جنگ 51 روزه غزه، 40 درصد از مصرف مواد غذایی در خانواده‎های فلسطینی کاسته شده است.

62.5 درصد از ساکنان غزه مستاجر هستند که در شرایط سختی زندگی خود را می گذرانند. دفتر امور انسانی وابسته به سازمان ملل با انتشار این گزارش درباره پیامدهای ادامه محاصره غزه هشدار داده است.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید