کمپین جهانی برای تحریم محصولات صهیونیستی

بیش از 350 گروه در سراسر قاره سبز، از اتحادیه اروپا خواستند تا صهیونیست را در قبال موارد نقض حقوق بشر مقصر دانسته و به کمپین جهانی برای تحریم محصولات صهیونیستی بپیوندد.

سازمان‌های حقوق بشر و امداد رسان، گروه‌های حامی کلیسا، اتحادیه‌های تجاری و احزاب سیاسی در سراسر قاره اروپا از جمله فرانسه، آلمان، نروژ و بلژیک از جمله 352 گروهی هستند که این درخواست را امضا کرده‌اند.

این گروه‌ها در نامه خود همچنین اتحادیه اروپا را به دفاع از اشخاص و نهادهای شرکت کننده در کمپین «انزوا، خودداری از سرمایه‌گذاری و تحریم صهیونیست» موسوم به بی‌دی‌اس فراخواندند.

این کمپین مشروعیت صهیونیست را زیر سوال برده و برای تحریم تمامی کالاهای این رژیم تلاش می کند.

کمپین بی دی اس از مردم می‌خواهد تا نام خود را به درخواستی که قرار است به منظور حفاظت از حامیان حقوق مردم فلسطین برای کمیسیون حقوق بشر ارسال شود، بیافزایند.

این نامه در واکنش به تلاش‌های اخیر دولت‌های اروپایی که بنا به درخواست صهیونیست به دنبال ارائه یک مصوبه و اتخاذ اقدامات سرکوبگرانه برای مقابله با کمپین بی دی اس هستند، نوشته شده است.

انگلیس در ماه فوریه قوانین جدیدی را تصویب کرد که مطابق با آن مقام‌های محلی و سازمان‌های بخش دولتی از پیوستن به کمپین تحریم اسرائیل منع می‌شوند. انگلیس همچنین مجازات سختی را برای ناقضان این قوانین در نظر گرفته است.

امضا کننده این نامه همچنین ضمن محکومیت چنین اقداماتی دولت‌های اروپایی را به پیروی از نهادها و سازمان‌های اجتماعی مدنی حامی حقوق بشر در این قاره فراخواندند.

    ريا حسن، مسئول کمیته ملی فلسطین برای تحریم اسرائیل در اروپا گفت: «به جای کمک به اسرائیل برای سرکوب جنبش بی دی اس، زمان آن است تا اروپا به تعهداتش در قبال قوانین بین المللی عمل کند.»

وی همچنین از دولت‌های اروپایی خواست تا صهیونیست را به دلیل نقض قوانین بین المللی مقصر شناخته و به کمپین صلح آمیز بی دی اس بپیوندند.

گروه‌های اروپایی امضا کننده این نامه همچنین از کمیسیون اروپا خواستند تا دستور العمل‌هایی را با هدف حفاظت از آزادی بیان ارائه کند.

آنیتا جرسکا، مسئول کمیته هماهنگی میان کمیسیون‌ها و انجمن‌های اروپایی به نفع فلسطین (ECCP) از این حمایت عمومی از کمپین بی دی اس علیه صهیونیست حمایت کرده است.

    وی گفت: «این که افکار عمومی اروپا به طور فزاینده‌ای بی دی اس را به عنوان اقدامی از آزادی بیان تلقی می کند، نشانه‌ای قوی است. ما به مبارزه با هدف پایان دادن به سیستم نابرابر اسرائیل در سرکوب فلسطینیان ادامه می دهیم.»

در فرانسه، بانک بزرگ فرانسوی «موتل کرِدیت» بنابه درخواست شورای نمایندگی موسسات یهودی در فرانسه (CRIF) تمامی حساب‌های متعلق به کمپین بی دی اس را مسدود کرد.

این اقدام بانک فرانسوی موجب شد تا اعطای مبلغ خیریه به جنبش بی‌دی‌اس با لینکی از سرویس پِی‌پال (Paypal) جایگزین شود.

ناکامی رِژی مصهیونیست در جلوگیری از گسترده شدن کمپین بی دی اس موجب شد تا تل آویو حمله‌ای بی سابقه را علیه این کمپین آغاز کند.

مقام‌های اسرائیلی اخیرا یکی از موسسان کمپین یاد شده را از سفر به خارج منع کردند. عمر برغوثی در حال حاضر گذرنامه نداشته و سفر وی به داخل و خارج سرزمین های اشغالی مستلزم دریافت مجوز ویژه است.

این محدودیت چند هفته پس از آن اعمال شد که وزیر امور داخلی صهیونیست تهدید کرد حق اقامت این فلسطینی متولد قطر را لغو می‌کند.

مخالفت با لایحه ضد بی دی اس​ در انتاریو

با این حال، این لایحه در استان انتاریو در کانادا که از دیگر ایالت‌ها می خواهد تا از همکاری تجاری با شرکت های حامی  بی‌دی‌اس خودداری کنند، با مخالفت اکثریت نمایندگان روبرو شد.

اکثریت نمایندگان گفتند چون این لایحه نقض آزادی بیان بوده است از آن حمایت نکردند.

کاتلین وین، فرماندار انتاریو که در سفر به منطقه خاورمیانه به سر می برد، گفته است وی از آزادی بیان استقبال می کند.

    وی افزود: «از تمامی حقوق برای آزادی بیان بدون هراس از تبعیض و یا آزار و اذیت در انتاریو و یا در خاورمیانه حمایت می کنم.»

جنبش بین‌المللی «انزوا، سرمایه‌زدایی و تحریم علیه صهیونیست» در ماه جولای سال 2005 توسط 171 سازمان فلسطینی آغاز شد که خواستار «اَشکال مختلف تحریم علیه صهیونیست تا زمان عمل این رژیم به تعهداتش تحت قوانین بین المللی» شده بودند.

از آن تاریخ تاکنون هزاران داوطلب در سراسر جهان به این کمپین با هدف ارتقای آرمان مردم فلسطین پیوسته‌اند.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید