انتقاد 16 سازمان بین المللی از سیاستهای صهیونیست

 شانزده سازمان بین المللی از سراسر جهان محدودیت اعمال شده ازسوی رژیم صهیونیستی علیه عمر برغوثی بنیانگذار جنبش جهانی تحریم (BDS) را محکوم کردند.

به گزارش مجمع جهانی صلح اسلامی  به نقل از خبرگزاری فلسطینی معأ، شانزده سازمان تحریم آکادمیک بین المللی روز گذشته (یکشنبه) در نامه ای عمومی به نمایندگان وزرای خارجه خود، محدودیت اعمال شده ازسوی رژیم صهیونیستی علیه عمر برغوثی بنیانگذار جنبش جهانی تحریم (BDS) را محکوم کردند و خواستار لغو محدودیت سفر برغوثی شدند.

این سازمانها از کشورهای آمریکایی، آسیایی و اروپایی بودند و از وزرای خارجه خود خواستند تا به رژیم صهیونیستی برای کاهش خشونت ها و جنایتها علیه رهبران انجمنهای مدنی فلسطین فشار بیاورند.

برغوثی که در کنار خانواده اش در شهر عکا در فلسطین اشغالی زندگی می کند یک فلسطینی است اما متولد قطر است.

برغوثی در حال حاضر گذرنامه نداشته و سفر وی به داخل و خارج سرزمین های اشغالی مستلزم دریافت مجوز ویژه است.

این محدودیت چند هفته پس از آن اعمال شد که وزیر امور داخلی رژیم صهیونیستی تهدید کرد حق اقامت این فلسطینی متولد قطر را لغو می کند.

برغوثی جنبش جهانی تحریم را یک دهه پیش شروع کرد و هدف این جنبش را واداشتن صهیونیست به پایان دادن به تبعیض علیه مردم فلسطین می داند. این جنبش فعالانی در کشورهای مختلف دارد و دهها هزار نفر در رسانه های اجتماعی آن را دنبال می کند. وی می گوید : صهیونیست اگر چه دیرهنگام، ولی دریافته است که این جنبش به عنوان یک جنبش حقوق بشری براساس قوانین بین المللی، جنبشی بسیار جدی است که کاری نیز به خشونت ندارد و بسیار نیز موثر عمل کرده است.
ماه گذشته نیز بیش از 350 گروه در سراسر قاره سبز، از اتحادیه اروپا خواستند تا صهیونیست را در قبال موارد نقض حقوق بشر مقصر دانسته و به کمپین جهانی برای تحریم محصولات اسرائیلی بپیوندد.
سازمان‌های حقوق بشر و امداد رسان، گروه‌های حامی کلیسا، اتحادیه‌های تجاری و احزاب سیاسی در سراسر قاره اروپا از جمله فرانسه، آلمان، نروژ و بلژیک از جمله 352 گروهی هستند که این درخواست را امضا کرده‌اند.
جنبش جهانی تحریم صهیونیست یا بی دی اس(BDS)   در سال ۲۰۰۵ تاسیس شد، این عبارت اختصار سه کلمه (Boycott) به معنای تحریم، (Divestment) خارج کردن سرمایه گذاری‌ها و (Sanctions) به معنای تحریم است. این جنبش بیشتر اهداف و استراتژی خود را از جنبش حقوق مدنی در ایالات متحده آمریکا به رهبری مارتین لوترکینگ و جنبش مبارزه بر ضد نژادپرستی در آفریقای جنوبی به رهبری نلسون ماندلا برداشت کرده است. بیش از ۳۷۰ سازمان غیردولتی فلسطینی و احزاب سیاسی و سندیکاهای حرفه‌ای و هیئت‌ها و اتحادیه‌های مختلف و جنبش‌های مردمی تومار درخواست برای تحریم اسرائیل را امضا کردند.
همان طور که در پایگاه اینترنتی این جنبش آمده است، درخواست تحریم اسرائیل با هدف اذعان به حق ملت فلسطین در تعیین سرنوشت و تسلیم شدن این رژیم در برابر قوانین بین الملل از طریق اقدامات زیر است:

- اول: پایان اشغالگری و استعمار اراضی عربی و از بین بردن دیوار حائل.
- دوم: به رسمیت شناختن حق اساسی برابری کامل شهروندان عرب فلسطینی.
- سوم: اجرای حق بازگشت بر اساس مصوبه شماره ۱۹۴ سازمان ملل متحد.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید