نگاهی به وضعیت حقوق بشر در اتحادیه اروپا، آمریکای شمالی و رژیم صهیونیستی

 معاونت امور بین الملل ستاد حقوق بشر وضعیت حقوق بشر در اتحادیه اروپا، آمریکای شمالی و رژیم صهیونیستی را مورد بررسی قرار داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، معاونت امور بین الملل ستاد حقوق بشر وضعیت حقوق بشر در اتحادیه اروپا، آمریکای شمالی و رژیم صهیونیستی را در سلسله بولتن های خبری مورد بررسی قرار داده است که متن پنجاهمین گزارش بولتن خبری را در ذیل می خوانید: 

فرانسه: بازداشت بیش از هزار معترض طی دوماه گذشته
فرانس 24-16/2/95
  
وزارت کشور فرانسه از بازداشت حدود هزار معترض به اصلاح قانون کار، طی دوماه گذشته خبر داد. برنار کازونوو، وزیر کشور فرانسه، گفت: از زمان آغاز مخالفت با اصلاحات قانون کار در فرانسه، 961 نفر در سراسر کشور بازداشت شده و مورد بازجویی قرار گرفته‌اند. وی افزود: فقط 214 مورد از این بازداشت‌ها به تظاهرات پنجشنبه گذشته پاریس و حومه آن (9 اردیبهشت) مربوط می‌شود. فرانسه از ماه مارس، صحنه برگزاری چندین تظاهرات گسترده در اعتراض به لایحه اصلاح قانون کار است. مخالفان اصلاح قانون کار که دولت سوسیالیست فرانسه آن را با هدف کاهش بیکاری در کشور ارائه کرده است، می‌گویند این اصلاحات حقوق کارگران و امنیت شغلی جوانان را به خطر می اندازد.

اتحادیه اروپا: ابراز نگرانی در مورد افزایش رویکردهای افراط گرایانه
سازمان ملل- 15/2/95
 
"یان الیاسون"، معاون دبیرکل سازمان ملل، ضمن هشدار درباره افزایش نژادپرستی و رویکردهای بیگانه ستیزانه در اروپا گفت: بیگانه ستیزی و اقدامات نژادپرستانه، رویکردی کاملا خطرناک است که با افزایش ورود پناهجویان به اروپا تشدید شد. الیاسون افزود: اگر بیگانه ستیزی و اقدامات نژادپرستانه کنترل نشود، تبعات سنگینی به همراه خواهد داشت. وی با اشاره به مواضع سختگیرانه و محدود کننده اتریش در قبال پناهجویان تصریح کرد: کشورهای اروپایی نباید برای مهار بحران پناهجویان، اصول بین المللی را نادیده گیرند. پارلمان اتریش چندی پیش طرحی را تصویب کرد که به موجب آن، اعطای اولیه حق پناهندگی به پناهجویان فقط به سه سال محدود می شود. در این طرح همچنین احتمال صدور حکم اعلام "وضع اضطراری" که بر اساس آن می توان پناهجویان را در مرزها متوقف کرد بدون آنکه بتوانند درخواست پناهندگی بدهند، پیش بینی شده است.

آلمان: اعتراض هزاران کارگر به علت دستمزد پایین
یورونیوز- 11/2/95

هزاران نفر از کارکنان صنایع فلزی و برقی آلمان، در اعتراض به کاهش دستمزدهایشان اعتصاب کردند.
چهار هزار کارگر گروه صنعتی "تایسن کروپ" و "دایملر" در شمال آلمان، در اعتراض به افزایش اندک یک و دو دهم درصدی حقوقشان که پایین تر از درخواست افزایش حقوق 5 درصدی اتحادیه صنفی مربوطه است، دست از کار کشیدند. "کنوت گیسلر"، از مدیران منطقه ای اتحادیه صنفی آی جی متال، در این باره گفت: افزایش یک و دو دهم درصدی حقوق کارکنان برای 24 ماه، وضعیت معیشتی کارگران را وخیم تر می کند.

مجارستان: اعلام ممنوعیت اسلام گرایی از سوی نخست وزیر
یورونیوز- 12/2/95

"ویکتور اوربان"، نخست وزیر مجارستان، در سخنانی در مجلس این کشور و در آئین پنجمین سالگرد تصویب قانون اساسی جدید مجارستان گفت: اسلام گرایی در این کشور ممنوع است، زیرا قانون اساسی تاکید می کند که باید از زبان و فرهنگ مجار محافظت شود. وی همچنین گفت: قانون اساسی دولت را مجبور می کند جلوی مهاجرت های انبوه که زبان و فرهنگ مجار را به خطر می اندازند، بایستد.
مجارستان پیشاپیش مرزهای جنوبی خود را با موانع و سیم خاردار مسدود کرده است تا پناهجویان نتوانند وارد این کشور شوند.

انگلیس: اجبار به استعفاء نماینده پارلمان صرفا به دلیل یک اظهار نظر
گاردین- 10/2/95

خانم "ناز شاه"، نماینده حزب کارگر از شهر برادفورد و دستیار جان مک دانل، وزیر خزانه داری دولت سایه انگلیس که از طرح انتقال اسرائیل به آمریکا حمایت کرده بود، مجبور به استعفاء شده است ."ناز شاه"، در می 2015 و پیش از آنکه نماینده پارلمان شود، طرحی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده بود که در آن نوشته بود: راه حل پایان اختلاف رژیم صهیونیستی و فلسطین، منتقل کردن اسرائیلی ها به خاک آمریکا است .وی همچنین در این پیام گفته بود: آمریکایی ها با آغوشی باز از اسرائیلی ها استقبال خواهند کرد، ضمن آنکه این اقدام به دخالت های خارجی آمریکا در خاورمیانه پایان می بخشد. این نماینده حزب کارگر اضافه کرده بود: آمریکا اراضی زیادی دارد تا اسرائیل را به عنوان پنجاه و یکمین ایالات در خود جای دهد، در آن صورت فلسطینی ها نفس راحتی می کشند و سرزمین شان را پس می گیرند. ناز شاه، در این یادداشت تاکید کرده بود که هزینه انتقال اسرائیلی ها به آمریکا، از هزینه سه سال کمک نظامی آمریکا به اسرائیل کمتر است.

کانادا: سرکوب اعتراض مسالمت آمیز علیه سرمایه داری
سی.بی.سی- 16/2/95

پلیس کانادا اعلام کرد: در جریان تظاهرات «همگرایی ضد سرمایه داری» در مرکز شهر مونترال، دهها نفر بازداشت شدند. این تظاهرات که به آرامی آغاز شده بود، با حمله نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. پلیس مونترال برای پراکنده کردن جمعیت، از گاز فلفل استفاده و تظاهرکنندگان را تا خیابان‌های اطراف محل تظاهرات دنبال کرد. در این تظاهرات، بعد از حمله پلیس کانادا دو نفر مجروح شدند.
تظاهرات «همگرایی ضد سرمایه داری»، در شهر مونترال کانادا در حمایت از روز جهانی کارگر برگزار شد.

آمریکا: افزایش 2 برابری تجاوز جنسی در ارتش آمریکا
رویترز- 15/2/95

گزارش پنتاگون از افزایش 2 برابری تجاوز جنسی در ارتش آمریکا و عادی شدن این مسئله در میان نظامیان آمریکایی حکایت دارد. آمار تجاوز جنسی گزارش شده در ارتش آمریکا طی سالهای 2014 و 2015، نسبت به سال 2012 از افزایش دوبرابری حکایت دارد .در همین حال، یک مقام پنتاگون گفت: بیشتر موارد تجاوزهای جنسی در ارتش به علت ترس از برخورد بد و انتقام جویانه اعلام نمی شود.
وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد: ارتش آمریکا حدود شش هزار گزارش از تجاوزات جنسی در سال 2015 در میان نیروهای خود دریافت کرده است، اما همه موارد اینگونه جرایم اطلاع داده نمی شوند.
گزارش وزارت دفاع آمریکا حاکی است که آمار ثبت شده در سالهای 2014 و 2015 نسبت به سال 2012 که سه هزار و 604 مورد ثبت شده بود، افزایش حدود دو برابری را شاهد بوده است.

کانادا: افزایش آمار خرید و فروش اینترنتی مواد مخدر
ایندیپندنت- 16/2/95

نتایج تحقیق اساتید جرم شناسی دانشگاههای مونترال، کبک و لوزان سوئیس درباره بازار "شبکه مخفی" و رو به گسترش فروش مواد مخدر نشان می دهد سهم فروش جهانی فروشندگان کانادایی به پنج درصد افزایش یافته و به صد و هشتاد میلیون دلار در سال رسیده است .به گفته این پژوهشگران، معاملات اینترنتی مواد مخدر در کانادا بیشتر مربوط به خرید و فروش ماریجواناست که خریداران عمدتا با استفاده از کارت های بانکی تقلبی و اعتباری، اقدام به خرید می کنند .این شبکه های مخفی اینترنتی، تنها مختص به فروش مواد مخدر نیست و در سایر کشورها کارهای غیرقانونی متعددی در این شبکه، از خرید و فروش سلاح های غیرقانونی تا خرید اوراق هویت تقلبی و حتی استخدام مزدور برای ارتکاب قتل، انجام می شود. این شبکه های مخفی غیرقانونی معمولا با موتورهای جستجو مانند گوگل قابل دسترسی نیستند، و برای ورود به آنها باید از نرم افزارهای خاص همچون «تور» استفاده کرد. طبق این تحقیق، دولت کانادا برای مبارزه با اینگونه جرایم، اقدامات کمی را انجام داده است.

آمریکا: ضرب و شتم وحشیانه یک زن توسط پلیس
راشاتودی-11/2/95

تصاویر منتشر شده نشان می دهد یک  پلیس آمریکایی، خانم "ماریا مارتینز" را در حالی که بر دستان وی دستبند زده شده بود، مورد ضرب و شتم قرار داد. پلیس فلوریدا این زن را پس از ضرب و شتم، بازداشت کرد .چندی پیش نیز تصاویری از رفتار خشونت آمیز دو افسر پلیس با فرد مظنون به سرقت که دوربین داخل خودروی پلیس آن را در بیست و پنجم مه 2011 ضبط کرده بود، منتشر شد .این تصاویر نشان داد که یکی از افسران پلیس که سلاحش را به سمت زن سیاه پوست داخل خودرو نشانه رفته است، به خودرو نزدیک می شود .زن مظنون هنگام خروج از خودرو، دستانش را به نشانه تسلیم بالا می برد. با وجود این، افسر پلیس به سمت این زن حمله ور و ضمن کوبیدن وی به زمین، او را مورد ضرب و شتم قرار می دهد. روزنامه واشنگتن پست چندی پیش درباره خشونت پلیس این کشور نوشت: در سه ماه ابتدایی سال جاری (2016)، 256 نفر و در سال گذشته نیز 990 نفر توسط ماموران پلیس آمریکا به ضرب گلوله کشته شده اند .

کانادا: نگرانی اکثریت مسلمانان از تبعیض
آرتی.نیوز-11/2/95

نتایج تحقیق مشترک چند موسسه تحقیقاتی در کانادا نشان می دهد 83 درصد از مسلمانان شهروند این کشور، بر نگرانی های خود مبنی بر آینده تبعیض نژادی و دینی در این کشور صحه گذاشتند .نتایج این تحقیق، همچنین نشان می دهد 35 درصد از مسلمانان کانادایی اعلام کردند که طی پنج سال گذشته در این کشور مورد تبعیض قرار گرفته اند و حتی دو سوم از آنها نسبت به تبلیغات منفی رسانه های این کشور علیه مسلمانان معترض هستند. این تحقیق از 19 نوامبر 2015 تا 23 ژانویه 2016 به صورت تلفنی از 600 شهروند بزرگسال مسلمان کانادا انجام شد.

فرانسه: 3 برابر شدن اقدامات ضد مسلمانان در سال 2015
العربی- 16/2/95

کمیسیون ملی حقوق بشر فرانسه در گزارش جدید خود اعلام کرد که اقدامات ضد مسلمانان فرانسه طی سال ۲۰۱۵ میلادی نسبت به سال پیش از آن، حدود ۳ برابر افزایش یافته است. یک کمیته مشورتی دولتی فرانسه در گزارش خود اعلام کرده است که پس از دو حمله پاریس در سال گذشته میلادی، میزان اقدامات ضد مسلمانان در این کشور (طی سال 2015) سه برابر شده است. در گزارش کمیسیون ملی حقوق بشر فرانسه درباره مبارزه با نژادپرستی، یهودی‌ستیزی و بیگانه‌هراسی آمده است که مجموع 429 تهدید یا نفرت‌افکنی علیه مسلمانان در سال 2015 رخ داده است، در حالی که در سال 2014 تعداد چنین اقداماتی برابر با 133 مورد بوده است. میزان شکایات ارائه شده از تهدیدها یا نفرت‌افکنی نیز طی سال 2015 افزون بر 22 درصد افزایش داشته و به 2034 مورد افزایش یافته است.

آمریکا: موافقت دادگاه با تمامی درخواست های جاسوسی
رویترز- 13/2/95

یک دادگاه محرمانه آمریکا که به درخواست‌های دولت برای تایید جاسوسی‌های الکترونیکی برای اهداف اطلاعاتی خارجی مجوز می‌دهد، حتی یک درخواست دولت اوباما در سال ۲۰۱۵ میلادی برای جاسوسی الکترونیکی را رد نکرده است. یک سند وزارت دادگستری آمریکا نشان می‌دهد که دادگاه اطلاعات جاسوسی خارجی آمریکا موسوم به اف آی اس سی، در سال 2015 میلادی بیش از 1457 درخواست برای جاسوسی از طرف آژانس امنیت ملی و پلیس فدرال دریافت کرده تا مجوز لازم برای جاسوسی از مکالمات و ارتباطات مخابراتی را صادر کند. در سال 2014 میلادی نیز این دادگاه بیش از 1379 درخواست دریافت کرده بود و با هیچ یک از آنها مخالفت نکرده است. دادگاه جاسوسی و اطلاعات خارجی در سال 1978 میلادی توسط کنگره آمریکا تاسیس شد. از زمان تشکیل، این دادگاه تنها 11 درخواست را رد و بیش از 33942 درخواست را تایید کرده است. این دادگاه متشکل از 11 قاضی فدرال است.

انگلیس: آمار اسفناک افراد گرسنه
ایندیپندنت-15/2/95

تحقیقات نشان می دهد بیش از 8 میلیون انگلیسی قادر به تهیه غذای کافی نیستند و این درحالی است که نیمی از این افراد، روز را بدون غذا سپری می کنند. در سال 2014 از هر 10 فرد بزرگسال انگلیسی، یک نفر غذای کافی دریافت نکرده که این مسئله انگلیس را با توجه به معیارهای  گرسنگی در رده‎هایی پایین تر از کشورهایی نظیر مجارستان، استونی، اسلواکی و مالت قرار داده است. بر اساس تحقیقات «بنیاد غذا» که براساس داده های سازمان ملل منتشر شده است، شمار افرادی که در انگلیس متکی به استفاده از غذاهای رایگان هستند و برای تامین غذای خود دغدغه دارند، 17 برابر شده است. از هر 10 انگلیسی، یک نفر غذای کافی دریافت نمی کند. بر اساس گزارش این بنیاد، 4 میلیون و 700 هزار انگلیسی که بالای 15 سال سن دارند، در ناامنی غذایی شدید به سر می برند و 3 میلیون و 700 هزار نفر دیگر نسبتا از ناامنی غذایی رنج می برند.

آمریکا: اعتصاب غذا در مقابل اداره پلیس
پرس نیوز- 11/2/95

اعتصاب غذای جمعی از اهالی رنگین پوست سانفرانسیسکو، چهارمین شهر ایالت کالیفرنیای آمریکا،  علیه خشونت و بی‌عدالتی پلیس وارد نهمین روز خود شد. 8 مرد و زن رنگین پوست که در بین آن‌ها دو معلم و یک خواننده رپ دیده می‌شوند، در پیاده روی مقابل کلانتری منطقه سیاه پوست نشین «میشن دیستریکت» تحصن  کرده‌اند. متحصنین هیچ گونه غذای جامدی را نمی‌خورند و اطراف آن‌ها تابلوهای اعتراضی  وجود دارد که خواهان استعفای رییس پلیس سانفرانسیسکو  شده‌اند. اعتصاب کنندگان مهمترین درخواست خود را کناره گیری «گریگوری . پ. سوهر»، رییس پلیس، اعلام کرده ‌و او را متهم به تلاش در کشته شدن جوانان رنگین پوست به دست نیروهای تحت نظارت خود و دستگیری بیشتر زنان نموده اند.

رژیم صهیونیستی: گزارش نقض حقوق بشر از 9 تا 14 اردیبهشت
کمیسیون حقوق بشر فلسطین - 15/02/95

رژیم صهیونیستی اسرائیل همانند هفته های گذشته، به نقض سیستماتیک و فاحش حقوق بشر در سرزمین های اشغالی و نوار غزه ادامه داد. در طول این مدت، 1 شهروند فلسطینی با شلیک گلوله از سوی نظامیان صهیونیست به شهادت رسید. همچنین نظامیان صهیونیست با شلیک مستقیم به مردم عادی، 9 نفر از جمله 3 کودک و 3 خبرنگار را زخمی نمودند. از طرف دیگر، صهیونیست ها طی این مدت حداقل 54 بار به سمت غیرنظامیان فلسطینی یورش برده که به موجب آن دست کم 40 نفر از جمله 11 کودک به جرم شرکت در تظاهرات مسالمت آمیز بازداشت شدند.

نویسنده: مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید