تلاش عربستان برای فرار از پیامدهای حمله به یمن

 عربستان از همه ابزارهای خود در نشست کویت برای حل بحران یمن استفاده می کند تا بازگرداندن منصور هادی به قدرت در یمن افزون بر سرپوش نهادن بر شکست خود از مسئولیت خود در دامن زدن به جنگ علیه یمن شانه خالی کند.

به گزارش مجمع جهانی صلح اسلامی به نقل از روزنامه «الثوره» یمن، نظام عربستان با همه توان خود تلاش می کند از مسئولیت حمله به یمن و کشتار مردم، ویران سازی این کشور شانه خالی کند. این کشور از همه ابزارها در این راه استفاده می کند. عربستان به وسیله مزدوران خود  در میدان نبرد، هیئت ریاض و با فشار سازمان ملل تلاش می کند خود را از مسوولیت اخلاقی و جنایی اقدام های خود علیه مردم یمن که با همه قوانین دینی،  بین المللی و انسانی مخالف است، شانه خالی کند.

در نشست کویت عربستان به وسلیه مزدوران خود تلاش می کند «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری فراری یمن را به قدرت برگرداند تا به جهانیان بگوید که منصور هادی از مشروعیت برخوردار است و ما برپایه درخواست او در یمن وارد جنگ شدیم. همچنین عربستان می خواهد به جهانیان بگوید که موفق شده است منصور هادی را به قدرت برگرداند و گروه های مردمی انصارالله را مجبور به پذیرش منصور هادی کرده و عملیات طوفان قاطعیت پیروز شده است تا از این راهبرد از مسوولیت پیامدهای این جنگ شانه خالی کند. در این راستا عربستان از اعتمادی که کویت نزد طرف ملی یمنی برخوردار است سوء استفاده می کند تا اینگونه وانمود کند بحران میان طرف های درگیر یمن است و عربستان در آن هیچ نقشی ندارد.

از این رو نظام عربستان همه ابزارهای خود از جمله فشارهای نظامی، ادامه جنگ و رویارویی را با هدف رهایی از مسئولیت این جنگ را در مذاکرت یمن به کار بسته است.  به نظر می رسد آنچه درباره پیش‌نویس توافق زودهنگامی میان طرف های مذاکره کننده در کویت در رسانه های نشت کرده در چارچوب تلاش های عربستان برای دامن زدن به اختلاف میان یمنی ها و ایجاد آشوب در محافل مردمی یمن درباره بند ویژه بازگشت منصور هادی به قدرت برمی گردد. این مساله خشم مردمی بسیاری را در پی داشت. مردم یمن به شدت با بازگشت هادی و هر یک از مزدوارن وی که نقش آشکاری در حمله عربستان به مردم یمن داشتند، مخالف هستند. در نتیجه چنین اخباری تلاش برای دامن زدن به اختلاف و تحریک مردم یمن علیه هیات ملی یمنی است که در کویت برای پایان بخشیدن به جنگ، محاصره، رسیدن به توافق که به رنج های مردم یمن پایان دهد تلاش  می کند، است.

در چنین شرایطی هر طرفی باید مسئولیت خود را داشته باشد در راس این طرف های نظام عربستان است که باید از راه عذرخواهی از مردم یمن، جبران خسارت ها و تامین هزینه های بازسازی ویرانه های جنگ به مسوولیت خود در این زمینه عمل کند. به یقین مردم یمن از بازگشت منصور هادی و همه اطرافیان وی به یمن استقبال می کنند. اما استقبال مردم یمن به خاطر این نیست که آنان بار دیگر قدرت را در یمن بر عهده گیرند بلکه مردم از آنان استقبال می کنند تا به سبب آنچه علیه مردم یمن انجام دادند مورد محاکمه قرار دهند. این مساله ای که آنان باید به آن پی ببرند اما بازگشت آنان به قدرت به منزله رویای شیطان برای بازگشت به بهشت است.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید