واکنش نهادهای بین المللی به عقب نشینی بان کی مون مقابل عربستان

 تسلیم شدن سازمان ملل در مقابل تهدیدهای عربستان و هم پیمانانش برای خروج نام ائتلاف ریاض از فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان، انتقاد شدید نهادهای حقوق بشری و دیپلمات های سازمان ملل درباره بی اعتبار شدن این نهاد جهانی را به همراه داشت.

سازمان ملل روز گذشته (سه شنبه) و به دنبال اعتراض گسترده شخصیت های بین المللی و نهادهای حقوق بشری، ناگزیر به دفاع از تصمیمش در حذف نام ائتلاف عربستان از فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان شد.
استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل تصریح کرد که تصمیم اتخاذ شده نهایی نیست و حذف نام ائتلاف عربستان به بازبینی ای منوط شده که انتظار می رود تا پیش از ماه آگوست (مرداد) کامل شود.
وی افزود: فکر نمی کنم این تصمیم، عقب نشینی از سیاست ها تلقی شود؛ باید منتظر شد و دید که نتیجه بازبینی به کجا می رسد و سپس مطابق نتیجه حاصله ٬فهرست مذکور را تنظیم کرد.
دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل روز گذشته بان کی مون دبیرکل سازمان ملل را به تسلیم در مقابل فشارهای عربستان متهم و تاکید کردند که این عقب نشینی به اعتبار سازمان ملل لطمه خواهد زد.
سازمان ملل در گزارش سالیانه اش در خصوص حقوق کودکان در جنگ های مسلحانه که روز پنجشنبه منتشر شد، ائتلاف عربستان را به کشتار کودکان یمنی طی یک سال گذشته متهم و آن را به فهرست ناقضان حقوق کودکان اضافه کرد.
عربستان در اعتراضی خشم آلود به این اقدام، بان کی مون را برای آن چه 'اصلاح' فهرست مذکور نامید، تحت فشار قرار داد.
عبدالله المعلمی سفیر عربستان در سازمان ملل مدعی شد که در ارائه آمار تلفات کودکان در نتیجه مداخله نظامی ائتلاف مربوطه، به شدت بزرگنمایی شده است.
دوجاریک در واکنش به این اعتراض گفت که سازمان ملل از محتوای گزارشش دفاع می کند، اما در عین حال آماده بازبینی اطلاعات است.
وی تاکید کرد: ما همچنان بر سر حرفمان در خصوص آمار و ارقام ارائه شده در گزارش مذکور هستیم.
دیده بان حقوق بشر٬بان کی مون را به تسلیم در برابرفشارهای عربستان متهم کرد و یادآور شد که این گزارش به صورت جامع و گسترده توسط خود سازمان ملل و با بررسی حمله های هوایی ائتلاف به مدارس و بیمارستان های یمن تهیه شده بود.
فیلیپ بولوپیون معاون این نهاد ٬این اقدام سازمان ملل را بسیار نگران کننده دانست و گفت: سازمان ملل با فراهم کردن امکان دستکاری در فهرست ناقضان حقوق کودکان، در حقیقت اعتبار خود را از دست داد و سابقه دبیرکل را در زمینه حقوق بشر لکه دار کرد.
وی افزود :این سطح جدیدی از انحطاط در سازمان ملل درخصوص موارد نقض حقوق بشر عربستان ضد کودکان در یمن است و سازمان ملل تحت فشارهای عربستان ٬نام این کشور را از لیست ننگین و سیاه خارج کرد ٬ این یک سیاسی کاری آشکار است .
عفو بین الملل نیز این اقدام را محکوم و از آن تحت عنوان 'تسلیم شدن شرم آور' در مقابل ائتلاف عربستان یاد کرد.
ریچارد بنت رئیس دفتر عفو بین الملل در سازمان ملل در بیانیه ای از تسلیم شدن سازمان ملل مقابل فشارها برای تغییر گزارشی که خود درباره کودکان قربانی جنگ تهیه کرده است، شدیدا انتقاد کرد.
وی افزود: این عقب نشینی فاحش ٬تلاش های سازمان ملل را برای احقاق حقوق کودکان گرفتار شده در جنگ ٬ بر باد خواهد داد.
مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که خود یکی از حامیان ائتلاف عربستان در جنگ یمن محسوب می شود ٬از تصمیم بان کی مون برای بازبینی در گزارش مذکور استقبال کرد.
وی سپس در اظهاراتی متناقض مدعی شد که واشنگتن به امنیت کودکان در جبهه های نبرد نیز بسیار اهمیت می دهد.
تونر برای موجه جلوه دادن استقبالش از عقب نشینی سازمان ملل افزود: عربستان قول داده است که کمیته ای را برای بررسی گزارش های معتبر درباره تلفات ناشی از حمله های هوایی ائتلافش تشکیل دهد.
عربستان با مشارکت همپیمانانش به بهانه حمایت از دولت مستعفی عبدربه منصور هادی از ابتدای سال 94 حمله و حصر همه جانبه خود را به مناطق مختلف یمن آغاز کرد.
بر اساس آمارهای سازمان ملل که در قیاس با منابع محلی یمن بسیار کمتر است، حدود شش هزار و 400 نفر در نتیجه مداخله نظامی عربستان کشته شده اند. این حمله ها همچنین باعث شده است که 80 درصد جمعیت یمن نیازمند کمک های بشردوستانه فوری شوند.
منابع مطلع سازمان ملل که خواستند نامشان فاش نشود، از فشارهای بی امان وزیران خارجه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به بان کی مون در این خصوص خبر دادند. بر اساس اظهارات این منابع، وزیران برخی کشورهای اسلامی نیز به تصمیم سازمان ملل مبنی بر گنجاندن ائتلاف عربستان در فهرست ناقضان حقوق کودکان اعتراض کردند. یک مقام سازمان ملل این چانه زنی ها را به فشاری تمام عیار توصیف کرد.
یک مقام دیپلماتیک که خواست نامش فاش نشود ٬در گفت و گو با رویترز این اعمال فشار هم پیمانان عربستان را 'قلدربازی، تهدید و فشار' نامید و از آن به عنوان 'ارعاب و تهدید' یاد کرد.
این مقام همچننین اضافه کرد که حتی احتمال برگزاری نشست مفتی های سعودی در ریاض برای صدور فتوایی علیه سازمان ملل و ضد مسلمان خواندن این نهاد وجود دارد، که در این صورت همه مناسبات میان اعضای سازمان همکاری اسلامی وسازمان ملل از جمله حمایت ها و کمک های مالی آن ها قطع خواهد شد.
برخی منابع دیگر آشنا به این موضوع در سازمان ملل هشدار دادند که در صورت تسلیم نشدن دبیر کل سازمان ملل در مقابل فشارهای عربستان و حامیانش، آژانس کمک رسانی به آوارگان فلسطینی در سازمان ملل (آنروآ) که از کمک های مالی عربستان برخوردار بوده است، آسیب خواهد دید، زیرا ریاض چهارمین حامی مالی بزرگ این نهاد پس از آمریکا، اتحادیه اروپا و انگلیس است.
کویت و امارات نیز که از همپیمانان عربستان محسوب می شوند، در سال 2015 مجموعا حدود 50 میلیون دلار به این نهاد کمک مالی ارائه کردند.
به گفته دوجاریک، به جز عربستان، اردن، امارات و بنگلادش نیز در تماس با دفتر بان کی مون ٬ خواستار حذف ائتلاف عربستان از فهرست سیاه سازمان ملل شدند. دیپلمات های سازمان ملل همچنین از اعتراض جانبدارانه مصر، کویت و قطر به فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان خبر دادند.
ائتلاف عربستان در جنگ یمن شامل امارات، بحرین، کویت، قطر، مصر ،اردن، مغرب، سنگال و سودان است.
روزنامه تلگراف انگلیس نیز در این خصوص نوشت :گروه های فشار٬ سازمان ملل را وادار کرد نام ائتلاف عربی به رهبری عربستان از لیست سیاه قاتلان کودکان حذف کند .
راب گریلی تحلیلگر سیاسی در نیویورک در گزارشی در این خصوص نوشت :لابی ها و فشارهای دیپلماتیک باعث شد سازمان ملل نام ائتلاف عربی را از این لیست حذف کند .
بر اساس این گزارش ٬ریاض و برخی پایتخت های کشورهای غربی و برخی اعضای شورای امنیت فشار وارد کردند و همچنین عربستانی ها تهدید به متوقف کردن کمک های خود به برنامه های سازمان های بین المللی و اثر گذاری بر مذاکرات کویت کردند .
برخی از رسانه های مستقل دیگر نیز نوشتند :آمریکا و انگلیس در این کار به عربستان کمک کردند زیرا این دو کشور ٬متحد راهبردی عربستان محسوب می شوند و عربستان یکی از مهم ترین مشتری های اسلحه این دو کشور است ٬ فروش اسلحه به عربستان طی مدت تجاوز به یمن افزایش یافته است و عربستان از این سلاح ها در تجاوز به یمن استفاده کرده و هزاران یمنی بی گناه به ویژه کودکان و زنان را به قتل رسانده است و این حملات باعث شده است عربستان به ارتکاب جنایت جنگی در یمن متهم شود و همچنین قرار گرفتن عربستان در لیست سیاه سازمان ملل٬ این دو کشور را نیز در تنگنا قرار می داد و در نتیجه این فشارها و همچنین دلارهای نفتی عربستان ٬ سازمان ملل از این تصمیم خود عقب نشینی کرد .
رسانه های عربستانی عقب نشینی سازمان ملل از این تصمیم خود را یک موفقیت دیپلماتیک بزرگ دانستند و این در حالی است که سازمان های بین المللی مستقل ٬این اقدام سازمان ملل را سکوت اختیار کردن این سازمان بین المللی در قبال کشتارها و نقض حقوق مردم بی گناه یمن دانستند .
بحث بر سر اضافه کردن نام ائتلاف عربستان به فهرست سیاه سازمان ملل در حالی صورت می گیرد که سال میلادی گذشته نیز سرو صدای زیادی درباره تصمیم این نهاد برای حذف نام رژیم صهیونیستی از همین فهرست به راه افتاد.
رژیم صهیونیستی در جنگ سال 2014 غزه 500 کودک فلسطینی را به شهادت رساند.
منابع دیپلماتیک در سازمان ملل با استناد به اقدم مشابه آمریکا و رژیم صهیونیستی در خصوص فهرست سال قبل سازمان ملل، از ضعف بان کی مون در مقابل تهدیدها انتقاد کردند.
یکی از آن ها حتی به بحث های سازمان ملل و مغرب بر سر استفاده از واژه 'اشغالگری' توسط بان برای توصیف حضور مغرب در منطقه موردمناقشه صحرای غربی اشاره و از آن به عنوان تجربه ای ناخوشایند برای سازمان ملل یاد کرد.
وی افزود: وقتی مغرب خواستار خروج دهها نیروی غیرنظامی سازمان ملل از هیات صلحبانی این هاد در صحرا شد، شورای امنیت از بان کی مون حمایت نکرد و همین مساله به رسم و روالی خطرناک برای بان کی مون در نهاد 193 عضوی تبدیل شد.
این دیپلمات ادامه داد: پیام کاملا روشن است؛ وقتی دبیرکل را تحت فشار قرار دهی، شورای امنیت به کمکش نخواهد آمد.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید