سازمان ملل تحت تاثیر قدرت‌های سیاسی و مالی قرار دارد

غریب آبادی گفت: اینکه عربستان به جای بازسازی چهره خود در عرصه بین الملل از ابزارهای مالی خود سوء استفاده کند و نام خود را از فهرست سیاه پاک کند، رافع مسئولیت سازمان ملل نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از میزان، کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر در برنامه زنده تلویزیونی با اشاره به پیامدهای تسلیم سازمان ملل در برابر تهدیدهای عربستان اظهار کرد: مهمترین پیام این رویداد و فاجعه حقوق بشری این است که متاسفانه سازمان ملل تحت تاثیر قدرت‌های سیاسی و مالی قرار داند و این امکان هر گونه تحرک سازمان ملل را برای دستیابی به اهداف منشور ملل سلب می‌کند.
معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر بیان داشت: چگونه امکان دارد یک کشور که سابقه تاریکی در نقض حقوق بشر از تجاوز به یمن گرفته تا فاجعه منا و حتی نقض حقوق بشر در داخل عربستان دارد، به خود اجازه دهد که به جای بازسازی چهره و آبروی خود در عرصه بین الملل و جبران اشتباهاتش از ابزار های مالی خود سوء استفاده کنند و سازمان ملل را تحت فشار قرار دهد و بخواهد نام خود را از فهرست سیاه پاک کند.

غریب آبادی افزود: یک کار فاحش در رژیم عربستان سعودی صورت گرفته؛ اما چرا باید مقامات سازمان ملل تحت این فشار قرار بگیرند.

معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر قوه قضائیه اظهار کرد: مهمترین هدف و مسئولیت این سازمان حفظ صلح و امنیت بین المللی در عرصه جهانی است، چگونه می‌شود این سازمان جان کودکان و مردمانی که در مناطق تهدید قرار دارند تا حداکثر 50 تا 100 میلیون دلار معاوضه می کند،  در اینجا یک انتقاد جدی متوجه دبیر سازمان ملل است و این امر رافع مسئولیت وی نیست.

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه جایگاه شورای امنیت در این موضوع کجاست گفت: مهمترین مسئولیت این شورا حفظ صلح و امنیت بین المللی است و می تواند هر موضوعی که به مصلحت دید در دستور کار خود قرار دهند، ما انتظار زیادی از این شورا نداریم، شورای امنیت یک شورای شکست خورده است و نتوانسته در مناطق بحرانی جهان ورود کند متاسفانه این شورا در خصوص یمن هم کاری از پیش نبرد و دریغ از اینکه بخواهد حتی عربستان را مسئول تجاوز معرفی کند.

غریب آبادی ادامه داد: حتی از منظر حقوق بشر دوستانه نیز که عربستان در یمن مانع امدادرسانی شد این شورا اقدامی نکرد و به وظایف خود عمل نکرد، در گزارشی که دبیر سازمان ملل، عربستان را از فهرست سیاه کشورها حذف کرد اسم الحوثی ها در گزارش هنوز باقی مانده است و مقصر 60 درصد از کشتار را عربستان و ائتلافی به سرکردگی این کشور معرفی کرده اند و الحوثی ها را هم مقصر دانستند بنابر این این گزارش یکطرفه و ناعادلانه است.

وی افزود: وقتی گزارشی تهیه می شود و برای کشورهای سازمان ملل ارائه می شود این گزارش ها بر ادبیات سازمان های بین المللی به انواع مختلف تقسیم می شود که برخی باید به تصویب برسند و برخی هم برای آگاهی اعضای سازمان ملل است و در گزارشی که نمی خواهند به تصویب برسد رویه سازمان ملل این است که گزارش اصلاح شود؛ اما چگونه این رویه و عرف بین اللمل در سازمان ملل شکسته شده است که گزارشی را که نیاز به تصویب نداشت اصلاح کردند.

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه ادامه داد: دبیر کل سازمان ملل اعلام کرده که این یک اقدام موقتی است و از هیات ائتلاف عربستانی دعوت کرده که هر چه سریع تر به نیویورک اعزام شوند و در رابطه با مصادیق گزارش بحث و بررسی کنند که اگر سازمان ملل قانع نشد باید این اسم برگردد.

وی تصریح کرد: همگان می دانند که عربستان مقصر کشتار کودکان و زنان در یمن است و این در حالی است که همین موضوع درباره رژیم غاصب صهیونیستی مصداق می کند و همین محافظه کاری در مورد این رژیم در شورای امنیت قابل مشاهده است.

غریب آبادی بیان داشت: تا زمانیکه سازمان‌‎های بین الملل از جمله سازمان ملل که مهمترین سازمان بین المللی است، استقلال خودشان را حفظ نکنند، این سازمان ها نمی توانند کمکی به مناطق بحرانی، انجام دهند.

غریب آبادی با تبیین چرایی نفوذ بالای آمریکا در سازمان های بین المللی پرداخت و گفت: بیشترین حق السهم سازمان ملل و بسیاری از سازمان های بین المللی را آمریکا پرداخت می‌کند. زمانیکه کشور فلسطین درخواست عضویت در یونسکو را ارائه داد، آمریکا این سازمان را تهدید و عنوان کرد که حق السهم یونسکو را پرداخت نخواهد کرد؛ اما یونسکو مقاومت کرد و به تهدید آمریکا گوش نداد و فلسطین در این سازمان عضویت پیدا کرد. سازمان ملل کمتر از یونسکو بود که نتوانست فشار یک کشور مثل عربستان را تحمل کند.

معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر ادامه داد: متاسفانه برخی کشورها از پولی که به سازمان ملل می‌دهند، سوء استفاده می‌کنند و میزان نیروهای بیشتری را وارد سازمان های بین المللی می‌کنند، در قطعنامه‌ها و گزارش‌ها تاثیرگذاری می‌کنند و در مواضع آن‌ها نیز نقش دارند. البته این تنها مختص عربستان سعودی نیست، کشورهای دیگر به ویژه آمریکا شاید بارها از این مکانیزم و ابراز سوء استفاده کرده اند.

غریب آبادی در پاسخ به این سئوال که چرا غرب عربستان را عضو ائتلاف علیه داعش خطاب می‌کند، تصریح کرد: این سیاست غرب است، ما همواره در خصوص ایجاد جریانات تروریستی شاهد بودیم که این جریان و گروهکهای تروریستی، عمدتا با حمایت آمریکا و کشورهای غربی در منطقه ایجاد شده‌اند و هرگاه دیدند منافع خودشان در خطر می‌افتد، سعی در نابودی گروهکهای تروریستی و یا جریان‌های افراطی کرده‌اند. در حال حاضر همگان و جامعه بین المللی به خوبی می‌داند که این جریان های تروریستی در منطقه هم امنیت جامعه بین المللی را به خطر انداخته‌اند و هم برای منافع این کشورها بسیار خطرناک هستند.

وی ادامه داد: بیش از 3 هزار نفر از کشورهای اروپایی در این گروه های تروریستی منطقه حضور دارند که این یک خطر بزرگ برای خود اروپا نیز است.

معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر افزود: اقدام این کشورها در ایجاد ائتلاف برای مبارزه با تروریسم، یک اقدام ساختگی است؛ واقعا آیا این همه کشورهایی که ادعا می‌کنند در این ائتلاف حضور دارند نمی‌توانند از عهده این جریانات افراطی در منطقه برآیند. چگونه است که آمریکا با کمک یک یا دو کشور هم به عراق حمله کرد و هم در افغانستان و لیبی؛ اما از عهده یک جریان برنمی‌آید، این نشان می‌دهد که این کشورها اراده جدی برای مبارزه با تروریست ندارند و خودشان حامی تروریست هستند، حالا که ژست مبارزه با تروریست می‌گیرند نیز نمی‌توانند همپیمانان خودشان را کنار بگذارند و به همین دلیل مانور می‌دهند که عربستان هم در این ائتلاف حضور دارد؛ اما کدام عربستان! عربستانی که دستش به خون هزاران کودک و زن بیگناه در یمن آغشته شده است و از پول خودش استفاده می‌کند که سازمان ملل را تحت فشار قرار دهد تا آبروریزی و جنایتی که در منطقه انجام می‌دهد ابعاد بین المللی پیدا نکند.

غریب آبادی یادآور شد: در منطقه ما، جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری که اراده جدی برای مقابله با تروریست دارد. هم کمک دولت سوریه و هم کمک دولت عراق است و بنا به خواسته و کمک این دولت ها به صورت مستقیم با تروریست مبارزه می‌کند و اگر حمایت‌های ایران و سیاست‌های جدی کشور ما در مبارزه با تروریست وجود نداشت، گروه های افراطی در منطقه پیشرفت بیشتری می‌کردند.

وی در پایان با بیان اینکه سازمان ملل باید استقلال خود را حفظ کند، تصریح کرد: اگر سازمان ملل مطابق منشور به وظایف خود عمل کند، شاهد این همه چالش در سطح منطقه و عرصه بین الملل نخواهیم بود. سازمان ملل نباید خودش را در اختیار کشورهایی قرار دهد که با چند صد میلیون دلار یا یورو بخواهند جلوی حفظ صلح و امنیت بین المللی را بگیرد.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید