حضور سعودی در شورای حقوق بشر مضحک است

'فرانک جولیان گِلی' کشیش و متفکر مسیحی انگلیسی، با بیان اینکه عربستان سعودی در یمن مرتکب خشونت و جنایت شده است، گفت: حضور این رژیم سرکوبگر در شورای حقوق بشر سازمان ملل 'امری مضحک و مسخره ' است.

 ' فرانک گِلی'، کشیش و متفکر مذهبی کلیسای انگلیس روز یکشنبه در حاشیه کنفرانس بین المللی حمایت از مردم یمن در لندن، در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: 'رژیم عربستان رفتار بدی را از خود نشان داده است. آنها به مردم یک ملت حمله کرده اند که به این خشونت می گویند. '
وی افزود: 'زمانی که شما در خانه تان هستید و ناگهان کسی حمله می کند به این کار خشونت می گویند؛ این یک جنایت است. بنابر این عربستان مرتکب جنایت شده است.'
این کشیش مسیحی در پاسخ به این سئوال در خصوص علت حمایت انگلیس و آمریکا و سایر دول غربی از رژیم عربستان سعودی و تجاوز آن به یمن، چیست، گفت: قدرت های غربی همواره از رژیم های استبدادی حمایت کرده اند.
گلی افزود: 'کشورهای یاد شده معمولا به کشورهای بی گناه حمله کرده و فکر می کنند که این راهبرد به نفعشان است. اما این راهبرد معمولا حقوق مردم منطقه را نقض کرده و لذا به آن «امپریالیسم» می گویند.'
این متفکر مسیحی تصریح کرد: ' به همین خاطر من از مردم یمن در برابر حملات خشونت آمیز عربستان، دخالت های انگلیس و آمریکا و همه آنهایی که می خواهند مردم یمن را به بردگی بکشانند حمایت می کنم.'
وی در ادامه با بیان اینکه یک فردی مذهبی و معتقد به خالق یکتاست است، افزود: من باور دارم که بایستی با آنهایی که خواهان جنگ و سرکوب ملت ها هستند مبارزه کرد و زمینه صلح، عقلانیت و همزیستی مسالمت آمیز را فراهم ساخت.
این کشیش مذهبی همچنین به بیان موضع کلیسا در خصوص جنایت های رژیم عربستان در یمن پرداخت و گفت: کلیسای کاتولیک به طور مشخص علیه استبداد و بی عدالتی موضع دارد.
وی افزود: کلیسای انگلیس ( انگلیگن) نیز مواضعی را در خصوص موضوعات سیاسی اتخاذ کرده و به طور مثال چند سال پیش از مردم خواست تا سرمایه هایشان را از شرکتی که برای رژیم اسرائیل سلاح می ساخت و علیه مردم فلسطین استفاده می کرد، بیرون بکشند.
جولیان گلی افزود: گاهی اوقات کلیسای انگلیس اقدامات خوبی را صورت می دهد اما بسیاری از مواقع به اندازه ای که بایست، واکنش نشان نمی دهد.
این متفکر مسیحی افزود: من بر این باور هستم حتی اگر بزرگان دین مسیحیت موضع نگیرند، ما مکلف هستم تا موضع خودمان را به عنوان یک کشیش اعلام کنیم.
این فعال مذهبی ادامه داد: 'پیروی از حضرت مسیح (ع) به من می آموزد که با دولت های استبدادی غرب مخالف باشم. ضمن آنکه من فکر می کنم کلیساها نیز بایستی از اینکه نشان دهند، طرف مظلومان هستند، نهراسند.'
این کشیش مسیحی در پاسخ به سئوالی در مورد حضور عربستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت: حضور این کشور در این شورا «مضحک، احمقانه و مسخره» است.
وی گفت: انتخاب عربستان به ریاست یکی از زیرمجموعه های شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مثل این می ماند که یک دزد، رئیس اداره پلیس و یا اینکه یک گانگستر وزیر دادگستری شود.
جولیان گلی افزود: اما من امیدوارم که این مساله نتیجه معکوس دهد و به همه چهره واقعی رژیم آل سعود را نشان دهد
این فعال دینی گفت: بایستی تمام انسان هایی که به ذات خداوند اعتقاد دارند با هم متحد شده و اجازه ندهند که دیگران ما را از هم جدا کنند.
وی گفت: ستمگران همواره تلاش می کنند تا انسان های خوب را از هم جدا کرده و به جان هم بیندازند تا با آنها نجنگند. بنابراین این مهم است که ما با هم متحد شویم.
کنفرانس بین المللی دو روزه حمایت از مردم یمن عصر روز یکشنبه در لندن به کارش پایان می دهد.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید