عربستان صلاحیت حضور در شورای حقوق بشر ندارد

دکتر رضا کریم از مؤسسان نهاد مدنی 'سازمان یمن برای امداد و توسعه بشردوستانه' با بیان اینکه تجاوز عربستان به یمن با شکست مواجه شده است، گفت: رژیم سعودی به دلیل سیاست های سرکوبگرانه و نقض حقوق بشر صلاحیت حضور در شورای حقوق بشر سازمان ملل را ندارد.

دکتر رضا کریم از کارکنان سابق سازمان ملل روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا در لندن، در مورد علل تجاوز عربستان به یمن و دخالتش در امور داخلی این کشور، گفت: رژیم سعودی بیشتر به دلایل ژئوپلیتیکی و رقابت با ایران این تجاوز را صورت داد.
وی افزود: این در حالی است که هیچ کشوری نبایستی به خودش حق دهد که به مردم یمن بگوید که چه باید بکنند و چه نباید بکنند و این حق یمنی هاست که در مورد سرنوشت خودشان تصمیم بگیرند.
دکتر رضا کریم افزود: عربستان در چارچوب راهبردش، در مقابل کنترل ایران بر تنگه هرمز، درصدد کنترل بر تنگه باب المندب که بین یمن در شبه جزیره عربستان و جیبوتی و اریتره در شاخ آفریقا واقع شده و مجرای عبور نفت است، می باشد.
وی گفت: سعودی ها همچنین خواهان قطع نفوذ چینی ها و روس ها در شاخ آفریقا و نیز باب المندب که یک محل راهبردی برای آن هاست، هستند.
این فعال مدنی افزود: یکی دیگر از اهداف ریاض از تجاوز به یمن، ایجاد خط لوله نفت از عربستان به حضرموت بوده است که بتواند بدون نیاز به خلیج فارس و عبور نفت کش هایش از تنگه هرمز، از طریق اقیانوس هند نفتش را صادر کند.
دکتر رضا کریم افزود: البته تنها مسایل ژئوپلیتیک تنها علت تجاوز به یمن نیست و سعودی های همچنین به دنبال صادر کردن دکترین سلفی و وهابی گری هستند اقدامی که سال ها است با استفاده از پول در حال انجام آن می باشند.
وی گفت: یکی دیگر از دلایل این حمله تلاش محمد بن سلمان برای محکم کردن جایگاهش به عنوان جانشین ملک سلمان شاه عربستان بوده است.
این فعال مدنی افزود: اما این نکته روشن است که طرح های رژیم سعودی براساس پیش بینی ها آنها تاکنون پیش نرفته است و تجاوز به یمن به روشنی شکست خورده و مردم در حال مشاهده این مساله هستند.
دکتر رضا کریم افزود: علاوه بر این، تجاوز عربستان به یمن همچنین سبب شده است که ثبات منطقه خاورمیانه به خطر بیفتند ضمن اینکه این مساله کشورهای منطقه را در معرض انشقاق و تکه تکه شدن که هدف قدرت های غربی است، قرار داده است.
این فعال سیاسی تصریح کرد: این وضعیت سبب خواهد شد که نفت عربستان بیش از پیش ارزان تر به فروش برسد و قدرت های غربی بتوانند پول بیشتری را از راه فروش سلاح و بمب به دست آوردند و این شرایط دقیقا برای آنها حکم بازی برد - برد را دارد.
وی افزود: از جمله علل حمایت قدرت های غربی از تجاوز سعودی به یمن همین مسایل بوده است. آنها تنها به خاطر پول و نه چیزی دیگری این کار را صورت می دهند و حتی اگر جنگ در یمن متوقف شود، آنها از راه بازسازی مناطق ویران شده، نیز پول به دست خواهند آورد.
رضا کاظم همچنین در مورد حضور عربستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت: این عضویت نه از راه منصفانه بلکه تنها با پول به دست آمده است و گفته می شود که سعودی ها برای عضویت در این شورا و رسیدن به ریاست یکی از زیرمجموعه های آن یک صد میلیون دلار هزینه کرده اند.
این فعال مدنی گفت: عربستان نه تنها جایگاهی در این شورا ندارد، بلکه به دلیل نقض حقوق بشر و جنایت جنگی در یمن، بایستی تحت پیگرد دادگاه کیفری بین المللی و سازمان ملل قرار گیرد.
وی در مورد آینده رژیم سعودی گفت: زمانی که شما خشونت زیادی در جهان به عمل می آورید، عمرتان هرگز طولانی نخواهد بود و این مساله برای این رژیم هم صادق است. مقامات عربستان به دلیل کسری بودجه ناشی از جنگ یمن و سایر درگیرها و نیز کاهش بهای نفت خام، با مشکلات جدی مواجه هستند و به همین دلیل شروع به فروش اوراق قرضه در بازار کرده اند اما این منبع نیز به زودی خشک خواهد شد .
رضا کاظم افزود: جنگ یمن بیش ازآنچه انتظارش داشتند برای سعودی ها هزینه داشته است و مساله الآن برای آنها این است که چگونه با حفظ ظاهر آن را خاتمه بخشند.
وی گفت: اگر سعودی ها در این شرایط و بدون هیچ دستاوردی از یمن عقب نشینی کنند به صورت خودکار یمنی ها پیروز خواهند شد و این مساله برای ریاض قابل قبول نیست و به همین دلیل نیز راهبردی برای پایان دادن به جنگ ندارند.
رضا کریم همچنین در مورد جایگاه ایران در منطقه گفت: ایران کشور قدرتمندی است و با لغو تحریم های ناعادلانه علیه تهران، ایران در حال تبدیل شدن به یک تهدید جدی نه فقط برای رژیم صهیونیستی بلکه برای جایگاه سعودی است.
این فعال سیاسی و مدنی بیان داشت که عربستان سعودی و نیز رژیم صهیونیستی که از لغو تحریم ها علیه ایران ناراضی و نگران توانمندی این کشور هستند، در حال حاضر تلاش می کنند که اطراف ایران را به نوعی تحت کنترل درآورند.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید