دکتر سیدفضل اله موسوی بر الزامات برقرای صلح و امنیت در جهان تاکید کرد

با عنایت به اینکه 30 شهریور ماه هر سال (21سپتامبر )، از سوی سازمان ملل بعنوان روز جهانی صلح نامگذاری شده است و امسال شعار این روز "توسعه پایدار زیربنای صلح جهانی " تعیین شده است؛ مجمع جهانی صلح اسلامی به عنوان یک نهاد غیردولتی فعال در این عرصه، با توجه به حوادث مختلف منطقه ای و جهانی که صلح و امنیت جهانی را به مخاطره انداخته اند و به منظور بهره مندی از این فرصت مصاحبه ای علمی با چند تن از نخبگان و استادان دانشگاه انجام داده است.
از جمله این کارشناسان، دکتر سیدفضل اله موسوی، عضو محترم شورای نگهبان قانون اساسی و استاد دانشکده حقوق دانشگاه تهران و از اعضای کمیته علمی مجمع جهانی صلح اسلامی هستند که متن این مصاحبه به شرح ذیل می باشد:

 
1- به نظر شما با توجه به تحولات اخیر در منطقه و جهان از جمله حضور داعش و گروهای تروریستی در سوریه و حمله عربستان سعودی به یمن و جنایات رژیم صهیونیستی در غزه  و ... برای ایجاد جهانی مملو از صلح و امنیت در سطح بین المللی چه الزاماتی وجود دارد؟

 برای ایجاد جهانی مملو از صلح در مرحله اول قدرت های بزرگ باید دست از جنگ های نیابتی برداشته و از گروههای تروریستی در همه مناطق دنیا به ویژه در سوریه، عراق و لبنان حمایت نکنند و از دولت های متجاوز در دنیا همچون رژیم صهیونیستی و متجاوزین به کشور و مردم مظلوم یمن حمایت های مالی و نظامی نکنند. سکوت سازمانهای بین المللی در برابر این جنایت ها، متجاوزین را در ادامه کارشان جری تر کرده و از سوی دیگر از ارزش و ابهت چنین سازمان ها و نهادهایی می کاهد.

2- به نظر شما چرا سازمان ها و نهادهای بین المللی  و مدافع حقوق بشر و مسئول در برقراری صلح در جهان تاکنون نتوانسته اند به مسئولیت حقیقی خود در تأمین و برقراری صلح در جهان عمل کنند؟

علت آنست که برخی از این سازمانهای بین المللی از لحاظ سیاسی و مالی به برخی از کشورهای قدرتمند و ثروتمند وابسته اند. این مساله باعث می گردد که برخی از این نهادها جنبه جانبدارانه داشته و آن طور که باید به وظیفه انسانی و حقوق بشری خود درست عمل نکنند. معمولا در رأس برخی از این سازمانها و نهادها افرادی  با حمایت همان قدرت ها قرار می گیرند که به دلایل مختلف یا وابسته اند یا طوری عمل می کنند که همچنان پست خود را حفظ کنند. آنها در خوش بینانه ترین وضع به گونه ای عمل می کنند و طوری حرف می زنند که اگر حمایت از ظالمین و متجاوزین نباشد حالت بی طرفی باشد که از مظلوم حمایت نکنند و در حالاتی به جای این حمایت سکوت اختیار می کنند.

3- نقش شبکه نخبگان جهانی برای افق آینده گفتمان صلح عادلانه در جهان را چگونه ارزیابی می کنید؟
 نخبگان متعهد جهان به ویژه کشورهای اسلامی باید به وظیفه خود عمل کنند و به طور فردی و جمعی در آگاه سازی مردم در سطح داخلی و بین المللی بکوشند و جنایت ها و اعمال خلاف مقررات حقوق بشری و بین المللی که از سوی قدرت های مذکور انجام می پذیرد از طریق نشر کتب، مجلات، اعلامیه ها و فضای مجازی افشا کنند و در مراحل بعدی با تشکیل کنفرانس های داخلی و بین المللی و ایجاد جمعیت های اعتراضی در جهت حمایت از مظلومین و نقض حقوق بشر به ویژه در کشورهای غرب آسیا که امروزه مرکز بحرانها و فجایع انسانی است از یک سو و محکوم و افشا نمودن قدرت ها و دولتهای متجاوز و حامی تروریسم و عوامل آنها از سوی دیگر بکوشند. ایجاد و برقراری صلح و عدالت بدون مبارزه با متجاوزان و ناقضین حقوق بشر، از طریق ملت ها و نهادهای راستین حقوق بشری دولتی و غیر دولتی امکان نخواهد داشت.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید