برخوردهای دو گانه و متناقض غرب با تروریسم

 فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه دوشنبه هفته گذشته ، در جریان سفر به بغداد ، با این جمله که 'تروریست ها برای انجام عملیات تروریستی به فرانسه و کشورهای اروپایی باز می گردند'، به صراحت نگرانی خود را در رابطه با خطر تروریسم بروز داد.
اولاند در حالی از حضور تروریست ها ابراز نگرانی می کند که در آخرین روزهای سال 2016 ، شاهد خروج چهار هزار تروریست تحت حمایت سازمان های بین المللی و برخی دولت های منطقه و اروپا بودیم و اکنون نیز آمریکایی ها سرگرم تخلیه گوانتانامو هستد.
اینها و دهها نمونه دیگر ، گواه دو گانگی هایی است که جهان از آن رنج می برد و عامل اصلی و ریشه طولانی شدن نبرد علیه تروریسم در منطقه است.

*دوگانگی در بخش نظامی و تسلیحاتی
یکی از برخوردهای دوگانه غرب با پدیده تروریسم را می توان در تسلیح دولت های حامی تروریسم و عقد قراردادهای میلیاردی سالانه با این کشورها از سوی دولت های غربی و آمریکا مشاهد کرد.
همه اسناد و شواهد حاکی از سیاست های تنش زای برخی کشورهای منطقه، روی میز است. این کشورها بطور علنی از گروه های تروریستی در منطقه حمایت می کنند و طی این سال ها حتی از محکومیت شفاهی و لفظی تروریسم هم دریغ کرده اند.
سیاست های این کشورها در منطقه طی این سال ها ، بر جلوگیری از سرکوب نهایی گروه های تروریستی بویژه داعش متمرکز بوده است و در مقابل دولت های غربی تا توانسته اند به این کشورها سلاح فروخته اند و در این میان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس که به رهبری دولت سعودی سرگرم بی رحمانه ترین عملیات نظامی علیه مردم مظلوم یمن هستند، بیشترین قراردادها را به خود اختصاص داده اند.
از طرفی دولت های غربی ومنطقه ای در تحویل سلاح به گروه های تروریستی در عراق و سوریه کم نگذاشتند و در مقابل ، سازمان های بین المللی برای جلوگیری از دستیابی گروه هایی که با تروریست ها در نبرد هستند، فشار وارد می آورد.
تحریم های تسلیحاتی علیه جریان های بزرگ و اصیل در جنگ علیه تروریسم و تکفیری ها مانند حزب الله لبنان و الحشدالشعبی در مقابل تحویل سلاح به گروه های تروریستی در سوریه که سابقه بسیار هولناکی از اعمال وحشیانه آنان بر روی فضای مجازی ثبت شده است، از دیگر دوگانگی هاست که قابل درک نیست.
سازمان عفو بین الملل پنجشنبه گذشته 5 ژانویه در گزارشی از دولت ها خواسته است در تسلیم سلاح به دولت عراق احتیاط کنند و کنترل های بیشتری بکار ببندند تا مبادا سلاح دراختیار گروه های الحشدالشعبی قرار گیرد.
جالب اینکه در این گزارش، از گروه های الحشدالشعبی با واژه 'میلیشیا' یاد می شود و گروه تروریستی داعش را 'دولت اسلامی' می خواند و از بکاربردن واژه تروریستی برای این گروه ابا می کند.

*تسلیحات چگونه به تروریست ها می رسد؟
سلاح هایی که غربی ها می فروشند کجا و علیه چه کسانی بکار گرفته می شود؟ دراین خصوص باید به اروپایی ها یادآوری کرد که خبرنگاران آلمانی که کشورشان خارج از چارچوب های قانونی در عراق ، اقدام به تسلیح کردها کرده و می کند، سال گذشته میلادی در بررسی هایشان کشف کردند که سلاح های تحویلی دولت آلمان به نیروهای پیشمرگه، در بازارهای سیاه اسلحه به فروش می رود و بخشی از آن به دست داعش می رسد.
اوایل آذر ماه امسال وقتی در منطقه تلعفر در 50 کیلومتری غرب موصل با نیروهای عراقی در یک پیشروی همراه شدیم، زیر شدیدترین آتش خمپاره ای قرار گرفتیم که نمونه آن را در جنگ های کلاسیک و بزرگ تنها می توان شاهد بود.
آن روز سوال اصلی این بود که داعش این همه مهمات از کجا آورده و انبار کرده است؟ آن آتش باری داعش تا روز بعد که منطقه را ترک کردیم ادامه یافت.
فرماندهان عراقی مستقر در منطقه ، بویژه فرماندهان نیروهای واکنش سریع عراق در همان اولین هفته های شروع عملیات، در جنوب حمام العلیل ، خمپاره ها و گلوله های تولید عربستان را در مقابل دوربین های رسانه ها به نمایش گذاشتند، اما در غرب و رسانه های آن ، این گزارش ها بازتابی نداشت.
تویوتاهای زیر پای داعش نیز سال گذشته صدایش درآمد که سفارش کشورهای خلیجی بوده است.

*دوگانگی های سیاسی
نوری المالکی معاون رئیس جمهور عراق پاییز امسال در گفت وگو با ایرنا، وقتی درباره وجود شواهد و مدارک در خصوص دخالت های عربستان در عراق و حمایت این کشور از تروریست ها مورد سوال قرار گرفت، به صراحت گفت، عربستان منشاء و کانون تولید تروریسم در منطقه و جهان است و برای اثبات آن نیاز به دلیل و سند نیست.
این نقطه نظر نوری المالکی زمانی که در ماه دسامبر گذشته سفیر روسیه در آنکارا به دست یکی از تروریست های قدیمی کشته شد، کاملا قابل فهم می نمود، بویژه آنکه در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، شبکه های اجتماعی به عنوان بازتاب دهنده ذهنیت ها و تفکرات اجتماعی، ضارب سفیر روسیه را شهید معرفی، و از او به عنوان قهرمان یاد کردند.
سال گذشته نیز بعد از آنکه دولت عراق یک تروریست جنایتکار از اتباع عربستان را به دار آویخت و جنازه اش را تحویل مقام های ریاض داد، سعودی ها از آن جنازه بطور رسمی و با شکوه استقبال کردند، گویی یک قهرمان را تشییع می کنند.
با این همه ، دولت های غربی و آمریکایی ها بجای فشار به متحدان منطقه ای خود برای دست برداشتن از سیاست های غلط در حمایت از گروه های تروریستی، از این کشورها حمایت های سیاسی نیز می کنند و این سیاست های غرب و آمریکا همچنان ضد امنیت جهانی است و به نظر می رسد، اراده ای برای تغییر در این سیاست ها وجود ندارد؛ حتی اگر خطر در خانه هایشان را زده باشد.
بسیاری از تحلیلگران منطقه به سیاست های 5 سال گذشته ترکیه اشاره می کنند و به صراحت می گویند، ترکیه، اکنون هزینه های سیاست های پر اشتباه خود را می پردازد، در حالی که غربی ها همچنان متوجه نیستند که آتش این خرمن به دروازه های اروپا نیز رسیده است.

*درحوزه رسانه
دوگانگی ها تنها در حوزه های سیاسی و امنیتی خلاصه نشده است بلکه در حوزه رسانه نیز همچنان از گروه های مسلح تروریستی در عراق و سوریه به شکل های مختلف حمایت می شود.
گاهی این حمایت ها، به بهانه دفاع از غیر نظامیان در جنگ صورت می گیرد. به عنوان مثال هنگامی که نیروهای عراقی در نبرد خیابانی وارد اولین محلات موصل در بخش شرقی شدند، سر وصداهای رسانه ای بلند شد به این بهانه که غیرنظامیان در معرض کشتار قرار دارند، این درحالی است که مستشاران چندین کشور غربی از جمله آمریکا و فرانسه و انگلیس در منطقه حضور دارند و شاهد هستند که عراقی ها برای جلوگیری از تلفات غیر نظامیان تدابیر ویژه ای بکار بسته اند و ویدئوهای پخش شده در رسانه های فضای مجازی نیز نشان می دهد که شهروندان خسته و رنجور از ظلم داعش ، چگونه خود را به آغوش سربازان عراقی می اندازند.
به علاوه ، در حوزه رسانه همچنان ، از شیوه های دیگری هم استفاده می شود بطوری که از جمله مهمترین ها آنها در این بخش، کاربرد واژه 'دولت اسلامی' برای داعش است ؛ عنوانی که این تروریست ها برای خود انتخاب کرده اند.
هنوز سازمان های بین المللی ، بسیاری از کشورها و رسانه های بین المللی مانند بی بی سی و خبرگزاری های درجه اول جهانی، از کاربرد واژه تروریستی برای این گروه اجتناب می کنند.
عفو بین الملل درآخرین بیانیه اش که نیروهای الحشدالشعبی را با اصطلاح طرفداران داعش 'میلیشیا' خطاب کرد ، برای داعش از واژه 'دولت اسلامی' استفاده کرد.
با این دوگانگی ها، بویژه عراقی ها نمی دانند چه کنند؟! همین هفته احمد الاسدی صریحا در پاسخ به بیانیه اخیر عفو بین الملل از این رویه نالید و گفت : آنها داعش جنایتکار را 'دولت اسلامی' خطاب می کنند و در مقابل الحشدالشعبی ، گروه قانونی ، زیر نظر نخست وزیر عراق که در حال جنگ با تروریست هاست 'میلیشیا' خوانده اند.
هنوز این سازمان ها ، یک گزارش یا بیانیه درباره حمایت های مالی و تسلیحاتی برخی کشورهای منطقه از داعش صادر نکرده اند، اما در بحبوحه عملیات موصل، عفو بین الملل یک گزارش سراسر بی پایه واساس را که مبتنی بر هیچ سند و مدرکی نیست درباره دو روستا در الشوره در جنوب موصل انتشار داد تا صدای فرماندهان عراقی در آید.
در این گزارش ، نیروهای عراقی متهم به شکنجه و کشتار شدند، این درحالی است که رسانه های غربی، هیچ ویدئویی از برخوردهای نیروهای عراقی با غیرنظامیان در مناطق عملیاتی که از شبکه های عراقی، بویژه شبکه العراقیه پخش می شود، پخش نمی کنند؛ تصاویری که در آن نشان می دهد چگونه سربازان عراقی و نیروهای الحشد برای نجات غیر نظامیان خود را به خطر می اندازند و در این راه قربانیان زیادی هم داده اند.
علاوه براین ، بعد از گذشت حدود 80 روز از شروع عملیات موصل ، غربی ها بطور گسترده درباره تلفات ارتش عراق کاررسانه ای می کنند، بگونه ای که فرماندهان عراقی آن را نوعی تضعیف روحیه نیروهایشان ارزیابی کرده اند، بویژه آنجا که مدعی شدند نیروهای نخبه مبارزه با تروریسم عراق در عملیات موصل تا 50 درصد تلفات داشته است.
به هرحال ، اصرار غربی ها بر تسلیح گروه های مسلح غیر قانونی و خشن در سطح منطقه که تفکر افراطی را با خود حمل می کنند و همچنین حمایت های سیاسی و تسلیحاتی از دولت های حامی تروریسم در منطقه ،تاثیرات خود را بر امنیت منطقه و جهان طی این سال ها گذاشته است و این روند همچنان ادامه دارد.
اما غربی ها باید این موضوع را درک کنند که زمان برگشت تروریست ها همانطور که اولاند در بغداد به آن اعتراف کرد، فرا رسیده است و هزینه های این دوگانگی ها برای مردم اروپا بسیار گران تمام خواهد شد. 

نویسنده: مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید