پاک آیین: ضرورت استقرار صلح و عدالت در جهان

مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت "روز جهانی صلح 21 سپتامبر"  مصاحبه اختصاصی با دکتر محسن پاک آیین سفیر سابق ایران در آذربایجان و عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی ترتیب داده است، متن مصاحبه بدین شرح می باشد:
مجمع جهانی صلح اسلامی : با توجه به شعار امسال مجمع عمومی سازمان ملل در راستای روز جهانی صلح (21سپتامبر2017) که " با هم برای صلح: احترام، امنیت و کرامت برای همه"  "با توجه خاص به وضعیت پناهندگان و مهاجران در سراسر جهان است " به نظر شما برای تحقق این حق چه راهکارهایی وجود دارد؟
دکتر پاک آیین: برخی از مردم جهان برای دور شدن از شرایط یا عوامل نامساعد زندگی، مانند فقر،بیماری،مشکلات سیاسی،کمبود غذا، بلایای طبیعی، جنگ، بیکاری و ناامنی  به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند. گاهی نیز برای دستیابی به شرایط و عوامل مساعد مانند امکانات بهداشتی بیشتر، آموزش بهتر، درآمد بیشتر، مسکن بهتر و آزادی‌های سیاسی بهتر کشور خود را ترک می کنند.مهاجرت بدون تایید رسمی کشورها، یک خلاف  تلقی شود و دولتها معمولاً برای مهاجرت غیر قانونی بازداشت و حبس تعیین می‌کنند. در برخی موارد مهاجرت، شرایط نژادی و فرهنگی مختلفی پیدا می‌کند و باعث تنش‌های اجتماعی شده و صلح را در معرض خطر قرار می دهد. در این موقع کشورهای مهاجرپذیر علیرغم نیاز به نیروی کار مهاجران، در مقابل مهاجران غیر قانونی ایستاده و درگیری و تنش ایجاد می گردد. امروز بحران پناهجویان به پدیده‌ای جهانی بدل شده و به نظر من برخورد خشن و بستن مرزها و بازگرداندن آنها راه حل این مشکل نیست. شاید لازم باشد نهادهای حامی پناهجویان و بخصوص کمیساری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، سیستم کمک رسانی بین‌المللی در قبال پناهجویان را تقویت کنند. در واقع باید به "معدود کشورهایی" که متحمل فشار ناشی از این بحران شده‌اند، هم از نظر مالی و هم از نظر اسکان دادن به پناهجویان کمک کرد. فشار ناشی از چنین بحرانی اکنون بر دوش چند کشور میزبان پناهجویان است. برای مثال ایران بیش از سه میلیون افغانی را پناه داده و از کمک های بین المللی هم بهره مند نمی شود و لذا نیاز به نوعی سرمایه‌گذاری متفاوت احساس می شود که همه کشورها باید در آن دخیل باشند".

مجمع جهانی صلح اسلامی: به نظر شما با توجه به تحولات اخیر در منطقه و جهان از جمله داعش، سوریه ،حمله عربستان سعودی در یمن ، جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و مسلمانان میانمار برای ایجاد جهانی مملو از صلح و امنیت در سطح بین المللی چه الزاماتی وجود دارد؟
دکتر پاک آیین: بله امروزه تروریسم درد مشترک جهان و نقطه مقابل تحقق صلح عادلانه است. تروریست های تکفیری مورد حمایت آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان، صلح و امنیت منطقه ای و جهانی را در معرض آسیب جدی قرار داده اند. به نظر من تنها عزم راسخ جهانی می‌تواند به مثابه راهبردی ویژه در مبارزه با تروریسم عمل نماید و صلح عادلانه جهانی را ایجاد نماید. امروزه تحقق صلح عادلانه‌ی جهانی به توجه بیش از پیش جامعه جهانی نیاز دارد و در این مسیر آموزه های اسلامی به دلیل عدالت‌ محور بودن، می تواند راهبردهای قابل اجرا جهت استقرار صلح عادلانه ایجاد کند. امروز عدالت حکم می کند که تمام جهانیان علیه چند کشور حامی تروریسم متحد شده و با انزوای آنها بصورت همه جانبه در زمینهای سیاسی، اقتصادی و نظامی با تروریسم مبارزه کنند. 
به نظر شما سازمان ها و نهادهای بین المللی  و مدافع حقوق بشر و مسول در برقراری صلح در جهان چرا تاکنون نتوانسته اند به مسوولیت حقیقی خود در تامین و برقراری صلح در جهان عمل کنند؟
دکتر پاک آیین : جامعه جهانی در شرایطی دهه اول قرن بیست و یک را پشت سر می گذارد که هنوز با چالشهای جدی در زمینه دستیابی به صلح و عدالت  اقتصادی و امنیت انسانی روبه روست. یکی از عوامل مهم ناکامی این نهادها در دستیابی به صلح، نقش قدرت های بزرگ بخصوص آمریکا و سیاست های منفعت طلبانه آنان که موجب توزیع نابرابر منابع اقتصادی و معضلات اجتماعی و فرهنگی شده است. این وضعیت، احتمال تنش و خشونت را خواه در روابط انسانی، میان ملت ها و تمدن ها و خواه میان دولت ها را افزایش داده و جنگ و درگیری را ایجاد می نماید. اگرچه امروز تحقق عدالت از دغدغه های اصلی سیاستمداران و دست اندر کاران نظام های اقتصادی و اجتماعی است اما متاسفانه قدرت های بزرگ ، راه رسیدن به عدالت اقتصادی و تحقق آن را در جهت منافع خود دنبال کرده و این امر مورد پذیرش اعضای جامعه جهانی نمی باشد. متاسفانه سازمان ها و نهادهای بین المللی  و مدافع حقوق بشر که مسئول برقراری صلح در جهان هستند به دلیل وابستگی اقتصادی و سیاسی به قدرت هائی نظیر آمریکا، قادر نیستند به وظایف سازمانی و مسئولیت حقیقی خود در تامین و برقراری صلح در جهان عمل کنند.

 

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید