جنگ یمن و بی اعتباری معمار ائتلاف ناکارآمد

   حمله نظامی 'ائتلاف عربی' به سرکردگی عربستان به یمن که با هدف نابودی جریان مقاومت در این کشور صورت پذیرفت، دستاوردی جز بی اعتباری برای ائتلاف و 'محمد بن سلمان' ولیعهد سعودی به عنوان 'معمار' این تجاوز نداشته است.

 بامداد ششم فروردین سال 1394 چند کشور عربی منطقه از جمله امارات، بحرین و کویت، به همراه مراکش، مصر، اردن و سودان به سرکردگی عربستان و با چراغ سبز آمریکا، با هدف حمایت و پشتیبانی از 'عبد ربه منصور هادی' رییس جمهوری مستعفی و فراری یمن و نیز نابودی جریان مقاومت مردمی 'جنبش انصارالله'، حمله هوایی با عنوان 'عملیات طوفان قاطعیت' را آغاز کردند و بسیاری از شهرهای این کشور بویژه 'صنعا' پایتخت و 'تعز' را هدف بمباران سنگین جنگنده های پیشرفته خود قرار دادند.
اکنون که حمله نظامی ائتلاف عربی – آمریکایی به یمن وارد چهارمین سال خود شده، به تایید کارشناسان، این اقدام نظامی هیچ عایدی برای متجاوزان در پی نداشته و آنها را با شرایط پیچیده ای و خفت باری در جهان مواجه کرده است.
نیروهای ائتلاف که هیچ گاه جرات نبرد میدانی با جریان مقاومت مردمی یمن را نداشته اند و این وظیفه را به معدود مزدوران سودانی و سومالیایی خود سپرده اند، طی سه سال گذشته و در حمله های مکرر هوایی و بمباران شهرهای یمن، به کشتار کودکان و غیرنظامیان و نابودی زیرساخت های این کشور فقیر عربی پرداخته اند.
گرچه قدرت های غربی و مدافع ائتلاف تجاوزگر، چشم از حقایق فروبسته اند و با فروش تجهیزات پیشرفته به سرکرده ائتلاف و همپیمانانش، شهادت هزاران کودکان زنان و مردان و آوارگی هزاران یمنی را نادیده می گیرند، اما مصیبت مردم این کشور از دید جامعه جهانی دور نمانده است.
سازمان ملل متحد 29 آذر سال گذشته به مناسبت هزارمین روز حمله نظامی ائتلاف سعودی، با بسیار بحرانی توصیف کردن اوضاع یمن، پرده از وضعیت اسفناک مردم این کشور برداشت.
این سازمان در این گزارش از بحران غذایی به عنوان بزرگترین بحران یمن یاد و تصریح کرد: 22 میلیون نفر در یمن از وضعیت بد اقتصادی رنج می‎برند، 11 میلیون نفر نیاز به کمک دارند و هفت میلیون نفر در شرایط قحطی زندگی می کنند.
در گزارش سازمان ملل آمده است: در صورت عدم گشایش دوباره گذرگاه‌ها، یمن به سمت قحطی شدیدتر و شیوع بسیار گسترده‌تر بیماری پیش می‌رود.
در پیوند با گزارش سازمان ملل متحد، سه سازمان بین المللی شامل 'سازمان جهانی بهداشت'، 'یونیسف' و 'برنامه جهانی غذا' نیز با صدور بیانیه ای مشترک، درباره اوضاح وخیم انسانی در یمن هشدار دادند.
این سه سازمان بین المللی در این بیانیه که در نشریه 'هیل' انتشار یافت، اعلام کردند: بحران یمن به بدترین بحران انسانی در جهان تبدیل شده است. حدود 75 درصد از جمعیت این کشور نیاز جدی به کمک های انسان دوستانه دارند که این درصد شامل 11.3 میلیون کودک است. 60 درصد یمنی ها نیاز شدید به غذا دارند و میلیونها نفر هم از بهداشت عمومی و آب آشامیدنی محروم هستند.
جنایت ساخته ائتلاف عربی - آمریکایی در یمن، افزون بر جلب توجه مجامع بین المللی، نظر بسیاری از شخصیت های جهانی را به خود معطوف کرده است.
۳۵۵ شخصیت جهانی در بیانیه ای به مناسبت هزارمین روز جنگ در یمن اعلام کردند: باید برای جلوگیری از ادامه بحران در یمن، خیلی فوری آتش بس اعلام شود، تمامی محدودیت‌های ارتباطی برداشته شود تا بتوان غذا، آب و کمک‌های دارویی فرستاد و همچنین تلاش کرد مذاکرات صلحی که همه طرف‌ها را در بر گیرد، انجام شود.
این افراد در بیانیه خود با مخاطب قراردادن 'دونالد ترامپ' رییس‌ جمهوری آمریکا، 'ترزا می' نخست ‌وزیر بریتانیا و 'امانوئل مکرون' رییس‌ جمهوری فرانسه تصریح کردند: اگر نمی‌خواهید بار زندگی هزاران تن دیگر از کودکان یمنی روی دوش شما باشد، پس زمان عمل کردن فرارسیده است.
این 355 شخصیت جهانی همچنین در بیانیه خود از شورای امنیت سازمان ملل خواستند که روی عربستان و متحد اصلی‌اش یعنی امارات فشار بیاورد تا جنگ در یمن را متوقف کنند.
واکنش شخصیت های جهانی در مورد فجایع یمن، قفل زبان 'آنتونی گوترش' دبیر کل سازمان ملل را نیز گشود و وی سال گذشته در گفت وگو با شبکه 'سی ان ان'، خواستار انجام 'اقدامات جدی برای پایان بخشیدن به جنگ به احمقانه در یمن' شد.
وی در این گفت و گو ابراز امیدواری کرد که دولت ترامپ بتواند عربستان سعودی را برای کمک به حل بحران انسانی در یمن تحت فشار قرار دهد.
گوترش با تاکید بر اتخاذ یک راه حل سیاسی در مورد پایان جنگ در یمن افزود: این جنگ رنج‌های بسیاری بر مردم یمن تحمیل کرده است. به نفع همه است که این جنگ متوقف شود.
استمرار تجاوز جنایتکارانه ائتلاف عربی - آمریکایی در یمن، صدای قانونگذارن آمریکایی را نیز در آورده و برخی نمایندگان کنگره، حمایت واشنگتن را از عربستان برای ارتکاب جنایت جنگی، محکوم کردند.
'رو کانا' نماینده 'دمکرات' در کنگره آمریکا در گفت وگو با شبکه خبری 'الجزیرهگ، تصمیم واشنگتن برای حمایت از حمله ائتلاف تحت رهبری عربستان به یمن را 'اشتباه' دانست و گفت: معتقدم اکنون داریم به عربستان سعودی در ارتکاب جنایت‌های جنگی در یمن کمک می‌کنیم.
برخی مقامات اروپایی نیز به رغم تلاش ها برای چشم پوشی از جنایات همپینانان غربی ائتلاف ضد یمنی، لب به اعتراض نسبت به وضعیت اسف بار مردم یمن گشودند.
کمیسیونر کمک های انسانی 'اتحادیه اروپا' هفته گذشته در کنفرانس بین المللی حمایت از یمن در ژنو سوئیس به درخواست های سال گذشته برای یافتن راه حل سیاسی در این کشور اشاره کرد و گفت: باید قبول کنیم که امروز وضع در یمن بدتر شده است.
'کریستوس استایلیانیدس' افزود: اکنون در مقایسه با سال گذشته شمار بیشتری از مردم یمن نیازمند حمایت های انسانی هستند و افراد بیشتری با خطر قحطی روبرو شده و کودکان زیادی دچار سوءتغذیه و بیرون از مدرسه مانده اند. اگر به راه حلی سیاسی برای یمن نرسیم، سال آینده نیز دوباره گرد هم می آییم در حالی که هزاران نفر از قحطی در یمن جان خود را از دست می دهند.
افزون بر شخصیت های جهانی، کانون های مدافع حقوق بشر نیز به نوبه خود وارد عمل شده و هر یک به شکایت از جنگ افروزی عربستان و متحدانش در یمن پرداختند.
تازه ترین این مورد، هفته گذشته و حین دوره گردی جهانی معمار جنگ در یمن به فرانسه رخ داد.
ولیعهد سعودی در حالیکه در فرانسه به سر می برد، یک گروه حقوق بشر یمنی به دادگاهی در فرانسه علیه وی شکایت و او را به شکنجه و رفتار غیرانسانی در یمن متهم کرد.
این گروه، در دادخواست خود محمد بن سلمان را مسئول حملات به غیرنظامیان در یمن معرفی کرده است.
'ژوزف برهام' و 'حکیم شرقی' دو وکیل این گروه حقوق بشری به رسانه ها اعلام کردند: ولیعهد سعودی اولین شخصی است که در 25 مارس سال 2015 (6 فروردین 94) دستور بمباران خاک یمن را صادر کرد.
به گفته این دو وکیل، بمباران بی هدف ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان، زندگی غیرنظامیان در یمن را به خطر انداخته و می توان این اقدام را شکنجه روحی و جسمی و جنایت علیه حقوق بشر خواند.
در این دادخواست تصریح شده، حملات بی هدف ائتلاف عربی و محاصره دریایی بنادر یمن، موجب شده میلیون ها تن از مردم این کشور از تامین نیازهای ضروری خود محروم شوند و این جنگ، یمن را در آستانه قحطی قرار داده است.
هنوز جوهر شکایت این گروه حقوقی بشر یمنی از محمد بن سلمان خشک نشده بود، که چهار سازمان غیردولتی در اسپانیا در آستانه ورود ولیعهد عربستان به مادرید که هفته گذشته صورت گرفت، از دربار، نخست وزیر و وزیران امور خارجه و اقتصاد اسپانیا خواستند که به دلیل جنایت جنگی دولت عربستان در یمن، قرارداد شرکت کشتی سازی 'ناوانتیا' اسپانیا درمورد ساخت پنج فروند ناوچه را برای ارتش این کشور امضا نکنند.
به گزارش خبرگزاری 'افه'، سازمان های غیردولتی موسوم به 'کارزار سلاح های تحت کنترل' متشکل از 'عفو بین الملل'، 'فوندی پائو'، 'صلح سبز' و 'آکسفام اینترمون' در درخواست خود با اشاره به اینکه بر اساس آمارهایشان، در بین سال 2015 و ژوئن 2017، معادل 528.7 میلیون یورو سلاح از اسپانیا به عربستان صادر شده، از دولت مادرید خواستند که به صادرات اسلحه به این کشور پایان دهد.
این چهار سازمان حقوق بشری هشدار دادند که اسپانیا می‌ تواند به دلیل این خطر قابل توجه که ناوچه ها برای حملات نظامی مستقیم علیه غیر نظامیان، حملات کلی یا برای حفظ محاصره هوایی و دریایی اعمال شده در یمن توسط ائتلاف سعودی استفاده شوند، به همدست مرتکبان جنایات تبدیل گردد.
این چهار سازمان غیردولتی تصریح کردند، محاصره یمن، جریان غذا، سوخت و دارو را بطور وخیمی محدود کرده، موردی که نقض حقوق بشر به شمار می رود و فاجعه انسانی‌ در این کشور را بدتر کرده است.
کلام آخر اینکه، جنگ در یمن با همه اتفاقات تلخ و گزنده اش، همچنان ادامه دارد و ائتلاف عربی - غربی که گمان می برد، جنگ را دو هفته ای به اتمام می رساند و فاتح میدان خواهد شد، در مسیر 'باخت – باخت' قرار دارد.
شکست هیمنه ائتلاف ناکام از یک سو و بی اعتباری جهانی به خاطر کشتار مردم بی دفاع و مظلوم یمن، هزینه سنگینی را برای سران کشورهای متجاوز رقم زده و تنها نسخه رهای از این باتلاق خودساخته، تمکین به درخواست های جهانی برای پایان دادن به تجاوز و حمله نظامی و احترام به حقوق حقه مردم و جریان مقاومت یمن است.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید