گزارش ویژه رویترز از شدت ویرانی روستاهای مسلمان‌نشین در میانمار

رویترز در آخرین روز سال ۲۰۱۷ به یکی از مهم‌ترین بحران‌های بشری این سال یعنی آوارگی و کشتار مسلمانان میانمار- پرداخته است.

رویترز در پرونده‌ای ویژه و با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای سازمان ملل و گروه‌های حقوق بشری تصویر جامعی از شدت تخریب و آتش‌سوزی در روستاهای روهینگیا در استان راخین در شمال غرب میانمار ارائه داده است. این پرونده به خوبی نشان می‌دهد که صدها روستای مسلمان‌نشین در راخین کاملاً به خاکستر تبدیل شده‌اند. براساس گزارش ۱۸ دسامبر گروه دیده‌بان حقوق بشر از آغاز عملیات نظامی ارتش میانمار در روز ۲۵ اوت در استان راخین، مجموعاً ۳۴۵ روستا ویران شده و ساکنان آن مجبور به فرار به بنگلادش شده‌اند.

براساس داده‌های این پرونده مساحتی در حدود ۱۱۰ کیلومتر مربع برای تاخت‌وتاز و کشتار ارتش میانمار برآورد شده که از مرزهای شمالی این کشور با بنگلادش تا دهانه خلیج بنگال را شامل می‌شود. هرچه به مناطق جنوبی‌تر راخین نزدیک می‌شویم خطرات فرار مسلمانان بیشتر می‌شود چرا که آنها باید با قایق‌های چوبی و نه چندان مناسب مسیری نسبتاً طولانی را در طول رودخانه مرزی ناف طی کنند تا به اولین مرکز اسکان یعنی کاکس بازار برسند.

مرجع:
شفقنا
تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید