ایران نقش بسیار مهمی در برقراری صلح در خاورمیانه ایفا کرده است

دبیرکل کمیته دائمی کنفرانس بین‌المللی احزاب آسیایی با اشاره به اینکه ایران نقش بسیار مهمی در برقراری صلح در خاورمیانه ایفا کرده است، گفت: این نشست باید با حضور احزاب سایر قاره‌ها نیز برگزار شود تا به پیشنهادهایی برای ایجاد صلح دست یابیم.

 خوزه ونشیا در نشست خبری کمیته دائمی کنفرانس بین‌المللی احزاب آسیایی با اشاره به اینکه این کمیته در سال 2000 در فیلیپین با حضور 19 حزب آسیایی شروع به کار کرد، اظهار کرد: اکنون بیش از 560 حزب در این کمیته فعال هستند.

وی در ادامه با اشاره به نشست دو روزه این کمیته در تهران، تصریح کرد: ما به دنبال ایجاد صلح در خاورمیانه هستیم و در این کنفرانس نیز پیشنهادهای زیادی در این زمینه ارائه داده‌ایم. یکی از پیشنهادات این است که مکتب شیعه به رهبری ایران و اهل سنت به رهبری عربستان برای دستیابی به فهم مشترک و استقرار صلح در خاورمیانه تلاش بیشتری کرده و اقدام مشترکی داشته باشند.

دبیرکل کمیته دائمی کنفرانس بین‌المللی احزاب آسیایی همچنین خاطرنشان کرد: باید بتوانیم با مشارکت یکدیگر صلح را در میان کشورها برقرار کنیم. در این بین ایران برای برقراری صلح در خاورمیانه نقش بسیار مهمی ایفا کرده است. برقراری صلح در این منطقه می‌تواند تاثیر زیادی بر صلح در سایر مناطق از جمله آفریقا داشته باشد.

ونشیا همچنین بیان کرد: ما برای اینکه بتوانیم اقدام تاریخی خود در تهران را گسترش دهیم باید همکاری‌های بیشتری داشته باشیم حتی این نشست می‌تواند با حضور احزاب آسیایی و آفریقایی و آمریکای لاتین نیز برگزار شود تا بتوانیم به پیشنهادهای راهبردی برای ایجاد صلح، مقابله با افراطی‌گرایی و تروریسم، توسعه اقتصادی و سایر چالش‌ها از جمله تغییرات آّب و هوایی دست یابیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: علاوه بر موضوع بررسی راهکارها برای دستیابی به صلح، موضوع بررسی نحوه همکاری‌ها برای احیای جاده ابریشم نیز یکی دیگر از موضوعات دستور کار این کنفرانس بود.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید