تحقیق و پژوهش ، عوامل قدرت زا

محمد رضا محمودخانی کارشناس رسانه و از اعضای ائتلاف خبرنگاران برای صلح عادلانه به بهانه هفته پژوهش بر این مهم اشاره نمود که در تمام دیدار های رهبری همیشه قبل از آنکه بیانات رهبری برایم جذاب باشد پرده هایی که به فراخور ایام و جلسات آقا پشت سر ایشان نصب می‌شود توجه مرا جلب می کند.

در دیدار دانشجویان و اساتید دانشگاه با ایشان بود که پرده ای با عبارتی کوتاه اما پر مغز و پر محتوا نظرم را جلب کرد. پشت سر آقا حدیثی از امیر مومنان علی علیه السلام با عبارت "العلم سلطان" نقش بسته بود. علم و سلطان هر دو معنای واضح و معلومی دارند که همین امر ما را بی نیاز از ترجمه و شرح مطلب می‌کند. به غایت نیز داستان همین اندازه کوتاه و ساده است.
‌علم قدرت است. امروزه روز ملت ها و مردمانی دارای قدرت اند که صاحبان فکر اند، صاحبان اندیشه و خرد اند. به عبارت قرآنی این «اولوالالباب» هستند که زمین و زمان مسخر آنهاست.

روزگاری تمدن ایرانی_اسلامی با عقبه های فرهنگی و تاریخی اش بر دنیا مسلط بود اما یک اشتباه یک غفلت یک حمله یا هر چیزی که نامش را میگذارید به سلطه چند صد ساله ایرانیان و مسلمانان پایان داد و این غرب وحشی بود که گوی سبقت را از مسلمین و ایرانیان ربود.
یکی از مهمترین مولفه های قدرت در کنار توان نظامی و اقتصادی توان تولید تکنولوژی و علم و گسترش آن در دنیا است. هفته پژوهش فرصت خوبی است تا با تحقیق و پژوهش به بررسی عوامل عقب افتادگی ها و عدم توجه به مقوله پژوهش در نظامات خویش بپردازیم تا در بلندای تاریخ و در قله قدرت بایستیم. یادمان نباید برود که تنها یک چیز قدرت زا و عامل بازدارنده است و آن علم است و علم.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید