تاکيد سازمان ملل برکمک مالي به مسلمانان روهينگيا

سازمان ملل در گزارشي اعلام کرد براي ارائه کمک هاي بشردوستانه به بيش از 900 هزار مسلمان روهينگيايي مستقر در اردوگاه هاي مرزي بنگلادش با ميانمار به يک ميليارد دلار کمک مالي نياز است.
اين سازمان در گزارشي رفتارميانمار درقبال مسلمانان روهينگيا را جنايت عليه بشريت خواند و محاکمه فرماندهان ارتش ميانمار را به اتهام نسل کشي روهينگيايي ها خواستار شد.
اما دولت ميانمار با رد اين گزارش از اقدام و عملکرد فرماندهان ارتش اين کشور در کشتار مسلمانان روهينگيا حمايت کرد.
اگر چه ابعاد جنايت ضد مسلمانان روهينگيا کاهش يافته اما گزارش هاي منتشر شده از ادامه آزار، اذيت و کشتار آنان حکايت دارد.
دور جديد حملات ضد مسلمانان روهينگيا از سال 2012 آغاز شد و در سال 2017 بيش از 750 هزار نفر از مسلمانان روهينگيا بر اثر سرکوب شديد ارتش و بودائيان افراطي به بنگلادش گريختند که در بدترين شرايط زيستي در اردوگاه ها زندگي مي کنند.
اين وضعيت از اين جهت بيشتر نگران کننده است که حدود 400 هزار نفر از آنان را کودکان تشکيل مي دهند که به تغذيه مناسب و امور بهداشتي و پزشکي نيازمندند.
"سمبل رضوي" هماهنگ کننده ارشد امور انساني مسلمانان روهينگيا در سازمان ملل در اين باره اعلام کرد،
"وقوع يک بحران انساني براي پناهجويان مسلمان روهينگيا در بنگلادش به شدت هشدار آميز است و اين در حالي است که سازمان ملل منابع مالي و انساني کافي براي مقابله با چنين بحراني را در اختيار ندارد."
نکته قابل توجه گزارش هاي متعددي است که سازمان ملل و محافل غربي در مورد وضعيت مسلمانان روهينگيا منتشر کرده و در مورد وضعيت آنان ابراز نگراني کرده اند.
اما در عمل نه تنها اين گزارش ها تاثيري در بهبود وضعيت مسلمانان روهينگيا نداشته است بلکه دولت ميانمار حاضر به بازگشت انان به خانه و کاشانه شان نيست.
بر اساس توافق هاي صورت گرفته ميان دولت هاي بنگلادش و ميانمار قرار بود به شکل مرحله اي، آوارگان مسلمان روهينگيا به محل زندگي خود در ايالت راخين ميانمار باز گردند که تاکنون اقدامي براي اجراي اين توافق ها انجام نگرفته و به رغم اعتراضات دولت داکا، مسلمانان آواره روهينگيا در بلاتکليفي به سر مي برند.
سازمان ملل به طور رسمي ارتش ميانمار را بدترين ارتش جهان خوانده و در گزارش خود تاکيد کرده است که نظاميان ميانمار براي کشتن و يا بيرون راندن مسلمانان روهينگيا از ايالت راخين از روش ها و ابزارهاي مختلف همچون شکنجه، قتل، کشتار دسته جمعي، تجاوز و بردگي جنسي استفاده مي کنند.
در اين شرايط، ادامه سکوت مدعيان دفاع از حقوق بشر در برابر اين جنايات سوال برانگيز است.
در اين حال دولت بنگلادش بارها از چين و هند نيز خواسته است با استفاده از نفوذ خود بر دولت ميانمار، مانع از ادامه کشتار و آواره شدن مسلمانان روهينگيا شوند.
درخواستي که همچنان بدون پاسخ مانده و نظاميان و بوداييان افراطي در ميانمار را براي ادامه نسل کشي مسلمانان روهينگيا گستاخ تر کرده است.
"اندرو گيلمور"، معاون دبير کميسارياي عالي حقوق بشر سازمان ملل با انتقاد شديد از عملکرد ارتش ميانمار گفت:
"از يک سو دولت ميانمار به جهانيان مي‌گويد آماده است تا مسلمانان پناهجوي روهينگيا را از بنگلادش به ميانمار بازگرداند اما از طرف ديگر نيروهاي امنيتي آنها را به ادامه اخراج از کشور مجبور مي‌کنند. در اين پاکسازي قومي ارتش نقش مرکزي و دولت نقش تحريک کننده دارد."
در هر حال، مسلمانان روهينگيا انتظار دارند سازمان ملل با استفاده از اهرم هاي خود همچون شوراي امنيت به طور جدي براي حل مشکلات آنان ورود کند و مانع از ادامه وضعيتي شود که محافل بين المللي از آن به عنوان نسل کشي ياد مي کنند.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید