ایران باید بخشی از راه حل بحران ها در منطقه باشد/تلاش می کنیم آمریکا به برجام بازگردد

 12 تن از فعالان صلح‌طلب آمریکایی و اعضای جنبش CODE PINK در نشستی خبری در محل خبرگزاری فارس به پرسش های خبرنگاران درباره فعالیت های این جنبش و تحولات کنونی آمریکا پاسخ دادند.

در ابتدای این نشست خبری «مدیا بنجامین» ضمن تشریح فعالیتهای این جنبش کد پینک از سیاست نظامی گری دولت ترامپ ابراز نگرانی کرد و به تحریمهای آمریکا علیه ایران پرداخت و با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در آمریکا افزود: این انتخابات فرصت خوبی است تا به کاندیداهای ریاست جمهوری برای بازگشت به برجام (توافق هسته ای با ایران) فشار وارد کنیم.

وی در خصوص اینکه آیا تلاشهای این جنبش برای جلوگیری از جنگ و درگیری موفق خواهد بود؟ عنوان کرد: ما معتقدیم کار ما می تواند موثر باشد چون مردم از جنگ خسته شده اند و اگرچه دولت ترامپ اعلام می کند که ایران منبع همه چالش ها و بحران ها در خاورمیانه است؛ ولی مردم آمریکا می فهمند که این دیدگاه اشتباه است.

بنجامین اضافه کرد: در خصوص عربستان سعودی تردیدهایی وجود دارد. درباره نقش آن در بحران یمن و قتل خاشقچی و این فرصتی برای ماست تا بگوییم که ایران باید بخشی از راه حل در منطقه باشد.

وی همچنین تأکید کرد که ما برای دفاع از دولت ایران اینجا نیستیم، علیرغم اینکه رسانه های غربی اینگونه جلوه می دهند که ما بدین منظور در ایران هستیم.

«آن رایت» یکی دیگر از فعالان صلح طلب و افسر ارتش و بنیانگذار سفارت آمریکا در افغانستان همچنین گفت: آمریکا به کشوری که نیروی نظامی قدرتمند داشته باشد حمله نمی کند.

وی بر حق ایران در داشتن برنامه دفاع موشکی تأکید کرد.

رایت همچنین در پاسخ به سوالی درباره حمایت های بی چون و چرای دولت آمریکا از رژیم صهیونیستی نیز گفت: دولت آمریکا اجازه انتقاد از صهیونیست ها را نمی دهد.

بنجامین نیز در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه تحریم های کنونی که دولت ترامپ علیه ایران اعمال کرده بر پایه تحریم هایی است که در دولت اوباما که یک دموکرات بود علیه ایران وضع شده بود، آیا فکر می کنید روی کار آمدن یک رئیس جمهور دموکرات جدید در آمریکا می تواند این ساختار تحریم ها علیه ایران را تغییر دهد، عنوان کرد: در دوره اوباما دموکرات های زیادی بودند که از توافق هسته ای ایران حمایت کردند و اگر مجددا دموکرات ها روی کار بیایند، قطعا ما با استناد به حمایت های قبلی آنها برای لغو این تحریم ها تلاش می کنیم.

وی همچنین یادآور شد که لابی اسرائیل و سعودی و همچنین مجاهدین خلق لابی قدرتمندی در کنگره آمریکا هستند. 

بنجامین همچنین به مداخلات نظامی آمریکا در سوریه، یمن، لیبی، افغانستان اشاره کرد و افزود: تلاش ما این است که مانع مداخله آمریکا در دیگر کشورها شویم.

نشست خبری 12 تن از فعالان صلح‌طلب آمریکایی و اعضای جنبش CODE PINK، که به ایران سفر کرده‌اند در خبرگزاری فارس برگزار شد.

خانم‌ها «بارابارا بریگزلستون»، «نینا آلن»، «مدیا بنجامین»، «آمبر گیلوسکی»، «ماری آنرایت»، «جانیس اولد»، «سوفیا فولر»، «پاتریشیا ویلند» و آقایان «دیوید هرتزوگ»، «کنث مک‌دونالد»، «ویلیام کالینز» و «اریک استونر»، از کارشناسان و مدرسان و مقامات سابق و فعالان سیاسی و اجتماعی آمریکایی، در این نشست حضور داشتند.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید